minj
Lokality

 Mineralogie 

Vestřev u Hostinného
(den konání 14.7. 2017)

nacini
V podstatě veškeré náčiní, které je na rýžování granátů potřeba...


   Po včerejším výstupu na Sněžku jsme si dnes chtěli dát odpočinkový den a tak jsme se se Zuzkou rozhodli, že vezmeme rýžovací pánve a vydáme se na granáty k Hostinnému. Nejezdím sem na notoricky známé a provařené místo, ale jinam kde ještě stále lze nějaké lepší větší granáty najít. Toto místo mi bylo prozrazeno s podmínkou, že jej dále nevyzradím a tak zde přesnou polohu místa nebudu udávat (druhým důvodem proč ho nebudu udávat je ochrana místa před osudem místa prvního). 
pyropy
Pyropy a další těžké minerály na dně pánve. Častý je především kovový ilmenit.


Výsledek cca hodinového rýžování.
   Když jsem zde byl naposledy (a vlastně poprvé) před rokem s Martinem a Karlem, tak jsme se divili, jak velké granáty se zde dají najít. Kromě granátů zde Karel zastihl i zlato, které jsem ale se splavem nezastihl. Letos jsem tedy myšlenku na zlatinky úplně vypustil a chtěl jsem se soustředit hlavně na granáty. Na lokalitě jsme nepobyli moc dlouho, jelikož jsme sebou měli pejska, kterému samozřejmě ve vodě byla zima… Přesto jsme za cca hodinu času našli několik pěkných zrn červených granátů. Největší zrno mělo něco mezi 4 až 5 mm. 


   Samozřejmě největší zrna začala padat až v největší dosažené hloubce a tak doufám, že kbelík materiálu, který jsem si zde nabral a pak dotáhl až k autu bude nějaké ty macky obsahovat. :) Místo jsem po sobě do původního stavu neuváděl z jednoduchého důvodu – stačí jeden silnější déšť po kterém se zvýší průtok vody a místo bude opět zarovnáno do původního stavu. Místo je totiž neustále pod hladinou rychle proudící vody a tak to zde pokaždé vypadá úplně jinak…
nadoma
Důležité je si také něco málo odvést domů na dlouhé zimní večery ;)


FOTO = Lokalita
Jakub Mysliveček ©