minj
Lokality

 Mineralogie 

Moldava v Krušných horách
(den konání 1.5. 2018)

moldava
Pohled na Moldavu, který se neomrzí.


   Sváteční volný den jsem chtěl využít výpravou na šutry, jenže jsem pořádně nevěděl kam vyrazit. Přemek s Jirkou měli své plány, ale mě se nechtělo vstávat tak brzo jako plánovali vyrazit oni a tak jsem si řekl, že někam pojedu sám. V deset hodin dopoledne kdy jsem konečně vyrážel jsem zavolal klukům a zjistil jsem, že na lokalitě kam chtěli jet je problém se vstupem a tak museli jet jinam. Zvolili si poněkud vzdálenější lokalitu Moldava v Krušných horách. Já si řekl, proč ne a vyrazil jsem za nimi. Na Moldavu jsem dorazil před jedenáctou hodinou. Počasí bylo zamračené a byla i poměrně zima, nicméně příroda kolem Moldavy se probouzela ze zimního spánku a vše se začínalo zelenat. 
baryt
Krystal barytu (Moldava - žíla Josef).
 Velikost vzorku 43 mm.


Drúzka fluoritu (Moldava - žíla Josef).
 Velikost vzorku 38 mm.
   Kluci už nahoře nademnou bouchali do skály a já na nic nečekal a vydal se za nimi. Po přivítání jsem zjistil, že kluci ještě nic extra nenašli a tak jsem si šel pro náš žebřík, který zde máme s Martinem schovaný a potom už jsem zkoušel kopat v různých částech stěny. Ve stěně je stále místy zachována fluoritová žíla a dají se zde učinit celkem běžné nálezy krystalů křemene a barytu, vzácněji pak krychle fluoritu. Já zkoušel kopat celkem na 4 místech a také jsem stále nemohl narazit na nic zajímavějšího. V podstatě jsem na každém místě strávil necelou hodinku a poté jsem se přesunul dále. Jirka se snažil o nějaké ukázky suroviny vhodné k broušení a Přemek na tom byl podobně jako já. 


   Teprve kolem půl druhé jsem konečně narazil na msto, kde byla celkem snadno dobyvatelná dutina s drobnými krystalky křemene, na který narůstaly bohaté drúzy menších tabulek barytu. Vzorků bylo poměrně dost, ale sbírkový byl pouze jediný. Bohužel tento nejlepší vzorek měl přímo uprostřed prasklinu a tak se mi při balení rozpadl. Řekl jsem si, že ho zkusím slepit, ale jelikož se místní fluorit velmi lehce rozpadá, tak se mi to již nepodařilo ani zkompletovat. Nechal jsem si tedy pouze jednu půlku. Při předchozích pokusech u stěny se mi ještě podařilo otevřít menší plochou dutinu cca 10 cm velkou hned u země. Z ní se na mě vysypaly ulámané tabulovité krystaly barytu a jeden z nich byl poměrně velký (přes 4 cm). 
baryt
Drúza krystalů barytu
(Moldava - žíla Josef).
Velikost vzorku 67 mm.


baryt
 Moment nálezu mého dnešnho nejlepšího vzorku.
   Ze stejné dutiny jsem také vytáhl malý ale sympatický vzoreček s drúzkou fluoritu, místy s drobnoučkými krystalky křemene zbarvenými do oranžova limonitem a na vzorku je také přítomen baryt. Tedy téměř celková parageneze této lokality na jednom vzorku. Jirkovi se podařilo získat několik solidních ukázek brousitelné baryt-fluoritové žiloviny. Přemek našel několik poměrně ucházejících drúzek křemene. Počasí se mezitím zlepšilo a vykouklo i sluníčko. Nakonec jsme z lokality odjížděli kolem půl čtvrté a mířili jsme ještě na jednu lokalitu. O té už ale psát nebudu.  :) 


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal barytu
FOTO 2 = Krystaly barytu na drobnokrystalickém křemeni
FOTO 3 = Krystaly barytu na drobnokrystalickém křemeni
FOTO 4 = Krystaly barytu
FOTO 5 = Drúza krystalů barytu
FOTO 6 = Drúzka fluoritu
FOTO 7 = Krystaly barytu na drobnokrystalickém křemeni
Jakub Mysliveček ©