minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Mineralogická burza Praha - Smíchov
(den konání 10.12. 2017)
Autor: Martin Pluhař

stoly
Naše stoly připravené letos opět ve skleníku.


   Tak jako každý rok i letos zakončujeme naši šutráckou sezonu burzou na pražském Smíchově.

   Tato burza je má oblíbená, nejsou zde šílené návaly lidí, a to hlavně díky její rozsáhlosti. Atmosféra je téměř rodinná. Vystavovali jsme opět ve skleníku, kde nám dělala společnost spousta zvířat a později i naši kamarádi a kolegové.
kajman
K vidění je také kajman.


Vltavín z Třebanic, který si pořídil Dominik za 820 Kč (cena tedy byla 100 Kč za gram). Opravdu povedený úlovek!
   Ráno jsem si „zpříjemnil“ procházkou z I.P. Pavlova až na Stanici přírodovědců – z nějakého mně neznámého důvodu mi někdo chtěl asi vylepšit den a zkrátka mi nejel autobus. Až na tyhle malé karamboly šlo ale vše podle plánu.

   Přes nesnáze jsem naštěstí dorazil včas – na rozdíl od minulého ročníku, kdy jsem nabral skoro hodinové zpoždění a stihl jsem pomoct Jakubovi s nošením vzorků na naše stanoviště.


   Vybalování a skládání už probíhalo rychle, takže brzy došlo i na obchůzku nabídek ostatních vystavujících. Hned mi padl do oka pěkný vzorek dvougeneračního sfaleritu z Příbrami, později potom i analcim z lokality Morcínov.  Kuba neodolal modrému barytu z Maroka a Stiavnickému ametystu, který se ale bohužel zlomil, když mi ho ukazoval.

   Akci jsem si moc užil. Něco málo jsem poslal do světa, některým vzorkům jsem poskytl nový domov, ale hlavně – došlo k výměně cenných informací a dobrých tipů s dalšími geologickými nadšenci.
kakoxen
Kakoxen se strengitem na křemeni v puklinách ryolitu (Těškov u Rokycan). Velikost vzorku 72 mm. Rok nálezu 2017. Získáno darem od kamaráda Ondry.


baryt
 Modrý baryt na křemeni (Oumjrane, Bou Nahas, Maroko). Velikost vzorku 82 mm. Zakoupeno za 300 Kč.
   Touto poslední (letošní) reportáží bych chtěl popřát všem návštěvníkům stránek krásné Vánoce a mnoho pěkných zážitků na výpravách za minerály!

PS: Pokud jste tentokrát návštěvu burzy na Smíchově nestihli, doporučuji dostavit se 20.1.2018 na burzu ve Strašnicích, kde můžete řádně naložit s penězi od Ježíška.  Už se dopředu těším, koho z vás tam potkám!


Martin Pluhař
Generální ředitel stránek


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©