minj
Lokality

 Mineralogie 

Jeníkov u Duchcova
(den konání 8.9. 2017)

jenikov
V lomu se částečně opět těží kámen.


  Po dovolené v Itálii jsem měl samozřejmě neskutečnou chuť jít někam na šutry a tak nějak mi bylo jedno kam jet. Rozhodovali jsme se mezi Lukovem, Cínovcem a Jeníkovem. Nakonec zvítězil Jeníkov, jelikož jsme se s Martinem shodli na tom, že si chceme najít nějaké pěkné vzorky a průzkumné akce dnes dělat nebudeme. A tak jsme se nakonec rozhodli pro Jeníkov. Počasí ráno nevypadalo nic moc, ale věděli jsme, že ranní mlha se rychle rozpustí a bude krásný den.
jenikov
Martin při obhlídce stěn s barytem.


Tento vzorek se zdál být velmi pěkným. Po umytí ale skončil v záhoně...
   V Jeníkově jsme měli v plánu udělat malou inspekci jednoho výše položeného místa, kde se dají najít jak radiobaryty, tak klasické baryty oranžové barvy. Vzorky tohoto typu nám tak nějak chybí ve sbírkách, jelikož jsme vždy hlavně kopali dole u vody, aby až stoupne hladina vody a místa budou zatopena, tak nebudeme mít výčitky svědomí, že jsme na místě dostatečně nezapracovali. Toto místo nebylo nikdy moc kopané a nacházely se zde krásné vzorky. Problém byl ale ten, že díky působení zvětrávání a hlavně díky pyritu obsaženém v barytech jsou vzorky z tohoto místa většinou prostě zničené a nehezké.


   Při vstupu do lomu jsme si všimli ještě jedné zajímavé věci. V nejvyšší partii lomu se totiž vesele těží kámen klasickým bagrem. Ten aktuálně nepracoval a tak jsme se samozřejmě šli rychle podívat na čerstvě počechranou lomovou stěnu. Krystaly barytu jsme zaznamenali, ale bohužel v této části lomu nebyly baryty nikdy nic moc a tak jsme nakonec všechny silně limonitizované vzorky nechali tam, kde jsme je našli. Pak už jsme zamířili k místu, které jsem si obhlédl už v červnu při výpravě s Petrem a Tomášem. 
zalezly
Krystaly barytu na křemenci
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku cca. 150 mm.


zalezly
 Krystaly barytu na křemenci
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku cca. 150 mm.
   U lomové stěny jsme si vytipovali jedno místo s trhlinou, která vypadala tak, že se bude lehce dobývat. Martin vylezl na lomovou stěnu, já mu hodil pajcr a už se lámal kámen. Pěkně pomaličku jsme se dostávali níž a níž, a jelikož byla puklina s krystaly dobře ukloněná, dala se puklina krásně rozebírat. Vzorky se vršily a vypadalo to na velmi vydařenou výpravu. Samozřejmě jsem si zapomněl vzít kartáč na umytí vzorků a tak všechny vzorky ukrývaly krystaly pod jílem. No a pak se mi najednou začalo dělat hůř a hůř a já cítil, že na mě leze nějaký moribundus.


   Rozhodli jsme se, že barytů už máme dost a že se půjdeme podívat po pyritech. Já Martinovi tvrdil, že nic moc nenajdeme, jelikož pyrity někdo systematicky vysbírává. Už při hledání jsem cítil, že to dneska bude ještě zajímavé. Spustila se mi silná rýma, začala se mi motat hlava a měl jsem pocit, že se upeču. Jakmile jsem si sundal mikinu přišla naopak zimnice… No žádné pyrity, které by stály za řeč, jsme nenašli. Jakmile jsme se vrátili k barytům, tak do toho všeho ještě přijelo nákladní auto k onomu bagru a začalo se těžit. Takže asi hodinu jsme byly bez hnutí zalezlí za náletovými břízkami a čekali až se situace uklidní. 
jenikov
Krystaly barytu na křemenci
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku cca. 190 mm.


jenikov
Aktuální podoba lomu.
   Kolem čtvrté jsme se rozhodli, že na to kašleme a začali jsme formátovat a balit vzorky. S plnými batohy, plnými kbelíky a nářadím posbíraným vším čím se dalo jsme se vydali k autu. Musím říct, že když jsme dorazili k autu, tak jsem byl úplně vyřízený. U auta stála povědomá motorka, tak jsem zavolal Přemkovi, jestli není v Jeníkově. Samozřejmě že byl, ale jel se jen projet na motorce a věděl, že v lomu budeme. Chvíli jsme pokecali, ale Martin už potřeboval jet a já už taky mlel z posledního. Po příjezdu domu jsem odpadl a nemoc si nakonec vyžádala téměř 3 týdny léčení. Vzorky po umytí stály za starou belu kvůli rozpadu pyritu v krystalech. Místo ale neopouštíme, jelikož hlouběji jistě něco pěkného neponičeného bude.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystaly barytu na křemenci
FOTO 2 = Krystaly barytu na křemenci
FOTO 3 = Krystaly barytu na křemenci
FOTO 4 = Krystaly barytu na křemenci
FOTO 5 = Krystaly barytu na křemenci
Jakub Mysliveček ©