minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Burza Minerál Praha – KD Ládví 1. ročník
(den konání 21.-22.9. 2019)

burza
V kulturním domě v Praze - Ládví se hned vedle metra konal první ročník burzy minerálů, fosílií a šperků.


   Už minulý rok jsme se s Martinem říkali, že bychom chtěli zkusit burzu v Příbrami (jako vystavovatelé), ale jelikož na nás v Příbrami nereagovali a pak dali vědět den před burzou, jestli teda máme zájem o stoly, tak jsme samozřejmě nikam nejeli. Letos jsme to tedy zkusili ještě jednou a tentokrát nám nikdo na emaily a telefony neodpovídal už vůbec, takže jsme si řekli, že Příbram prostě není pro nás a pojedeme tedy až do Písku. Mezitím se mi ale začátkem září ozval kamarád Matěj Němec s tím, že dělá novou burzu a že by mi poskytl pár stolů pokud je budu chtít. Probrali jsme to s Martinem a stoly vzali, takže stačilo připravit vzorky, ke vzorkům cedulky a v sobotu vyrazit na burzu. 
burza
Největší šrumec byl oba dny kolem půl desáté. Z fotky to sice tak nevypadá, ale lidí se za celé dva dny vystřídalo opravdu hodně. Navíc se burza kryla s burzou v Příbrami, takže hodně lidí dorazilo až v neděli.


Stůl kamaráda Tomáše s jeho vltavíno-granáto-zlatým pokladem. Sem jsem se chodil často kochat a jeden kámen jsem si zde u Tomáše vyzvedl.
   Burza se nakonec konala přesně v termínu burzy v Příbrami, což se samozřejmě odrazilo na návštěvnosti, ale o tom až později. Tato burza se konala v kulturním domě v Praze Ládví, hned vedle stanice metra. Instalace byla možná od 6:00, ale když jsem dorazil v sedm, tak jsem byl mezi prvními. Chvíli po mě dorazil také Martin. Návoz vzorků od rampy do sálu zajišťovali kluci z burzy, takže jsme se s ničím v podstatě nemuseli vůbec tahat. Stoly jsme měli připravené rychle asi během hodinky, až jsem se divil, že jsme to tak pěkně zvládli a tak jsem tentokrát předběhl Martina a šel jsem se po zatím poloprázdné burze projít.


   Jedná se o tzv. „komerční“ burzu, takže jsem se bál, aby to zde nebyl samý korálek a barvený achát. Bohužel asi tak polovina sortimentu na burze byla opravdu tohoto rázu doprovázená různými blbostmi z leštěných kamenů, případně jsem zde třeba viděl i paroží a nějaké brouky v krabičkách. No trochu šílenost. Naštěstí ale druhou polovinu vzorků tvořily přírodní ukázky minerálů, fosílie a tektity. Na burze byla k vidění opravdu pěkná řádka zahraničních vzorků. Kamarád Jakub Malý přivezl vzorky především z Asie a na jeho stole mě zaujal například opravdu pěkný akvamarín s muskovitem za lidovou cenu 1 500. Tedy 1 500 dolarů, teda asi 37 000 Kč. Hned vedle něho byl luxusní krystal kunzitu, předpokládám v podobné cenové kategorii. Nicméně to byly topy a samozřejmě na stole byly i vzorečky za pár desítek korun.
burza
Kamarád Jakub Malý měl na stole všechny možné minerály, především z Asie. Mě zaujal vzorek akvamarínu uprostřed snímku a fialový kunzit vpravo od něj. Jen pro představu - akvamarín stál 1 500 dolarů, tedy asi 37 000 Kč..


burza
 Ametyst z Mexika.
   V předsálí mě zaujaly vzorky kyanitu z Brazílie a hned u vstupu měli kluci velmi pěkné galenity z Madanu, magnetity z Peru, pyrity z Navajúnu, ametysty z Mexika atd… Ceny především u toho Madanu a Peru byly velmi příznivé a za 380 Kč se zde dal koupit vzoreček kolem 6 cm s krystaly peruánského magnetitu přes 1 cm velkých! Po tomto konkrétním vzorku jsem koukal, ale nakonec jej koupil kamarád Honza Čermák a to až v neděli, takže na stole ležel dost dlouho. Velkými drúzami ametystu z Mexika jsem se jen kochal a cena byla asi podobně jako u akvamarínu trochu jinde.


   Ale nebudu lhát – zahraničí mi moc neříká a zaměřuji se především na ČR, případně SR. Z těchto kamenů mě na burze zaujaly v podstatě 5 stolů. První stůl byl hned před sálem, kde mezi zahraničními vzorky a různými tretkami leželo pár krabic s českými minerály. Bylo tu pár zajímavostí, ale já jsem si na první obhlídku raději nevzal peníze, takže jsem si jen typoval pro co bych se případně pak zastavil. Druhý stůl měl kamarád Honza Bubal, kde měl vzorky jak ze světa, tak z ČR. Zaujal mě fakolit z Košťálova, ale ve sbírce by vzhledem k velikosti moc dlouho nepobyl, takže jsem jej tu nechal.  
burza
Tato kazeta mě vskutku hodně zaujala. Trilobity mám rád, ikdyž se mi v terénu celý ještě nepoštěstil. Zde jsem si tedy koupil jednoho celého krasavce.


burza
Conocoryphe sulzeri - Jince. Velikost vzorku 83 mm, rok nálezu cca 1987. Zakoupeno za 750 Kč od kamaráda Ivana Doležala.
   Třetí zajímavý stůl měl kamarád Honza Čermák. Ten dovezl své vlastní nálezy z Vysočiny a Alp, doplněné o celkem pěkné ametysty z Doubravice. Zde jsem pokukoval po epidotu ze Sobotína, ale nakonec jsem si vybral pěknou malou drúzku muskovitu na albitu z Bobrůvky. Je to prostě klasika a tento vzorek mě zaujal mnohem více než velký počet krystalů záhněd. Stál mě krásných 200 Kč. Další stůl byl pak velmi drahý a to do doslova. Kamarád Tomáš Petrám měl na stole velkou kazetu s vltavíny z různých lokality (Besednice, Chlum, Nesměň, Brusná, Slavče, Vrábče, Něchov a kdo ví co všechno dalšího). U Tomáše jsem si pak v neděli vyzvedl jeden vltavín z Chlumu, který jsem u něj nedávno vyhrál v aukci. Mimo vltavíny, na které jsem se pak chodil dívat celou burzu, měl Tomáš ještě pěkné ukázky pyropů z Vestřevi a zlatinky z Otavy. 


   Hned vedle byl pak poslední zajímavý stůl a to stůl Ivana Doležala. Zde mě zaujalo hned několik vzorků. Předně baryt z Příbrami se starou cedulkou, o kterém jsem přemýšlel celkem dlouho. Pak euchroit z Ľubietové – Svatodušky no a tak ukázky trilobitů. Ty zdě měl Ivan jak z Maroka, tak z ČR. Jeden z trilobitů mě zaujal natolik, že jsem si jej za 750 Kč pořídil a byl druhu Conocoryphe sulzeri z Jinců s rokem nálezu 1987. Hlavně byl ale celý a tento běžný druh mi v téměř nepoškozené podobě ve sbírce stále chyběl.
burza
 Muskovit na albitu (Bobrůvka). Velikost vzorku 40 mm, rok nálezu 2018. Zakoupeno od kamaráda Honzy Čermáka za 200 Kč.


burza
 Vltavín (Chlum). Velikost vzorku 40 mm, váha 15,5 gramu. Zakoupeno od kamaráda Tomáše Peltráma
za 224 Kč/g.
   Po stránce návštěvnosti byla burza také docela zajímavá. Přišlo nám s Martinem, že největší nápor návštěvníků byl oba dny přibližně mezi půl desátou až půl jedenáctou a pak sem konstantně proudili lidé až do večera v menších skupinkách. Přesto si nemůžeme stěžovat a stůl nám pěkně prořídl. Jelikož jsem tentokrát nekupoval vše co se mi líbilo, tak to i vypadá, že by konečně mohlo být i na novou vitrínu kterou plánuji už skoro rok, takže následně bude kam dávat nové vzorky. :-) Burza se nám tedy líbila a uvidíme, jestli se za rok opět zúčastníme (pokud samozřejmě burza bude mít i 2. ročník…).


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©