minj
Lokality

 Mineralogická  burza

14. ročník amatérské burzy minerálů v Praze Strašnicích
(den konání 20.1. 2018)

burza
Na burze bylo jako vždy narváno a úzkými uličkami se nedalo pomalu procházet.


   Jestli je nějaká mineralogická akce roku, na kterou se těší půlka sběratelů minerálů v ČR, tak to je určitě mineralogická burza v Praze – Strašnicích konaná vždy v druhé polovině měsíce ledna. Jedná se o jednu z největších burz u nás a spousta sběratelů ji také říká „Amatérka“, jelikož v jejím názvu je přímo řečeno, že se jedná o amatérskou burzu, kde se schází především amatérští sběratelé a nejedná se o mezinárodní burzu. Přesto se burza za těch 14 let tak proslavila, že na ni začíná jezdit také mnoho zahraničních návštěvníků. No a já jsem zde letos byl již potřetí jako vystavovatel. 
stoly
Naše stoly se vzorky především z Krušných hor a Českého středohoří.


Wulfenit na sideritu (Příbram - Lill). Velikost vzorku 57 mm, velikost největšího krystalu 5 mm. Získáno výměnou od Petra Hofmana.
   Burza se koná v budově ZŠ Brigádníků v pražských Strašnicích. Přestože jsem ji o odstavec výše vychválil, tak se zde každý rok objeví stejné problémy, které bohužel jdou špatně řešit. První problém je absence parkovací plochy pro vystavovatele i návštěvníky burzy. Musí se parkovat v přilehlých ulicích a vždy tak vznikne problém ve formě strážníků městské policie zavolané nějakým místním obyvatelem. Druhý problémem jsou velmi stísněné prostory burzy, které už prostě tak velký počet návštěvníků nepojmou. Proto se stává, že se hlavní chodba ucpe a je šmitec. Ve třídách pak bývá nedýchatelno, což především starší lidé né moc dobře snáší. Osobně po zkušenosti z minulého roku jsem doufal, že neskončím ve třídě… 


   Přes tyto problémy burzu navštíví údajně kolem 1000 návštěvníků. Dobrá je také poloha relativně v centru státu a samozřejmě termín konání burzy. Často se stává, že když probíhá burza, tak zrovna sněží a sběratelé tak nemají jinou možnost, než jít minerály a zkameněliny obdivovat na burzu. Ze strany vystavovatele mohu snad jen trochu brumlat ohledně malých stolečků a židliček (né že by se na ně nic nevešlo, ale pokud člověk měří nad 170 cm, tak prostě trpí, ale to je už drobnost, jelikož většina lidí stejně hlavně stojí ;) ). 
kremen
Drobnokrystalický křemen narůstající na krychle fluoritu (Běstvina). Velikost vzorku 160 mm. Rok nálezu 1993. Zakoupeno za 500 Kč.


kalcit
 Kalcit (lom Velké Dravce). Velikost vzorku 160 mm. Rok nálezu 2010. Zakoupeno za 190 Kč.
   Já měl letos zamluvené dva stoly. Martin si zamluvil také dva stoly a Honza s Dominikem každý po jednom. Já vytáhl především to, co jsem měl už v Písku a na Smíchově, nicméně jsem vzorky prošel a vzal jen to nejlepší + jsem přidal asi 30 nových vzorků. Kupodivu přes den většina nových vzorků zmizela a zmizela i část starších vzorků. Opět jsem měl hlavně zeolity a něco málo vzorků z Krušných hor jsem umístil na stoly k Martinovi. On zase dal svých pár vzorků z Českého středohoří ke mě a tak si člověk mohl vybrat z většího množství vzorků na jednom místě. A o zeolity byl tentokrát zájem! Měl jsem také tři výtisky nové knihy Minerály Českého středohoří od kolektivu autorů v čele se Z. Dvořákem, která vyšla v listopadu minulého roku. 


   Dominik s Honzou nabízeli vzorky ze světa získané především vlastními sběry a to ze Španělska, Maroka a Ruska. A vlastně teď mě napadla ještě další věc, která by se na burze mohla zlepšit. Každý kdo mě totiž znal si u nás za stolem nechával batoh a bundu, jelikož na burze není kde si je odložit. Možná by se hodila nějaká šatna u vchodu. ;) Vzhledem k tomu šrumci a také tomu, že jsem měl na burze domluvenou předávku několika kamenů, jsem zůstal u svého stolu až asi do půl jedné, kdy se burza trochu vylidnila. Potkal jsem řadu známých tváří našeho sběratelského světa a s mnoha z nich pokecal, vyměnil šutry či třeba i zajímavé informace. Rád jsem potkal například Davida Ševčíka, Zdeňka Šrota, Iva Vašinu, pana Havlíčka, Davida Fuku, Petra Gadase, Ondru Procházku, Petra Šístka, Zdeňka Dvořáka, Petra Fuchse, Tomáše Hofírka, Martina Kloučka, Jirku Sailera, Michala Filippi, Honzu Louna, Honzu Skýpalu a mnohé a mnohé další. fosilky
 Mě zaujaly zahraniční zkaměněliny, především tento vzorek amonitů. Jó být z ČR, tak je beru. :D


tyrolit
 Tyrolit (Novoveská Huta - štola Horná Bartolomej). Velikost vzorku 122 mm. Rok nálezu 2016. Zakoupeno za 180 Kč.
   S některými lidmi jsem se také setkal poprvé a to si s nimi píši už nějaký ten pátek na Facebooku nebo přes mail. Nějak si na tento nekontaktní způsob komunikace nemůžu pořád zvyknout (taky už nejsem nejmladší :D ). Pro začínající sběratele jsem měl připravenou bednu se vzorky za pár korun a ze které brali především tito šutráčtí kamarádi a začátečníci a také kolemjdoucí děti (na krabici bylo sice napsáno 20 – 40 Kč, ale většina vzorků šla jen tak pro radost :) ). A že se bedna pěkně vyprázdnila za těch pár hodin burzy. :D Během burzy jsem si také zaplatil pokutku jako spousta dalších, což mi přišlo spíš vtipné, jelikož to byla za 5 let mých řidičských zkušeností má první pokuta a zrovna za parkování.


   No a teď už k nabízeným kamenům. Na burze mě zaujalo hned několik stolů. Prvním z nich byl stůl s ukázkami fosílií –ano opravdu mě zaujaly fosilky na především mineralogické burze. :D Zbystřil jsem, jelikož vzorky připomínaly ryby z Kučlína. Bohužel, byly z Ameriky. Říkal jsem si, že když mi zbydou nějaké peníze, tak si jednu koupím a šel jsem dále. Po cestě jsem potkal Iva Vašinu a pana Havlíčka, se kterými jsem se samozřejmě na chvíli zakecal o lokalitě Soutěsky (ze které máme s kamarádem Jirkou Mánkem v aktuálním Minerálu článek) a s Ivem jsme pak zamířili do jedné ze zadních tříd. Tam byl Ivo konsternovaný vzorky jistého sekundárního minerálu mědi ze Slovenska, jehož jméno si prostě nedokážu vybavit. Mě u stejného stolu zaujaly opravdu pěkné a opravdu levné tyrolity z Novoveské Huty. Jeden větší vzorek jsem koupil za 180 Kč. chabazit
 Zelený chabazit (Slovensko - Maglovec). Velikost vzorku 100 mm, velikost krystalů do 10 mm. Rok nálezu 2016. Zakoupeno za 15 euro.


kasiterit
 Kdo měl dost peněz (19000 Kč) mohl si pořídit tohoto kasiteritového krasavce ze Slavkova.
   V té samé třídě měl sympatický starší gentleman stůl s ukázkami kalcitů a pyritů ze Štramberka. Já dal přednost vzorku s menšími krystaly za 200 Kč. Ty velké stály většinou 300 – 400 Kč, ale mám raději bohatší drúzy než velké kusy. V hlavní chodbě mě pak zaujal stůl vystavovatelů ze Slovenska. Koupil jsem zde lepší vzorek zeleného chabazitu z Maglovce za 15 euro (původně 20). Pak jsem ještě splnil žádost kamarádky a koupil ametyst z Uruguaye (jeden kus pro přítelkyni za 250 Kč a druhý za 200 Kč pro kamarádku Danču co se mnou v létě byla na šutrech). U Zdeňka Dvořáka mě zaujal menší vzoreček duxitu, ale nepodíval jsem se na cenu a při zpáteční cestě jsem na to samozřejmě zapomněl. V jedné za dalších tříd jsem narazil na pěkný vzorek velkých krystalů fakolitu z Maglovce, ale nechtěl jsem už moc utrácet.


   Za to u Honzy Louna to jsem utrácel. Na stole jsem totiž uviděl pěkný krystal wolframitu z Cínovce nalezeného kolem roku 1900 o velikosti téměř 5 cm za 900 Kč. No nekupte to! U stolu mě pak navštívila řada lidí a já si postupně převzal už před burzou zamluvené šutry. Byl to cerusit ze Zlatých hor za 300 Kč, pyromorfit z Rýmařova za 260 Kč, vzorek fluoritu s křemenem z Běstviny za 500 Kč, křišťál s žezlovým vývojem ze Štiavnice za 650 Kč, kalcit z lomu Velké Dravce za 190 Kč, vltavín z Ločenice za 180 Kč a dva natrolity z pohraniční lokality Hammerunterwiesenthal za 100 Kč dohromady. No nenakoupil jsem zase za málo, ale naštěstí se mi to téměř vrátilo, tak dobrý. :) kremen
 Kamarád Honza Loun na burze zakoupil tuším že za 3000 Kč také tento křemen z Krupky - štoly Martin.


wolframit
Krystal wolframitu (Cínovec). Velikost vzorku 49 mm. Rok nálezu kolem roku 1900. Zakoupeno za 900 Kč.
   Martin si koupil dva vzorky z Halže a Dominik nějaké drahé opály z Dubníku (ty se daly sehnat poměrně levně). No a kolem půl druhé už se začalo balit, tak jsme to zabalili taky. Burza byla opět velmi povedená a příští rok se rádi opět zúčastníme. Nicméně tentokrát budu parkovat tam co loni, kde problém nebyl. :D Všem co jste přišli a popovídali si s námi, tak děkujeme, že jste dorazili. Snad se vám burza líbila stejně jako nám.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©