minj
Lokality

 Mineralogie 

Výlet na polní lokality jižních Čech aneb jak se to NEMÁ dělat...
(den konání 25.2. 2017)

zverotice
V osm hodin ráno na poli u Zvěrotic.


   Blížil se víkend a já jsem přemýšlel kam se tento víkend vydáme. Martinovi se totiž povedlo projít skleněnými dveřmi a tak byl neschopný žádné práce. Napadlo mě, že když je ta obleva, tak bychom toho mohli využít a vydat se do jižních Čech na polní lokality. Mělo to však háček – od Ústí nad Labem je to celkem dálka a přes 3 hodiny cesty. Ale počasí mělo být ideální, tedy zamračeno a v pátek mělo trochu pršet, takže vše vypadalo dobře. Jenže ve čtvrtek se změnilo proudění a místo deště a zamračeno bylo slunečno téměř bez mráčku. 
zverotice
Zadní pole u lesa bylo zoráno perfektně.


Zuzka při sběru vltavínů na poli u Ločenic.
   Vše jsme ale už měli domluvené a já doufal, že kdyby se nenašel žádný vltavín, tak opály a rutily jistě najdeme, takže jsme vyrazili. Se Zuzkou jsme vyráželi ráno v půl šesté, cestou jsme vyzvedli Martina s Naty a už jsme mířili do jižních Čech. Cesta utíkala dobře a tak jsme kolem osmé hodiny byli na první lokalitě a to na klasické rutilové lokalitě Zvěrotice u Soběslavi. Podle jistých pramenů zde měl být rutil na rutilu, tak jsem byl zvědav, jestli se mi potvrdí pravidlo, že co bylo zveřejněno jistými videi je totálně vyluxováno. A představte si, že ikdyž bylo krásně zorané a po sněhu omyté pole nenašli jsme ani úlomek rutilu. Nutno podotknout byli jsme zde ve 4 lidech, takže kde se asi stala chyba? Asi jsou 4 lidi stejně slepí nebo co. :)  No jdeme dál…


   Kolem jedenácté jsme dorazili na parkoviště mezi Ločenicemi a Nesmění. Slunce svítilo, pole byla zarostlá, ale ne tak aby se tu nedalo hledat. Navíc bylo vše úplně promočené, tak jsme doufali v nějaký nález. Po cca dvou hodinách chození po polích jsme odjížděli opět s nulovým výsledkem, nicméně na poli jsme nebyli sami a jeden další chlápek, který chodil opodál jistě našel, jelikož v jednu chvíli něco zvedl ze země a pak se na to dlouho díval s rukou směrem ke slunci. :) No my se vydali dál směr Krasejovka, ale tamní pole nebyla vůbec zoraná a kompletně zelená. Přesto po poli chodili lidé a snažili se o nějaký ten nález. My to neviděli růžově a vydali se dál.
koroseckydvur
Pole u Koroseckého Dvora nevypadalo zrovna ideálně.


kremze
 Pole "U Šimečků" byl náš dnešní poslední pokus o nález nějakých vzorků.
   Další lokalitou bylo pole u Koroseckého Dvora. Nemusím asi říkat, že toto pole je pro mě jistota. Přestože bylo částečně zarostlé, tak jsem věděl, že se zde vždy dá něco najít a tak jsme se vydali hledat. A opět jsme na poli nebyli sami. Nějaká dosti přiopilá dvojice se pravděpodobně také snažila nějaký ten vltavín najít. Jenže opět se nic nepodařilo najít. Byli jsme už otrávení a pokračovat na další pole se nám už nechtělo. Proč jsme nenašli žádný vltavín bylo podle mě jasné – svítilo slunce a když svítí slunce je identifikace vltavínu v zemině pro netrénované oko velmi obtížná.


   Poslední místo kam jsme se tentokrát už jen s Martinem podívali (holky zůstali v autě) bylo pole „U Šimečků“ poblíž Křemže. Zde se mají vyskytovat hezké ukázky goethitů a jelikož lokalita „Krak“ nebyla zorána, tak jsme zamířili alespoň sem. Jediné na co jsme nakonec narazili byly žluté opály v nehojném množství. Takže dnešní polní akce se opravdu nepovedla. Po cestě jsme se ještě zastavili na pizze a pak už jsme jeli domu. No byl to trochu drahý výlet do jižních Čech za 1200 a bez jediného nálezu… :(
opal
 No a asi jediný lepší opál při nálezu.

Jakub Mysliveček ©