minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Předvánoční burza v Písku - 23. ročník
(den konání 8.12. 2018)

burza
Burza kolem půl desáté.


   Na dnešní den jsem se velice těšil, jelikož loňská návštěva burzy v Písku, kde jsem byl loni úplně poprvé mě celkem nadchla. Jelikož byl loni velký zájem o naše severočeské minerály z Českého středohoří, tak jsem si na burzu připravil především zeolity a doprovodné minerály. Nicméně vzal jsem také jednu bednu z Krušných hor a různých dalších lokalit. Martin to pojal přesně obráceně a tak vzal spoustu věcí z Krušných hor a dalších lokalit a jen několik vzorků ze středohoří. Na letošek jsem se také domluvil s kamarády Dominikem, Davidem a Tomášem, že pojedeme jedním autem a budeme vystavovat společně. Nicméně narvat se v pěti do auta a ještě i s kameny to byl boj. Nakonec se to ale povedlo a tak jsme v sobotu ráno před šestou hodinou vyráželi z Prahy. 
vltaviny
Další stůl s vltavíny, tentokrát to chvíli trvalo, než se k němu člověk prodra, jelikož zde bylo na výběr velké množství kvalitních kamenů. Bohužel zde chyběli ceny za gram, což asi dost lidí odradilo.


Krásný lakově lesklý a jedově zelený vltavín - Vrábče, pískovna Vrubice. Velikost vzorku 45 mm, váha 20,2 gramu. Zakoupeno za 2600 Kč.
   Cesta šla dobře až na to, že auto bylo hodně přetížené (v podstatě mi z toho udělali kluci lowrider) a tak jsem raději jel pomaleji. Do Písku jsme dorazili asi za hodinku a u haly Elim jsme byli ještě před otvíračkou. Jakmile se otevřelo nanosili jsme si věci dovnitř s tím, že jsme zjistili, že Dominik není umístěný vedle nás, ale celkem daleko od nás ob jednu řadu. S Martinem jsme opět složili vzorky k sobě a připravili stoly. Hotoví jsme byli těsně před devátou hodinou a já byl vlastně rád, jelikož poslední dobou nechci moc utrácet a tak jsem nestihl projít stoly před otvíračkou pro návštěvníky. Martin ale ještě rychle vyběhl a za chvíli se vracel se dvěmi nákupními taškami. No blázen… Nicméně jeden ze vzorků, který si koupil – velký kus sádrovce z Koběřic, byl opravdu pěkný a za tu cenu pouhých 500 Kč bych si jej vzal také. 


   Potom jsem se asi hodinu nedostal od stolu, jelikož začal ten pravý šrumec. Do haly se nahrnulo přes 200 lidí a najednou jsem byl rád, že jsem za stolem, kde byl relativně prostor. Místy se uličky totiž dost ucpávali, ale bylo to mnohem lepší než na jiných burzách. Nakonec mě ale Martin vyburcoval, abych se šel taky projít a to jsem neměl dělat. Obešel jsem 4 stoly, utratil přes 4000 Kč a vracel jsem se raději zpět. Nakoupil jsem pěkný vzorek s trilobity (Ellipsocephalus hoffi) z Vystrkova za 650 Kč, krystal metaautunitu z Fojtova u Nejdku za 160 Kč a dva vltavíny, které mě úplně vyždímaly. Původně jsem chtěl vzít jen jeden 7 gramový Chlumečák za hezkou cenu 75 Kč/g, ale všiml jsem si na stole vystavovatele také výrazně odlišného kamene, než byla většina typických Chlumů a Malých Chlumů. 
dominik
Kamarád Dominik se svými vzorky pyritů z Navajúnu.


metaautunit
 Krystal metaautunitu - Fojtov u Nejdku. Velikost vzorku 26 mm. Zakoupeno za 160 Kč.
   Šlo o větší lakově lesklý vltavín s typickou jamkovitou skulptací a jedovatou zelenou barvou z Vrábče. Jeho váha byla 20,2 gramu a tak byl již dražší. Nakonec se mi však cena podařilo usmlouvat ze 160 na 130 Kč/g. No s prázdnou peněženkou jsem upaloval zpět ke stolům a proklínal jsem Martina. Nicméně za všechny 3 kameny jsem velice rád samozřejmě (čtvrtý menší vltavín mám pro přítelkyni). Potom jsem se až do dvanácté nedostal od stolu. Musím říct, že velký zájem o zeolity byl opět, ikdyž tedy hlavně o jednu lokalitu a to o Soutěsky u Děčina. O nových zajímavých nálezech natrolitu jsme s kamarádem Jirkou Mánkem napsali článek do loňského Minerálu 2017/6. Zřejmě to vyvovalo velký zájem a v podstatě většina udaných kamenů tvořil právě natrolit ze Soutěsek. Martin nebyl moc nadšený, jelikož Krušné hory moc nešly.


   Stejně na tom byl i David, který vzal na burzu své přebytky především ze Slovenska a Maďarska + kameny, které nakoupil a poté si uvědomil, že jich má nějak moc a tak je vzal na burzu. Dominik si přivezl asi 50 vlastních nálezů pyritu ze španělského Navajúnu (krychle na hornině i samostatné) a nabízel také vlastní nálezy opálů z dolu Jozef u Dubníku na Slovensku. Dominik byl celkem spokojený, že se mu něco málo za cestu do Španělska vrátilo. Tomáš přivezl své nálezy českých granátů, zlatinek a několika menších vltavínů. No a byl na tom také poměrně dobře co se týče zájmu o vzorky. Letos se mi však burza nelíbila tolik jako loni. Zaprvé se během chvíle udělalo neskutečné vedro a v hale bylo nedýchatelno. Příště by to chtělo otevřít nějaká okna nebo alespoň pustit ventilaci.  ellipsocephalus
 Ellispocephalus hoffi - Vystrkov (Jince). Velikost vzorku 156 mm, velikost jedinců max 32 mm. Zakoupeno za 650 Kč.


jirka
 Na burzu dorazil i kamarád Jirka Ira s tátou. Byla to jeho vůbec první burza a nabízel své přebytky ze svých první šutráckých výprav za krásné ceny. Mě zde zaujal především pěkný wollastonit z Nezdic, který jsem si od Jirky koupil a půjde do sbírky.
   Druhá věc která mě osobně velice vadila byl počet stolů se šmuky. V podstatě 2/3 výstavních ploch zaujímaly právě šmuky, tedy upravené kameny (tromlované i různě vypalované či barvené), umělé kameny (modré skalice a pod) a v neposlední řadě různé přívěsky (které na této burze mají podle pořadatele zákaz ve vystavování, ale několik desítek takovýchto výrobků jsem viděl). Naštěstí byla hala rozdělena tak, že člověk neprocházel mezi stoly s přírodními ukázkami nerostů a šmuky, ale šmuky byly na jedné straně a přírodní nerosty na druhé. Co se týče vystavených kamenů, tak bylo rozhodně z čeho vybírat. 


   K vidění byly hodně světové lokality (především různá Brazílie, Rakousko, Švýcarsko, Indie či Pákistán), ale hlavně byly místní šutry! Písek je burza, kde se sejdou sběratelé snad z celých Jižních Čech. Pokecal jsem s mnoha místními legendami a povyměňoval si informace. Na burze byl také Jirka Ira, mladý sběratel z Českých Budějovic, kterého jsem společně s jeho bratrem a tátou provedl na jaře a v létě po několika lokalitách u nás na severu. Kluci Irovi se rozhodli, že doma trochu zredukují sbírku a vzali své přebytky na tuto burzu. Na jejich stole jsem snad nenašel žádný kámen nad 100 Kč a zaujal mě zde pěkný wollastonit z Nezdic, který jsem si koupil a snad i udělal Jirkovi radost.  wollastonit
 Krásný vzorek bílého wollastonitu v modrém mramoru - Nezdice na Šumavě. Velikost vzorku 180 mm. Rok nálezu 2015. Zakoupeno od kamaráda Jiřího Iry za 100 Kč.


stul
 Svojí premiéru na burze zažil také kamarád Tomáš, který nabízel "luxusní zboží". :D Tedy české granáty, vltavíny a zlato.
   To byl můj poslední koupený kámen. Potom jsem ještě vyměnil jeden beryl z Obrázku se Zdeňkem Šrotem a kolem půl druhé, když se burza již dost vylidnila jsme začali balit. Tato burza je pěkná, ale velmi jí škodí přítomnost šmuků. Na burze tak díky tomuto sortimentu nedostanou možnost vystavovat mnozí sběratelé přírodních ukázek minerálů či zkamenělin a to mě trochu mrzí. Příští rok však nejspíš dorazíme opět. :)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©