minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Mineralogická burza Písek - 22. ročník
(den konání 9.12. 2017)

hala
Mineralogická burza se koná ve sportovní hale Elim.


   Už před rokem jsme s kamarády silně uvažovali o tom, že bychom si dali „burzovní maraton“. Chtěli jsme zkusit dát dvě burzy za víkend a to konkrétně burzu v Písku a druhý den burzu na Smíchově. Bohužel jsem nakonec musel svou účast zrušit, jelikož jsem se věnoval jiné akci s rodinou. Martin, Dominik a Honza se ale zúčastnili alespoň burzy na Smíchově. No a letos jsme si už řekli, že to prostě dáme! Na burzy jsem si vzorky připravil v podstatě už v létě a dnes jsem je chtěl nabídnout k prodeji a případné výměně na burze v Písku. Z Prahy jsme vyráželi (Martin, Dominik, Honza a já) před šestou hodinou a v sedm jsme již byli v Písku přímo na otvíračku pro vystavovatele.
stoly
Naše stoly jsou připravené a Martin ještě kontroluje, zda-li jsou všude cedulky.


Největší šrumec byl mezi devátou a půl jednou.
   Ještě nikdy jsem nevystavoval ve velké hale, ale hned od začátku se mi to líbilo. Burza má několik velkých kladů. Zaprvé se nedávno přesunula ze stísněných prostor Prácheňského muzea do sportovní haly Elim. Tím se výrazně zvýšil prostor pro vystavovatele i návštěvníky a před halou je samozřejmě velké parkoviště, kde si mohou všichni nechat odstavené auto. Zadruhé prostor uvnitř haly dovolují i bezproblémový pohyb jak mezi stoly tak také za stoly, což si pochválí hlavně vystavovatel, který má najednou kam dát všechny ty bedny, aby nepřekážely. No a zatřetí se zde schází velké množství sběratelů ze všech koutů naší země a tím je i velmi rozličný sortiment nabízených vzorků. 


   My vystavujeme vždy jako čtveřice a to tak, že Dominik s Honzou nabízejí své nálezy a kameny, které si přivezou ze svých cest do zahraničí. Loni byli v Maroku, takže na jejich stole nemohly chybět vanadinity z Mibladenu a další Marocké minerály. Letos zase byli ve Španělském Navajúnu, takže se jejich stůl blyštil zlatavýmu krychlemi pyritu + dalšími minerály jako třeba opály z Dubníku. Naproti tomu my s Martinem jsme zaměřeni na české kameny, takže jsme nabízeli zeolity a minerály vulkanických hornin z Českého středohoří, Doupovských hor a Loučné a ze Studence u Jilemnice. Na dalším stole pak byly vzorky z východní části Krušných hor a podkrušnohoří + jsme vzali také kyanity z Pancíře a Moravice.
stoly
Kamarádi Dominik a Honza se svými vlastními nálezy - pyrity ze Španělska, minerály z Maroka a almandiny z Malenic


jesen
 Karneol, ametyst, křemen, záhněda (Klášterecká Jeseň). Velikost vzorku 187 mm. Rok nálezu 2017.
Zakoupeno za 700 Kč.
   Na burze bylo bohužel vidět velké množství korálků, šmuků, umělých minerálů a dalších všemožných „blbostí“. Přesto dobrá polovina stolů patřila sběratelům přírodních ukázek minerálů a to jak tuzemských tak zahraničních. Já ještě před otevřením burzy pro návštěvníky naštěstí stihl proběhnout asi dvě třetiny stolů a tak jsem ukořistil několik velmi pěkných vzorků za krásné ceny. Cíleně jsem šel po nových ukázkách řezanek z Klášterecké Jeseně. Po důkladném shlédnutí vzorků nabízených Vítem Kaule, jsem se rozhodl pro jeden vzorek křemenné žiloviny tvořené nejprve linkou červeného karneolu, na kterou nasedal ametyst a nakonec vrchní polovinu křemenných krystalů tvořil čistý křemen. Za vzorek jsem dal 700 Kč, přestože druhá úplně identická polovina stála 1000 Kč a nacházela se o kousek dál na stole vystavovatele. 


   U stejného vystavovatele jsem potom opět zakoupil pěkný krystal hydrotermálního barytu z Teplic. Tyto vzorky brzy nebudou a pak žádné další lokalita již neposkytne, takže jsem si chtěl pořídit ještě jeden pěkně vyvinutý krystal. Zaujal mě menší kus za 200 Kč, který nebyl téměř pobouchaný, což se u ostatních moc říci nedá (na lokalitě se jednalo o drť krystalů, které se o sebe mechanicky třely a tím se většina poškodila). Pokračoval jsem dále a narazil jsem na stůl s pěknými českými vzorky. Vystavovatel zde nebyl, takže jsem peníze předal paní vedle a zakoupil jsme zde 2 vzorky. První ze kterého mám největší radost z tohoto dne a který považuji za největší objev na této burze byl velký krystal radiobarytu na pěkném formátu křemence z mé oblíbené lokality Jeníkov u Duchcova.  baryt
 Krásná ukázka radiobarytu (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 110 mm. Rok nálezu neznámý. Zakoupeno za 290 Kč od Marka Bláži.


karfolit
Drúzka křemene s jehlicemi karfolitu narůstající do dutiny! (Horní Slavkov - Hubský peň). Velikost vzorku 55 mm. Rok nálezu 1993. Zakoupeno za 500 Kč od kamaráda Petra Šístka.
   Vzorek je naprosto perfektní ukázkou radiobarytu z této lokality a koupil bych si jej okamžitě i kdyby stál 1000 Kč. Jenže tento vzorek stál pouhých 290 Kč!!! Nevěřil jsem vlastním očím a jakmile jsem jej uviděl, ihned jsem jej uzmul a vybíral dále. Jsem tak trochu blázen do barytů a dlouho dobu sháním baryt z Labských pískovců u Děčína. Zde jsem našel pěkný velký vzorek (bohužel ošklivě seřízlý) za 40 Kč! No i přes divný formát a opravdu do očí bijící řez jsem jej vzal. Krystaly leží na pískovci a ten se dá celkem snadno rozdrolit, takže ošklivý řez nějak zlikviduji a dám vzorku přirozený vzhled. Za 330 Kč jsem tedy pořídil dva krásné vzorky a šel jsem spokojeně dál.


   K Davidovi Ševčíkovi jsem se ani nedostal, jelikož zde byla hromada lidí a já zjistil, že již proudí davy lidí do haly, takže jsem zamířil k našim stolům. Martin mě za onen baryt z Jeníkova proklínal, samozřejmě v dobrém. :) Co jsem trochu nechápal bylo to, že u stolů bylo plno lidí, jen u našich stolů bylo lidí jen pár. Možná proto, že nemáme stoly „profi“ upravené například poličkami, světly atd… Přesto ti co k nám přeci jen dorazili byli většinou překvapeni vzorky, které jsme přivezli. V podstatě nejlepší zeolity zmizely během dvaceti minut, včetně tří výtisků nové knihy s názvem „Minerály Českého středohoří“ kolektivu autorů v čele se Zdeňkem Dvořákem, které jsem na burzu vzal s tím, že knize a daným minerálům udělám reprezentativní reklamu. Nestačili jsme pomalu ani balit vzorky a knihy, takže možná jenom dobře trochu menšího návalu u našich stolů.  zeolity
 Stůl vystavovatele Jana Stehlíka, na kterém mě zaujaly klasické ukázky zeolitů s apofylity z Indie a také hyality z Valče.


opal
 Zelený obecný opál (Stupná u Křemže). Velikost vzorku 53 mm. Rok nálezu 2016. Zakoupeno od Davida Kříže za 200 Kč.
   Použil jsem i angličtinu, když přišel nějaký Holanďan a chtěl zabalit skoro všechny kaersutity ze Suletic! No to jsem ještě neviděl, že by si někdo poručil vše z dané lokality zabalit… Martin samozřejmě v největším ruchu zmizel a vrátil se až o notnou chvíli později, když už jsem u našich 4 stolů a fronty čekajících lidí trochu panikařil. Pak začali chodit kamarádi a šutráčtí kolegové na pokec, pro kameny, které si u mě před burzou zamluvili, a nebo třeba pro pomoc s určením vzorků, které našli a neuměli identifikovat. Šrumec trval od té deváté hodiny až do půl jedné! To se na jiných burzách moc nevidí. Při druhém kolečku jsem prošel zbytek burzy.


   U Zdeňka Šrota jsme vyměnili předem domluvené kameny a já si od něj s doplatkem 200 Kč vzal pěknou ukázku se dvěmi „jehlicemi“ písekitu. Na vzorku je také přítomen monazit a xenotim, takže mám všechny 3 typické písecké minerály na jednom vzorku! No a jedeme dál. Od Miroslava Zemana jsem našel ZELENĚ zbarvený chabazit z Maglovce za 150 Kč, který jsem musel v tomto zbarvení mít. U Davida Kříže jsem si vyzvedl krásně zelený opál od Stupné za 200 Kč a u jednoho stolu s indickými minerály jsem nemohl odolat a koupil si pěknou ukázku stilbitu se zelenými apofylitu za 500 Kč. Asi pomalu začínáte chápat, že jsem začínal být v řádném finančním skluzu za prodanými vzorky, takže jsem se stáhl zpět k našim stolům. No jo, ale ono to neskončilo, jelikož mi ty vzorky začali lidé nosit! :D apofylit
 Zeolitová klasika - stilbit se zeleným apofylitem (Indie - Poona). Velikost vzorku 133 mm. Rok nálezu neznámý. Zakoupeno za 500 Kč od Jana Stehlíka.


libethenit
 Krásný vzorek s poměrně velkými oktaedry libethenitu (Slovensko - Ľubietová). Velikost vzorku 105 mm. Rok nálezu neznámý. Zakoupeno za 1000 Kč od kamaráda Honzy Louna.
   Takto jsem například přišel k úžasnému vzorku libethenitu z Ľubietové s většími krystaly tohoto typového minerálu. Vzorek mi Honza Loun nechal za 1000 Kč! Ano, pouze za 1000 Kč, což je vzhledem ke kvalitě vzorku cena minimálně poloviční. Pak už mi naštěstí ty vzorky kamarádi nosili jako dárky, což samozřejmě velmi potěšilo. Spoustu vzorků jsem třeba dostal od kamaráda Juraje, který mi přinesl maďarské hyality a zkřemenělá dřeva borovic od Netolic. Od Míry Kubišty jsem zase dostal pěkný andalusit z Lipna nad Vltavou, který jsem na burze viděl nabízet. Míra tuto lokalitu našel a já se o vzorku zmínil. Když se pak přišel rozloučit, tak mi jej přinesl, že ho od něj mám k Vánocům. :)


   Samozřejmě když se hala začala vylidňovat, tak jsem prohodil slovo s pár kamarády, kteří zde vystavovali včetně Davida. Kolem druhé hodiny jsme začali pomalu sklízet a ve tři jsme odcházeli. NO a zhodnocení burzy? Příští rok se určitě zase zúčastníme. Burza je opravdu pěkná a profesionálně provedena. Příjemné prostředí, spousta známých tváří a hodně návštěvníků je určitě velkým plusem. Mínusem snad může být jen velké množství korálků a šmuků místo kterých by na burze mohla být další řada sběratelů s přírodními ukázkami. Při cestě zpátky jsme s klukama ještě posbírali nějaké spadané jmelí, které jsme viděli u silnice a večer když jsme dorazili zpět do Prahy už sněžilo. A mě nezbývá než se dívat na krásné zakoupené i darované vzorky a kroutit hlavou nad tím, že jsem si sáhl hluboko do kapsy. Zítra na Smíchově jsem si dal zákaz nakoupit za víc jak 300 Kč! pisekit
 Dvě lišty písekitu v živci společně s xenotimem a monazitem (Písek - lom u Obrázku). Velikost vzorku 58 mm. Rok nálezu 2014. Zakoupeno za 300 Kč od kamaráda Zdeňka Šrota.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©