minj
Lokality

 Mineralogie 

Návštěva Petra a Tomáše - 1. den
(den konání 23.6. 2017)

folknare
Aktuální podoba lokality Pustý vrch u Folknářů.


   Je to již 8 let co jsme se s kamarádem Petrem Třebínem domlouvali, že se někdy Petr podívá k nám na sever a při té příležitosti bych ho provedl po nějakých těch našich lokalitách. Sice jsem se těšil na burzu v Říčanech, ale tato úmluva s Petrem pro mě byla přednější. Petr s kamarádem Tomášem totiž dorazili na 3 dny a to na pátek až neděli, přičemž pátek a sobotu jsem se jim věnoval. Počasí mělo být dobré a především v pátek nemělo být takové vedro jako tomu bylo v posledních několika dnech. Kluci měli dorazit až kolem půl jedné a tak jsme ještě ráno s Jirkou pobyli na jedné lokalitě o které se zde nebudu zmiňovat. V půl jedné jsme dorazili k rozhledně na Pustém vrchu, kde jsme se s klukama sešli.
thomsonit
Krásný vzorek s dutinou thomsonitu nasedjícího na bílý mezolit
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku cca 100 mm.


Aktuální podoba lomu Mariánská skála.
   První lokalitou, kterou jsme dnes měli v plánu byl Pustý vrch u Folknářů. Kluci chtěli samozřejmě na produktivní lokality a tak jsme se vydali právě sem. Stav lokality jsem již na stránkách popisoval a tak jsme s Jirkou moc nevěděli do čeho kopnout. Kluci ale sbírali o stošest, přestože je zeolity moc nezajímají. Nakonec se podařilo urvat pár velkých kusů horniny, ze které vypadlo několik pěkných dutin. Běžné byly též nálezy poměrně hezkých phillipsitů a gismondinů. Kolem třetí jsme se sbalili a přesunuli se zpět k autům, jelikož na odpoledne jsme měli domluvený vstup do lomu Mariánská skála. 


   Jestli kluci někam chtěli, tak rozhodně do Mariánky. Viděli ty spousty nálezů co ukazuji na stránkách a tak zatoužili také doma mít nějaký ten barevný natrolit. Problém byl ten, že poslední odstřel v lomu byl již navštíven desítkami sběratelů. Mariánská skála ale vždy něco vydá a na to jsme spoléhali i dnes. Při poslední exkurzi po Českém středohoří jsme zde na 3. etáži našli velmi sympatický materiál jehlicovitých krystalů natrolitu zbarvených černým wadem a od té doby jsme po takovém vzorku dost toužili. Navíc existuje poměrně velká šance, že v části lomu, kde se tento materiál vyskytuje, již žádný další odstřel nebude.
marianka
Zleva Jirka, Tomáš a Petr při vstupu do lomu. Všichni natěšení na vzorky...


natrolit
Krásná dutina jehlicovitého natrolitu zbarveného oxidy Fe a Mn (Mariánská skála). Velikost vzorku cca 110 mm.
      Pokusili jsme se tedy o nějaké nálezy v opravdu velkém odvalu po posledním odstřelu na 3. etáži. A podle očekávání začaly hned lézt menší dutiny typických jehlicovitých natrolitů, někdy zbarvených wadem. Mě se povedla menší, ale hezká cca 10 cm velká dutina s tímto černým natrolitem a vím jistě, že si ji zařadím do sbírky. Kluci si našli také hromadu vzorků, ale nejzajímavějším nálezem bylo zrno kovového minerálu uzavřeného ve fonolitu. Nakonec jsme se shodli, že galenit je méně pravděpodobný než hematit, který je z lokality popsán a tak se jedná nejspíše o hematit. Šťastný nálezce Tomáš si vzoreček odvezl domů. 


   Chtěl jsem klukům ještě ukázat spodek lomu a taky jsem chtěl, aby si našli nějakou dutinu s apofylitem a červeným natrolitem. Proto jsme se přesunuli na začátek odvalu, kde jsme se ale rozdělili, jelikož Jirka stále nenašel vzorek po kterém toužil a Petr byl docela vyřízený. S Tomášem jsme tedy zamířili na dno lomu. V odvalu pod drtičkou jsme nakonec i přes přesbíranost našli pěkné vzorky červeného a růžového natrolitu s apofylitem. Jeden vzorek jsem vzal i Petrovi, aby odtud také nějaký ten vzorek měl. S klukama jsme se sešli nahoře u drtičky, kde nám Jirka ukázal svůj nález. Samozřejmě že našel velkou dutinu s béžovým jehlicovitým natrolitem… Jak to dělá nikdo neví.
natrolit
Vzorek typického růžovočerveného natrolitu s krystaly apofylitu a lištou kalcitu z 5. etáže.


natrolit
 Nejlepší vzorek dnes našel Jirka v podobě velké ukázky jehlicovitého natrolitu.
   Poté jsme se už jen převlékli, já hodil Jirku na nádraží a kluci si mezitím nakoupili. Byli jsme domluveni, že kluci budou spát u nás na zahradě a tak jsme zamířili k nám. Samozřejmě u nás následovala prohlídka sbírky a potom jsme diskutovali u pivka. :)

Pokračování zde.


VIDEO = Mariánská skála (23.6. 2017)
FOTO = Všechny fotky z dvoudenní akce
Jakub Mysliveček ©