minj
Lokality

 Mineralogie 

Šutrování s Dančou - 2. den
(den konání 17.8. 2017)

vrchoslav
Aktuální stav lokality Vrchoslav.


   Druhý den jsme hned ráno vyrazili směr Krupka. Nejprve jsme se zastavili na jedné lokalitě o které nebudu psát, jelikož není vhodná k publikaci na internetu, ale našli jsme zde uspokojivé vzorečky. Poté jsme se přesunuli do Vrchoslavi, kde jsem Danče chtěl samozřejmě ukázat místo s nálezy fluoritů a křemenů. Na cestě k lokalitě je spadlý mohutný strom, který jsem vždy obdivoval díky krásným chorošům na jeho kmeni. Bohužel nemoci a houby si vybrali svou daň a tak se část stromu zlomila a spadla na cestu. My jsme pokračovali dále do kopce v docela otravném vedru.
vrchoslav
Čerstvý nález fluoritové drúzy ze sutě.


Kamarádka Danča při sběru v suti.
   Po příchodu na lokalitu jsem se zarazil. Měl jsem informaci o tom, že zde někdo opět ve velkém dělá fluority, ale stav lokality mě nenechal klidným. V podstatě poslední místo s možností sběru je téměř pryč. Proto si myslím, že tento rok bude asi poslední, který nabídne lepší vzorky z tohoto místa, jelikož už není kde jinde kopnout. V podstatě zbývá už jen přebírání sutě a rozbíjení velkých kamenů v naději, že v nich bude nějaká dutina. Já zkoušel chvíli jít do zbytku masivu, ale v této části se žíla stlačila do úzkého žilníku a v podstatě je to zde bez dutin. 


   Proto jsem se po chvíli pustil do rozebírání větších kamenů v suti (mimochodem sutí byly opět zasypány partie s možností nálezu lepších vzorků jak tomu bylo i v minulosti…). Naštěstí se na nás s Dančou usmálo štěstí a některé z budráků obsahovaly poměrně estetické dutiny s fluoritem a křemenem. Celkem uspokojivé vzorky jsem si sbalil do báglu a říkal jsem si, že nejspíš už opravdu naposledy… Příště zde už asi bude těžké udělat jakýkoliv lepší vzorek. V suti jsem pak ještě našel několik volně ležících drúz s křemenem pokrytým povlaky limonitu, ale vzal jsem je, jelikož vím, že trocha té kyseliny tento problém vyřeší. 
kremen
Vzorek křemene po leptání kyselinou a neutralizaci (Krupka - Vrchoslav).
 Velikost vzorku cca 150 mm.


fluorit
Krásná malá drúzka fluoritu
(Krupka - Vrchoslav).
Velikost vzorku 59 mm.
   Danča byla nadšená a přestože si nikdy z lokality neodnáší víc jak jeden nebo dva vzorky, tak tentokrát táhla půl batohu. No, byla to krásná lokalita a mám na ní spoustu krásných a bohužel i pár špatných vzpomínek. Vzhledem k tomu, že je to velice frekventované místo a v podstatě se zde už nedá kde kopnout jsem se s lokalitou v podstatě rozloučil. Je to škoda, jelikož kdyby se zde netěžilo ve velkém, tak mohla sloužit ještě pár dalších (možná desítek) let.

Pokračování zde.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drúza menších krystalů fluoritu
FOTO 2 = Zajímavý vzorek drobných krystalů křemene, na které narůstají drobné krychličky fluoritu
FOTO 3 = Drúza menších krystalů fluoritu
FOTO 4 = Krásná malá drúzka fluoritu
FOTO 5 = Leptaný vzorek křemene
FOTO 6 = Vzorek křemene po umytí
FOTO 7 = Předchozí vzorek po leptání kyselinou a neutralizaci
Jakub Mysliveček ©