minj
Lokality

 Mineralogie 

Návštěva kluků z jižních Čech - 2. den
(den konání 24.6. 2017)

jenikov
Lom v Jeníkově u Duchcova je v létě opravdu idilické místo.


   Druhý den jsme vyráželi krátce po sedmé hodině. Po cestě jsme se ještě krátce zastavili u jezera Milada, kde jsem klukům ukázal, jak se u nás na severu rekultivují povrchové hnědouhelné doly. Potom už jsme zamířili do Jeníkova, kde jsme chtěli být co nejdřív, jelikož kdo byl v Jeníkově někdy v letních vedrech tak ví, že je zde k nevydržení. No a dnes mělo být kolem 30°C, takže jsme zde chtěli být nejdéle do půl jedenácté. To se nám úplně nevyvedlo, ale o tom až níže.
jenikov
Tomáš a Petr při sběru pyritů.


Právě nalezená hlíza pyritu ještě "in-situ" .
   V lomu jsem kluky nejdříve zavedl ke stěnám, kde jsme s kluky poslední dobou kopali radiobaryty. Kluci poznali, proč jsou odtud pěkné vzorky tak vzácné a také zjistili, že s kladívky, které si přivezli toho zde moc nezvládnou. Já jsem se nechtěl v tom vedru pouštět do žádných větších otvírek a tak jsem spíš u vody chladil nateklou ruku, do které mě den předem bodla vosa. Přesto se Tomášovi povedlo urvat cca 30 cm velkou desku s krystaly radiobarytu, takže alespoň jeden pěkný vzorek se urodil. 


   Poté jsme se přesunuli na slínovcové útesy, kde jsme již klasicky sbírali pyritové konkrece. Musím říct, že jich tentokrát nebylo mnoho (našli jsme jich jen asi 7), ale každý z nás si našel jeden opravdu pěkný vzorek. Mě se bohužel nejlepší drúza rozpadla na dvě poloviny, takže jsem druhou část daroval Petrovi, který tou dobou měl ještě smůlu a žádný vzorek v kapse. Poté ale i on našel pěknou drúzku pyritu. Poté jsme se přesunuli k vodě, kde kluci skočili do vody a opláchli se. Já zůstal na břehu, jelikož mi bylo jasné, že by mi pak bylo ještě hůř a asi jsem měl pravdu.
baryt
Hezký vzorek krystalů barytu na puklině křemence
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku cca 130 mm.


prokopskypen
 Petr při sběru na Prokopském pni.
      O kus výše, kam jsem ještě kluky vzal na baryty, bylo totiž naprosto příšerné vedro a také už bylo po půl jedenácté, kdy jsme měli v plánu z lokality odjíždět. No zde jsme si nasbírali ještě nějaké poměrně pěkné ukázky oranžového barytu a pak už jsme se odplazili k autu, kde jsme se museli chvíli vydýchat, jelikož vedro bylo neskutečné. Následoval přesun k Jirkovi a kluci se podívali na jeho soukromé muzeum. Je zajímavé, že každý kdo tu je pak odchází za úplného ticha, jelikož tak nějak nemá co říct… :D 


   Jirka s námi ale dnes nejel, jelikož mu úplně stačil předchozí den. My jsme zamířili do Krupky na Knöttl. Jak příjemné bylo, když jsme v Krušných horách vylezli z auta a venkovní teplota byla najednou o dost příjemnější, ikdyž stále bylo vedro. Petr vtipně poznamenal: “Skoro jako na Šumavě.“ Vzali jsme si věci a vyškrábali jsme se na Prokopský peň, kde jsme měli v plánu nějakou dobu pobýt. Kluci si chtěli hlavně najít nějaký ten topaz, na které je namotivoval Jirka a jeho nálezy. Chvíli to trvalo, ale nakonec si každý nějaký ten topaz našel. Já byl poměrně překvapený svým nálezem topazu velkým téměř 2 cm. Jednalo se sice o plošku, tedy né o celý krystal, ale stále se jedná o můj zatím největší nález topazu.
topaz
 Větší krystal topazu na greisenu
 (Prokopský peň).
Velikost vzorku cca 70 mm.


vrchoslav
 Poslední lokalitou byla Vrchoslav, jejíž stav je opravdu příšerný.
   Původní plán zahrnoval ještě jedno místo, kam jsme se chtěli vydat, ale jelikož bylo už málo času, tak jsme se vydali rovnou na poslední dnešní plánovanou lokalitu a tou byla Vrchoslav. Sliboval jsem klukům, že se trochu pohrabou v hromadě sutě a budou mít fluoritu kolik budou chtít. A po výšlapu na lokalitu se kluci divili, že jsem měl pravdu. Dokonce i věčně pesimistického Petra to tu bavilo. :D Vedro bylo ale i večer neskutečné a trička nám ani po 2 hodinách strávených na lokalitě neuschla, takže zpáteční cesta k autu nebyla úplně eňo ňůňo.

  
   Večer jsem klukům ještě radil kam mají druhý den už sami jet, jelikož jsem v neděli již nemohl a musel jsem se učit na poslední zkoušky. Nakonec se rozhodli pro nejbližší lokalitu a jeli na harmotomy do Brné. Vzorky podle fotek našli pěkné a tak jsem byl rád, že si od nás ze severu i něco odvezli. :)


FOTO = Všechny fotky z dvoudenní akce
Jakub Mysliveček ©