minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála
(den konání 22.4. 2017)

marianka
Při našem příchodu mžilo, což jsme využili, jelikož všechny dutiny byly najednou dobře vidět.


   Po úspěšné výpravě konané téměř před týdnem jsme se s klukama rozhodli, že se znovu vrátíme k novému odstřelu v Mariánské skále a pokusíme se ho ještě pořádně prozkoumat. Martin nakonec nejel a tak jsme jeli ve třech, tedy Jirka, Přemek a já. Meteorologové tentokrát strašili s celodenním deštěm (ti z ČR) a jejich zahraniční kolegové naopak slibovali slabý déšť do devíti hodin a pak polojasnou oblohu. My jsme samozřejmě doufali ve správnost předpovědi těch druhých a dobře jsme udělali, jelikož předpověď jim vyšla téměř na jedničku a sekli se s tím deštěm jen asi o hodinu.
kalcit
Srostlice krystalů kalcitu
(Mariánská skála).
Velikost vzorku 45 mm.


Dutina růžového natrolitu s apofylitem
 (Mariánská skála).
Velikost vzorku 77 mm.
   Když jsme tedy dorazili k hornímu vstupu do lomu, tak poprchávalo až mžilo, což se ale v konečném důsledku ukázalo být velmi přínosné. Všechny dutiny totiž byly krásně vidět a nejvíce byly vidět dutiny s růžovými a červenými natrolity, po kterých jsme nejvíce toužili. V odstřelu nejspíš nikdo od naší poslední návštěvy nebyl, tedy až na Jirku ve středu, který to nevydržel a vyrazil se na nový odstřel podívat, ale moc dlouho v lomu nepobyl díky nálezu velké dutiny s růžovým natrolitem. Dnešním plánem bylo hlavně porozbíjet nadějné velké balvany s častými dutinkami, kde se mohla ukrývat nějaká ta sbírková fešanda.


   Samozřejmě co čert nechtěl – Přemkovi se po pár bouchnutí naštípla násada od palice, tak byl silně indisponovaný. Já v balvanech během celé návštěvy nemohl narazit na jedinou zajímavou dutinu a Jirka na tom byl dost podobně. Navíc kolem jedenácté k nám zamířila skupina německých geologů/sběratelů a tak v lomu bylo dost rušno. Přemkovi se ještě před příchodem kolegů z Německa podařilo spustit malý sesuv na odbagrované části odstřelu, ale nic se nikomu nestalo, jelikož bylo vše plánované a já s Jirkou jsme v té době byli na druhé straně odstřelu. Přemek nakonec z množství nově odkrytých balvanů našel pár z nich s četnými červenými dutinami a povedl se mi i pěkný velký vzorek s červeným natrolitem.
natrolit
Dutina růžového natrolitu s kalcitem
 (Mariánská skála).
Velikost vzorku 139 mm.


apofylit
 Jirkovi se podařilo valnou část dutiny s apofylitem vydobýt.
   Jirkovi se už ke konci povedl samozřejmě na obrovském balvanu nález velké ploché dutiny s béžovým nevýrazným natrolitem, který byl však posypaný hezkými a velkými krystaly čirého apofylitu. Měl dvojité štěstí a dutina se mu podařila i vysekat téměř v celku a měl z ní velkou radost. A mě se nakonec taky zadařilo, ikdyž to nebyl žádný světoborný vzorek, ale mám z něj radost. Drobná ale hezky formatovaná dutina o velikosti cca 6 cm s růžovým natrolitem posypaným drobnými bílými krystaly apofylitu – albínu byla můj dnešní nejlepší nález, který naurazil a potěšil. Doma mám totiž kamenů z Mariánské skály mnoho, ale takovéto vajíčko jsem dosud neměl žádné.

  
   Kolem půl druhé jsme vyráželi na klikatou cestu směrem k autům, pak na nákup a šupem na další lokalitu, kterou jsme dnes ale neměli původně v plánu. O té však již psát nebudu, jelikož na této lokalitě aktuálně pracujeme.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Srostlice krystalů kalcitu
FOTO 2 = Dutina růžového natrolitu s apofylitem
FOTO 3 = Dutina růžového natrolitu s kalcitem




Jakub Mysliveček ©