minj
Lokality

 Mineralogie 

Šutrování s Dančou - 1. den
(den konání 16.8. 2017)

granatka
Kamarádka Danča při svém prvním rýžování granátů.


   Už od prváku slibuji své spolužačce a kamarádce Danče, že jí vezmu na rýžování granátů. Dlouho jsme se bavili o tom, kdy rýžovačku podnikneme a nikdy z toho nakonec nic nebylo. Nakonec jsme se ale domluvili, že v srpnu přijede k nám do Ústí a tři dny jí budu provádět po místních, nejen rýžovnických lokalitách. Danču jsem ve středu dopoledne vyzvedl na nádraží a už jsme to metli k Dřemčicím. Po cestě mě ještě napadlo udělat si malou zajížďku a podívat se na pole kolem Číčova u Hořence, zda-li už není zoráno. Bohužel zoráno nebylo a ještě k tomu trochu poprchávalo. Vystoupali jsme tedy alespoň na vrchol kopce a kochali se pohledem do krajiny. Samozřejmě po vrchu jsme viděli snahy sběratelských trolů, kteří zde přímo v rezervaci kopali aragonity. 
granaty
Za chvilku přebírání se urodilo pár granátků.


Jeden z výkopů na lokalitě Lukov.
   Poté už jsme se přesunuli do Dřemčic, kde jsme si vzali věci a vyrazili k potoku Granátka. Ten je stále překopávaný a je s podivem, že se zde dá stále něco najít. Nejhorší situace je nahoře u mostku, což je asi nejprofláklejší místo. Já chodím vždy dál po proudu, ale v místech, kam běžně chodím nebyla voda, takže jsme se přesunuli o kus výš, kde voda tekla. Zde jsem zkusil nabrat materiál v nejméně přívětivém místě a zadařilo se. Hned na první pánvi se objevilo 3 mm zrno pyropu a pár dalších se také objevilo. Celkem jsme na lokalitě pobyli asi hodinu a z toho jsem asi 15 minut rýžoval. Výsledek si myslím byl na tak krátký čas dobrý. 


   Danča byla spokojená, že si našla vlastní české granáty a tak jsme pokračovali na druhou dnešní lokalitu, což byl Lukov u Milešova. Při našem příjezdu bylo krásně slunečno a jakmile jsme vlezli do lesa, tak se zatáhlo a začalo krápat. V podstatě asi půl hodiny poprchávalo a další půlhodinu bylo jen pod mrakem. Danča se rozčilovala, že se jí většina krystalů roztříštila. Já zase nemohl najít žádný kaersutit a místo toho jsem měl samé augity. Za hodinu se toho nedá moc udělat a tak jsem byl rád za to co si z lokality odnáším. 
augit
Srostlice krystalů augitu
(Lukov u Milešova).
Velikost vzorku 17 mm.


amfibol
Krystal kaersutitu v tufu
(Lukov u Milešova).
Velikost vzorku 58 mm.
   Poté jsme se už přesunuli na nákup večerních poživatin a k Zuzce, kde jsme měli hezký večer při víně a vodní dýmce. Druhý den nás však čekal velký výkon a tak jsme si šli spát dřív.

Pokračování zde.


FOTO = Lokalita Hořenec
FOTO = Lokalita Dřemčice
FOTO = Lokalita Lukov
FOTO 1 = Krystal kaersutitu
FOTO 2 = Krystal augitu v tufu
FOTO 3 = Krystal kaersutitu v tufu
FOTO 4 = Krystal augitu
FOTO 5 = Srostlice krystalů augitu
Jakub Mysliveček ©