minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála
(den konání 31.1. 2018)

marianka
Podoba lomu při naší návštěvě.


   Nějak se to přihodilo, že jsem se připletl k exkurzi do lomu Mariánská skála v Ústí nad Labem, v podstatě k exkurzi na mou domovskou lokalitu, kam sám pořádám exkurze. :D Říkal jsem si, že se aspoň dozvím něco nového. Hlavně měl ale proběhnout odstřel a my jsme měli možnost jako jedni z mála odstřel přímo sledovat. V lomu jsme se sešli v půl dvanácté. Nejdříve jsme podepsali prohlášení o bezpečnosti a ochraně zdraví a pak už jsme konečně zamířili do lomu. Nejdříve jsme si prošli drtící linku, kde jsem nikdy nebyl. Linka byla v plném zápřahu. Poté jsme měli povelný sběr minerálů, ale bohužel jen v malém kousku lomu. Přesto se něco málo našlo (to by snad ani nešlo, že by se v Mariánce nic nenašlo). 
drticka
Dopravník od drtičky.


Vzorek s krystaly apofylitu na radiálních agregátech růžového natrolitu (Mariánská skála v Ústí nad Labem). Velikost vzorku 101 mm.
   Mě se podařila jedna zajímavá plochá dutina s polokoulemi růžového a bílého natrolitu, na který nasedalo velké množství malých čirých krystalků apofylitu. Vzorků byla celá řada. Já si vzal 4 kusy a zbytek jsem nechal ostatním na rozdělení. Zmizely všechny až na jeden největší, tak jsem ho nakonec také ještě vzal, když jsem si vzpomněl, co se vzorky dělá ta drtička… No a pak už jsme měli to nejdůležitější a to samotnou podívanou na odstřel. Odstřel, vlastně všechny 3 odstřely z nichž jeden byl velký clonový odstřel a 2 přístřely, jsme sledovali z vyhlídky nad lomem, kterou každý ústečák zná. Je zde pěkný výhled na lom a Krásné Březno, ale bohužel je to také častý cíl sebevrahů. 


   Kvůli odstřelu se musí úplně zastavit doprava, tedy jak silniční dole na hlavní silnici do Krásného Března a Děčína, tak také hlavní železniční trať mezi Prahou a Berlínem. Lodní doprava snad zastavena nebyla, ale zase tolik lodí v Ústí za den nejede, tak nevím. :D Když vše stálo, zazněla třikrát siréna, poté hlasité „pálím!“ od střelmistra a bum. První byl přístřel v rohu pod drtičkou. Druhý hlavní odstřel následoval asi po půl minutě po prvním. To se opravdu zachvěla zem a byla to úchvatná podívaná. Samozřejmě foťák zrovna nenahrával, ale go-pro to zachytilo, byť v horší kvalitě. Při hlavním odstřelu došlo k mechanickému porušení cca 15 metrů dlouhé plochy stěny na 5. etáži. A ano, zrovna v místě, kde je nejvíc dutin se zeolity… 
natrolit
Vzorek s krystaly apofylitu na radiálních agregátech růžového natrolitu (Mariánská skála v Ústí nad Labem). Velikost vzorku 111 mm.


odstrel
Po odstřelu...
   Poslední odstřel byl opět asi po 30 vteřinách. Nacházel se na 2. Etáži (dnes vlastně už 1. etáži) a jednalo se opět o přístřel, který odstranil nebezpečný převis. Po odstřelu se opět rozjela doprava my sjeli dolu do lomu. Ještě na cca 10 minut jsme se podívali na první přístřel z blízka. No a našla se jen jedna dutina s apofylity, ale pěkná a poměrně velká v několika fragmentech. Poté už jsme museli zmizet, jelikož lom se ve tři hodiny oficiálně zavírá a bylo už před čtvrtou hodinou. Jsem rád, že jsem měl možnost projít si drtící linku a vidět odstřely. Možná že se mi podaří domluvit v blízké době i vstup a prohlédnu si zblízka hlavní odval z hlavního odstřelu. Snad ano a snad tam i něco bude. :)


VIDEO = Mariánská skála v Ústí nad Labem
(31.1. 2018)

FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Vzorek s krystaly apofylitu na natrolitu
FOTO 2 = Vzorek s krystaly apofylitu na radiálních agregátech růžového natrolitu
FOTO 3 = Vzorek s krystaly apofylitu na radiálních agregátech růžového natrolitu




Jakub Mysliveček ©