minj
Lokality

 Mineralogie 

Studenec u Jilemnice
(den konání 15.7. 2017)

lom
Aktuální stav lomu v roce 2017. Pohled na částečně zaplavenou 4. etáž


   Při zpáteční cestě z Krkonoš jsme opět projížděli přes Studenec, což je moje nejoblíbenější podkrkonošská lokalita. Tento činný melafýrový lom sleduji již od roku 2010 a za tu dobu jsem zde byl zatím 8x. Dnes při zpáteční cestě jsem se zeptal Zuzky, jestli se na chvíli nezastavíme. Měli jsme dost času, tak jsme zastavili u kostela a na dvě hodiny jsme se vydali do lomu. Já se těšil, že Zuzce ukážu lokalitu, která je jedna z těch, na kterých jsem začínal sbírat a také jsem samozřejmě doufal, že něco najdu. Času nebylo mnoho, jelikož jsme se domluvili, že v jedenáct půjdeme k autu.
ametyst
Masivní ametyst ze 3. etáže.


Drobnokrystalický křemen, na který nasedají krystaly kalcitu (Studenec u Jilemnice). Velikost vzorku 57 mm.
   Na prohlídku celého lomu jsem tedy neměl čas, ale rozhodl jsem se, že projdu jen 3. etáž. Zde jsem dá se říci ihned našel pokusy o vydobytí drúz křemene přímo ze stěny. Nějaké drúzky zde zůstaly, tak jsem se o ně pokusil se skálou poprat a dva vzorky jsem asi po půl hodině urval. Bylo už po desáté, když jsem se vydal dál a obloha se z polojasna rázem změnila v zamračenou a tmavou. No Zuzka chtěla už jít, jelikož viděla, jak se na nás žene velký černý mrak. Já mezitím našel polohu s dutinami drobnokrystalického křemene, krystaly kalcitu a místy i s masivním ametystem. 


   Dal jsem jí tedy klíče od auta a narychlo jsem urval pár kamenů. Déšť přišel hodně rychle a ihned byl šíleně intenzivní. Rychle jsem naházel vzorky do mokrých novin a poskládal do batohu. Když jsem v jedenáct odcházel z místa byl jsem už durch a na zemi se začaly tvořit poměrně rozsáhlé kaluže. Navíc ze stěn začaly padat velké balvany, takže nedoporučuji do lomu chodit, když hrozí déšť. Zmizel jsem z lomu jak nejrychleji to šlo a v autě jsem pak našel Zuzku se psem, kteří to také nestihli a zmokli. No moc se nám ta návštěva Studence nakonec nevyvedla. Tak snad příště. Mimochodem jsem později zjistil, že v tento den 15.7. jsem zde už v minulosti byl a to v roce 2012. :)
total
Při odchodu z lomu mě dohnal pořádný liják...


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drobnokrystalický křemen, na který nasedají krystaly kalcitu
FOTO 2 = Drobnokrystalický křemen, na který nasedají krystaly kalcitu
FOTO 3 = Drúza křemene ze 3. etáže s inkluzemi goethitu
FOTO 4 = Drúza křemene ze 3. etáže s inkluzemi goethitu
Jakub Mysliveček ©