minj
Lokality

SGA exkurze

SGA exkurze na Slovensko - 3. a 4. den
(den konání 13./14.10. 2018)

goethit
Vzorek goethitu, který našel kamarád Honza na lokalitě Gretla.


   Třetí den ráno jsme skoro všichni probudili s rýmou a bolestí v krku. Bohužel se mezi nás dostala nějaká nemoc a přes noc se u většiny probudila. Naštěstí nás trochu probrala teplá snídaně a pak jsme se už vydali směr Novoveská Huta. Po cestě mi ale Lubo nabídl, že bychom se mohli zastavit na lokalitě, která je po cestě. Její jméno bohužel nemohu sdělit, jelikož jsem Lubovi slíbil, že budu mlčet, nicméně měli se zde nacházet haldy se spekularity a goethity. Lokalita byla po cestě a údajně měla stačit půl hodinka, tak jsem řekl, že se na ní určitě zastavíme. Na této lokalitě jsme nakonec strávili asi hodinu a půl. 
spekularit
Hematit - var. spekularit se zelenými vějířky malachitu (Gretla SK). Velikost vzorku 137 mm.


Halda Horná Bartolomej u Novoveské Huty.
   Jedná se o několik hald v lese, mezi kterými se klikatí lesní cesta. Spekularity se zde vyskytují v podstatě úplně všude a to ve velmi pěkných ukázkách. Navíc čím níže jsme šli, tím množství i velikost balvanů se spekularity narůstaly. Ihned jsem pochopil, proč Lubo nechce, abych o této lokalitě volně psal. Sbírá se zde totiž především právě v cestě a my jsme po sobě sice vše zahladili do původní podoby, nicméně hordy vzorkuchtivých a nedej Bože penězuchtivých sběratelů by zde znamenaly opravdový problém. Většina z nás měla pouze geologické kladívko a i tak se daly získat opravdu krásné ukázky. Honzovi se povedl krásný nález goethitu, který jsem si vyfotil. Michalovi se zase povedl vzorek spekularitu s vějířky zeleného malachitu, který nakonec směnil s Honzou za druhou polovinu goethitu.


   Já jsem si v podstatě posbíral pár spekularitů v horní části lokality a poté jsem si rozbil dva kameny dole, kde jsme se už zastavili a dál jsme nešli. Z jednoho většího kamene jsem získal spoustu pěkných ukázek spekularitu a dokonce také s vějířky malachitu. Druhý větší balvan mi přinesl Dominik ať ho rozbiju a který jsme si poté rozdělili. Kámen vypadal, že bude mít na boku pěkný goethit, tak uvidíme co z něj vykoukne po umytí. Tato bohatá lokalita nás probudila z nemoci i chladného rána a poté jsme již za lepší nálady pokračovali směr Novoveská Huta. V Hutě jsme měli v plánu navštívit haldu Horná Bartolomej (nesprávné označení, ale mezi sběrateli hojně používané) a sádrovcové doly, nicméně do sádrovcových dolů jsme se na víkend nakonec nedomluvili (šlo to jen přes týden v pracovní době) a tak nezbylo nic jiného než halda.
tyrolit
Zelené krystaly tyrolitu v paragenezi s modrým azuritem - Novoveská Huta (SK). Velikost vzorku 73 mm.


jozef
 Portál štoly Jozef u Dubníku.
   Na haldě proběhlo v roce 2016 bagrování a na mineralogických burzách byla k vidění řada pěkných kvalitních vzorků za opravdu směšný peníz. Bohužel jsem v době kdy byly vzorky k dispozici tak nějak neodtušil, že si na haldě po tomto bagrování již podobné nálezy asi nenajdu a tak jsem si koupil jen jeden reprezentativní kus za 190 Kč. Dnes na haldě jsem toho dost litoval, jelikož tyrolitu je zde sice opravdu mnoho, ale pouze v dokumentačních ukázkách. Kromě tyrolitu jsme nacházeli i další minerály, které se však kromě modrého azuritu dost špatně na místě určovaly. Po půl hodině jsme se stáhli zpět k autobusu a chtěli jsme pokračovat dále, ale pár lidí chybělo a díky tomu jsme nabrali hodinové zpoždění. 


   Naší další a zároveň poslední dnešní zastávkou byl Dubník. Do Dubníku se chtěl podívat především Dominik a já si řekl, že jsem zde nikdy nebyl a chtěl bych to také vidět, tak jsem i přes poměrně velkou vzdálenost řekl, že Dubník do plánu exkurzních lokalit nakonec zařadíme. Navíc jsme zjistili, že letos zde začali provázet ve štole Jozef také na delší trase, která sice stojí 79 euro, ale jedná se o pětihodinovou návštěvu podzemí s možností sběru drahých opálů. No a to bylo něco pro nás… Nakonec nás bylo 5 statečných, kteří si tuto delší trasu zaplatili (dostali jsme však množstevní slevu jinak by asi moc lidí nešlo) a to jmenovitě Honzové (Bubák a Louňák), Dominik, Lubo a já. Ostatních 18 lidí šlo jen na krátkou 2 hodinovou prohlídku s možností hledání na haldě před dolem. 
opal
 Jeden ze vzorků, který jsem si našel. Bohužel se nejednalo o drahý opál.


antimonit
 Vzorek antimonitu, který našel kamarád Honza.
   Musím se přiznat, že z návštěvy dolu jsem měl trochu obavy. Zaprvé i smluvených 60 euro je prostě pořád dost a zadruhé jsem se bál, abychom si vůbec něco našli. Mé obavy byly však brzy rozptýleny. Jako doprovod jsme dostali dva geology a jelikož jsme již dopředu řekli, že jsme všichni vystudovaní geologové, tak tomu byl také uzpůsoben výklad, což bylo velmi dobré. Poprvé se mi stalo, že bych v podzemí zabloudil! Důl je opravdu změť chodeb, které nedávají žádný smysl ani nemají řád (kopalo se prostě tak jak byly nabohacené partie s opály. Často se tak stávalo, že uprostřed schodiště zela díra do dobývky pod námi. V podstatě po asi 20 minutách jsme už mohli sbírat na prvním místě.


   Toto první místo bylo alespoň za mě asi nejlepší ke sběru. Jednalo se o větší dobývku se spoustou suti, ve které jsme se mohli volně přehrabávat. Co jsem vůbec nevěděl bylo to, že se zde dají udělat také vzorky jehlicovitých radiálních sluníček antimonitu velkých kolem 6 mm. Nám však samozřejmě nešlo ani tak o antimonit jako o drahý opál, po kterém prahnuli úplně všichni. Pan Čurík mi poradil, abych se proplazil do jedné zprvu zasucené boční chodby, kde jsem podle jeho slov měl určitě opál najít. A tak jsme se tam s Dominikem a Louňákem vydali. Během chvilky jsme nacházeli mléčné opály a po deseti minutách bum! Našel jsem si svůj první drahý opál a byla to paráda! Vzorek nebyl velký a žilka opálu přecházela do drahého jen v místě cca 5 cm3. Přesto mě krásná zelenomodrá barvoměna uchvátila.

Další den exkurze zde.
epsomit
Sádrovec či epsomit na stěně dolu Jozef.


opal
 Drahý opál ve stropě dolu.
   Můj nález ihned přivolal všechny ostatní a už v chodbě nebylo pomalu k hnutí. Po pár dalších rozbitých kamenech jsem našel další kus plný žilek modravého opálu, místy s opalizací. Měl jsem radost a ostatní jsem tak trochu štval. :D Řekl jsem si, že raději nebudu vařit krev a rozhodl jsem se odnést si vzorky k batohu. Poté jsem kameny rozbíjel všude možně kolem, jen né v té chodbě a už jsem žádný drahý opál nenašel. Teprve když jsem se pak vrátil zpět, tak jsem zase vedle Luba našel. Lubo mezitím vykopal pěknou přes půl metru hlubokou ďouru a našel krásné vzorky drahého opálu. Fotku bohužel nemám jak jsem v tom nadšení nechápal. Za chvíli jsme však již museli jít dále a tak jsem si šel zabalit kameny. Lubo ještě balil a tak jsem si řekl, že by to chtělo také jeden ten antimonit.


   Oba Honzové ani Dominik si žádný lepší drahý opál nenašli a tak zkoušeli alespoň nějaký ten antimonit. Bubákovi se povedl krásný vzorek, kdy v puklině otevřel množství antimonitových sluncí. Já se šel podívat ke stěně, odkud antimonity pocházeli a zjistil jsem, že je zde větší trhlina ve stěně, ve které byly čisté jehlice antimonitu do prostoru. Bohužel do stěny jsme nesměli bušit, ale všiml jsem si, že v dutině je zapadlý kousek kamene, na kterém antimonity také byly. Vzal jsem tedy majzlík a zkusil ho nadzvednout, jestli není náhodou volný a byl! Netrvalo to dlouho a měl jsem jej venku. Díky tomu jsem si našel poměrně hezkou ukázku antimonitu a byl jsem nadšený, že mám jak drahý opál, tak antimonit, tak větší kus horniny s modravým opálem. S antimonity jsem ale nepočítal a tak jsem si vzorek nesl raději v ruce.
opal
Žíla drahého opálu v andezitu - Dubník (SK). Velikost vzorku 74 mm..


antimonit
 Sluníčka jehlicovitých krystalů antimonitu na puklině andezitu - Dubník (SK). Velikost vzorku 57 mm.
   Naštěstí jsme byli teprve na jednom z vrchních pater a tak jsme si zde v jednom místě nechali vzorky a pokračovali dále s odlehčenými batohy. Důl Jozef opravdu připomíná řádně provrtaný ementál a je změtí starých a nových chodeb. Na stěnách většiny chodeb lze v místech zvýšeného obsahu sulfidů (především markazitu, pyritu a arzenopyritu) najít výzdobu z krystalků sádrovce. V jiných místech jsme dokonce viděli krásnou sněhově bílou výzdobu z epsomitu. Ani sádrovec ani epsomit bychom ven nedonesli a navíc kdo by takovou krásnu ničil že? S Lubem jsme fotili jak vzteklí, jelikož na důlní focení je Jozef opravdu velmi vhodný. Po cestě jsme potkali také zahraniční potápěče v plné výzbroji, jelikož spodní patra dolu jsou zatopená, ale i tam se zkušený potápěč může podívat.


   Sběr jsme prováděli ještě na dvou místech. Žádné z nich však alespoň pro mě nebylo tak úspěšné jako místo první. Drahý opál si však nakonec našli opravdu všichni. Po cestě dolem jsme viděli množství opálových žil s drahým opálem „in-situ“, které však slouží jen jako ukázky a dokonce jsme byli u nálezu dvou opravdu velkých vzorků drahého opálu, kteří učinili naši průvodci a jejich kolegové. Oba kusy nakonec šli do výstavky za vstupem do dolu u sošky sv. Barbory. Na vlastní kůži jsme si také vyzkoušeli jak naši předkové, kteří zde pracovali procházeli chodby pouze s petrolejkami a musím říct, že vidět sice je, ale najít v tom světle nějaký opál je tak trochu nadlidský výkon.
baryt
 Krystaly barytu na puklině andezitu - Dubník (SK).
Velikost krystalů do 7 mm.


jozef
 Petrolejky.
   Na závěr musím uznat, že prohlídka se i za tu peněžní hodnotu opravdu vyplatí a mohu ji jen doporučit. V ceně máte také svačinu (bageta, croissant, sušenky a plechovku piva). Podzemí je velmi pěkné, šance nálezu drahého opálu je dobrá a průvodci jsou příjemní. Z dolu jsme vycházeli už za tmy a čekala nás ještě cesta do Prešova k ubytování. Dlouhý den, nemoc a fáračka si vybrali svou daň a po rychlém pivku a pizze jsem si šel lehnout, jelikož jsem byl úplně out. Další den se vstávalo v půl sedmé a tak jsem chtěl načerpat trochu sil na poslední lokalitu.


   Čtvrtý den exkurze ráno jsme vyrazili ve čtvrt na osm od hotelu v Prešově a během pár minut jsme již parkovali na dnešní první a zároveň úplně poslední lokalitě exkurze, kterou byl starý lom u Fintice. Tento lom na andezit byl náš náhradní plán místo Maglovce, do kterého jsme bohužel nedokázali o víkendu domluvit vstup pro exkurzi a tak jsme museli najít nějakou alternativu. Ve Finticích se měl dát najít chabazit, stilbit, kalcit a další minerály a tak jsme tento starý lom vybrali právě jako alternativní lokalitu. Ranní podzimní slunce zalévalo lom, my si udělali rychlou přednášku a už jsme sbírali. Jelikož nikdo z nás na lokalitě ještě nikdy nebyl, tak nám chvíli trvalo, než jsme se zorientovali, kde by se co dalo najít. Nakonec jsme si odnášeli ucházející vzorky stilbitu, chabazitu i kalcitu.
fintice
 Opuštěný kamenolom poblíž obce Fintice brzy z rána.


stilbit
 Dutina s krystaly stilbitu a částečně naleptanými kalcity - Fintice u Prešova (SK). Velikost vzorku 78 mm.
   V lomu jsme bohužel nemohli být moc dlouho, jelikož nás čekala dlouhá cesta z Prešova až do Prahy a tak jsme krátce po deváté hodině vyráželi od lomu směr Praha. Po cestě jsme již žádnou zastávku neudělali a do Prahy jsme dorazili krátce před osmou hodinou večer. Čekal jsem na odvoz, jelikož jsem měl spoustu vzorků a u fakulty jsem nakonec zůstal sám, jak se všichni rozutekli domů. Tím naše exkurze na Slovensko skončila a já jen doufal, že vzorky které jsem si přivezl budou za něco stát, ale doufám že ano.


FOTO = Lokalita Gretla
FOTO 1 = Hematit - var. spekularit se zelenými vějířky malachitu
FOTO 2 = Hematit - var. spekularit se zelenými vějířky malachitu
FOTO 3 = Hematit - var. spekularit se zelenými vějířky malachitu
FOTO 4 = Hematit - var. spekularit se zlatavým zrnem chalkopyritu
FOTO 5 = Hematit - var. spekularit
FOTO 6 = Goethit
FOTO 7 = Hematit - var. spekularit se zelenými vějířky malachitu
FOTO 8 = Hematit - var. spekularit se zelenými vějířky malachitu

FOTO = Lokalita Novoveská Huta
FOTO 1 = Zelené krystaly tyrolitu v paragenezi s modrým azuritem
FOTO 2 = Modré krystaly azuritu

FOTO = Lokalita Dubník u Červenice (štola Jozef)
FOTO 1 = Žilka opálu, místy drahého opálu na andezitu
FOTO 2 = Žilka opálu, místy drahého opálu v andezitu
FOTO 3 = Žilky opálu prorůstající andezit
FOTO 4 = Žilka opálu, místy drahého opálu v andezitu
FOTO 5 = Vějíře antimonitu na puklině andezitu
FOTO 6 = Krystaly barytu na puklině andezitu
FOTO 7 = Sluníčka jehlicovitých krystalů antimonitu na puklině andezitu
FOTO 8 = Žíla drahého opálu v andezitu

FOTO = Lokalita Fintice
FOTO 1 = Dutina s krystaly stilbitu a částečně naleptanými kalcity
FOTO 2 = Vzoreček s krystaly stilbitu
FOTO 3 = Dutina s krystaly stilbitu
FOTO 4 = Dutina s krystaly stilbitu
FOTO 5 = Dutina s krystaly stilbitu




Jakub Mysliveček ©