minj
Lokality

Mineralogická burza

 Mineralogie 

Teplická burza 8. ročník, Hradiště u Kadaně
(den konání 30.9. 2017)

teplice
Novinkou byly letošní nálezy velkých krystalů hydrotermálních barytů přímo z Teplic a nové nálezy lebníků z Hradiště.


   Jestli jsem se na letošní burzu v Teplicích těšil? Samozřejmě, a jak… Ve sběratelských kruzích totiž kolovaly zvěsti o pěkných barytech z Teplic a samozřejmě ty jsem jako místní musel mít ve sbírce! Otázka však byla především jedna a to ta, za kolik tento materiál bude. Den před burzou jsme se s kamarády Přemkem, Petrem a Dominikem domluvili, že se sejdeme na burze a poté zamíříme na haldu po těžbě fluoritu na Hradišti u Kadaně. Počasí mělo být téměř letní, peníze byly nachystány v peněžence, nářadí čekalo v kufru auta a já se těšil na burzu.
baryt
Baryt (Teplice v Čechách). Velikost vzorku 53 mm. Rok nálezu 2017. Zakoupeno za 300 Kč pro kamaráda Martina.


Sádrovec (lom Bílina). Velikost vzorku 43 mm. Rok nálezu 2017.
Zakoupeno za 100 Kč.
   V den burzy jsem vstával tak abych byl na místě konání burzy už v půl deváté. Měl jsme zde sraz s ostatními, ale Dominik již coural po burze asi od půl osmé a Přemek s Petrem měli menší zpoždění. A tak jsem se rozhodl, že na burzu zajdu a zkusím se tam dostat ještě před otvíračkou. A hle! Zaplatil jsem vstupné a dostal se dovnitř. Mimochodem vstupné zde činí příjemných 40 Kč pro běžného člověka a 20 Kč pro děti, seniory a studenty. Vskutku pouze symbolická částka. Já hned zamířil hledat baryty. Jestli to bylo barytové šílenství? Přiznám se, že ano, jelikož jsem po tom materiálu toužil. 


   Po cestě jsem narazil na kamaráda Honzu Kulhánka, který zde právě vybaloval své vlastní nálezy ze zářijového SGA tripu do španělského Navajúnu. Samozřejmě samostatných pyritů tu měl plný stůl, ale zaujaly mě dvě srostlice 3 krychlí do sebe. Jednu z nich jsem si od něj nakonec vzal a přestože za ni chtěl 300 Kč dal jsem mu 400 Kč, jelikož kamarád se musí podpořit… No a pak už jsem uháněl na baryty. Stůl jsem našel, vzorky letmo prohlédl a zjistil jsem, že kromě srostlic se vše prodává za normální ceny. A tak jsem začal vybírat.
apatit
Klasická ukázka modrozeleného apatitu (Krupka - štola Martin). Velikost vzorku 120 mm. Rok nálezu 1982. Zakoupeno za 600 Kč.


vltaviny
Pan Dušek zde měl krásnou kolekci vltavínů, která strhla nejednoho sběratele minimálně na pár vteřin prohlížení.
   Vybral jsem 3 vzorky. Dva z nich byly single krystaly a jedno byla srostlice. Single krystaly mě stály každý 300 Kč a srostlice nekřesťanských 1200 Kč (ta byla drahá, ale neodolal jsem). Když už jsem byl u nakupování a prohlížení stolu nemohl jsem si nevšimnout dvou starých vzorků z roku 1982 pocházející ze štoly Martin v Krupce. Jednalo se o typické vzorky modrých krystalů apatitu na rule. Neváhal jsem a vzal větší z nich za pouhých 600 Kč! Nutno říci, že podobný materiál, ale na menším vzorku, mi byl nedávno nabídnut za částku téměř o jednu nulu vyšší. A nakonec jsme koupil ještě jediný krystal sádrovce z dolu Bílina, který na stole byl, ale za to opravdu parádní a hlavně krásně čistý. Ten mě stál 100 Kč a srovnatelný jsem už na burze pak neviděl. 


   Pak jsem pokračoval dál s téměř prázdnou peněženkou. Ještě jsem koupil jeden fluorit z Jílového za 150 Kč, u kterého byla cedulka že pochází z Hubru (po zeptání mi bylo řečeno, že pochází určitě z Hubru, ale je to typické Jílové…). No a byl jsem na suchu… Celkem burzu hodnotím velmi pozitivně. Tento ročník se opravdu povedl a byla opět otevřena i zadní třída, kde tentokrát byl pěkný stůl s vltavíny za normální ceny. Dokonce jsem začal zvažovat, že se příští rok opět zúčastním jako vystavovatel. No uvidíme…
baryt
Historický vzorek barytu na ankeritu s originální cedulkou (Dědova hora - šachta Barbora). Velikost vzorku 74 mm. Nález před rokem 1900. Vyměněno s kamarádem P. Šístkem.


hradiste
Aktuální stav lokality Hradiště - ve vrchní části lokality se v létě 2017 přehrábla vrchní překopaná část haldy a jsou zde nyní dobré možnosti nálezu.
   A po burze jsme se s kamarády sešli na parkovišti, já vybalil vzorky na výměnu a kluci taky. Kluci vybírali a já získal výměnou jeden pěkný vzorek a to baryt z Jedové nebo také Dědovy hory. Jedná se o vzorek z doby těžby a navíc s původní cedulkou! Stál mě sice tři pěkné kameny, ale vyplatilo se. Poté už jsme vyrazili směr Hradiště. Měli jsme totiž info, že jsou zde nyní velmi dobré možnosti sběru (více nebudu komentovat). 


   V Hradišti jsme byli asi v jedenáct hodin. Přemek s Petrem se někde opět ztratili a tak jsme se s Dominikem vydali napřed. Na haldě se opravdu něco událo (opět nebudu přibližovat) a byly zde velmi dobré možnosti sběru. V podstatě jsme začali hrabat na prvním místě, které nám padlo do oka. A ejhle! Pár máchnutí krumpáčem a vypadl první hematit. Poté už to tak slavné nebylo. Mezitím dorazili kluci. Přemek začal hrabat a nacházet a Petr pořád básnil o tom, že si dnes odnese sbírkáč. Dominik se mi lepil na záda a pak ho to přestalo bavit, takže si sedl a čučel na nás. Petr se pak zvedl a odebral se k čerstvě vykopanému materiálu, který polní lopatkou jen tak čechral. Samozřejmě našel hned vzorek, že nám upadla čelist…
hematit
Po asi půl hodině přišel kamarád Petr s tímto nálezem hematitu.


hematit
A Dominikův perfektní nález hematitu, který byl asi nejlepší z dnešního dne.
   Jednalo se o pěkný vějíř hematitu. Přemek nacházel a já po změně místa začal také nacházet. Nakonec jsme ještě probrali haldu vykopaného materiálu, kterou předtím přehrabával Petr a v té se urodila řada pěkných vzorků. Hlavně měl ale štěstí Dominik, který našel velký kus hematitové žiloviny. No bylo už docela pozdě a tak jsme se sbalili a vydali se k autům. Z lokality jsme odjížděli asi v pět hodin a já měl jasno, že se sem budu muset ještě minimálně jednou v blízké době podívat…


FOTO = Teplická burza 8. ročník
VIDEO = Hradiště u Kadaně (30.9. a 21.10. 2017)
FOTO = Lokalita Hradiště u Kadaně
FOTO 1 = Dutina křemene s krystalky sideritu
FOTO 2 = Lebník hematitu
FOTO 3 = Vějíře hematitu
FOTO 4 = Pseudomorfóza směsi křemene a hematitu po krystalu kalcitu
FOTO 5 = Vějíř hematitu
FOTO 6 = Krystal pyritu na chalcedonu
FOTO 7 = Vějíře hematitu
FOTO 8 = Vějíř hematitu
FOTO 9 = Hematit
FOTO 10 = Lebník hematitu
Jakub Mysliveček ©