minj
Lokality

 Mineralogická  burza

36. setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě
(den konání 4.3. 2017)

gymnazium
Budova gymnázia, kde se burza koná.


   Minulý ročník burzy v České Lípě jsem si užil a letos jsem se tedy na tuto burzu velmi těšil. Martin to viděl podobně a tak si již týden před burzou připravil vzorky. Já bohužel tolik času neměl a tak jsem vše musel stihnout ve čtvrtek odpoledne a v pátek večer. Přesto jsem vše nakonec stihl a v pátek večer šel spát někdy kolem jedenácté hned po vytisknutí cedulek ke vzorkům. Druhý den jsem vstával v pět hodin ráno, vyrazil jsem vyzvednout Martina (který zrovna přijel vlakem z Prahy) a už jsme mířili směr Česká Lípa.
azurit
Azurit s malachitem (Špania Dolina - Piesky). Velikost vzorku 80 mm. Rok nálezu 2016. Získáno výměnou.


Hlavní místnost, kde je vždy největší nával lidí.
   Do České Lípy jsme dorazili něco málo po sedmé hodině. Servis zde byl stejně jako minulý rok skvělý a ihned po příjezdu nám bylo sděleno, kde máme stůl. Nejvíc ale samozřejmě potěšilo, že místní studenti stejně jako minulý rok nosili bedny se vzorky až do tříd a tak jsme jen vyložili bedny, já jel zaparkovat na přilehlé parkoviště a už jsme se dali do přípravy výstavní plochy. Letos stejně jako loni jsme si s Martinem zamluvili 3 stoly a stejně jako loni jsme je všechny nezaplnili, přestože jsme vzorků letos vzali požehnaně. Tři stoly jsou opravdu hodně a příprava nám zabrala mnoho času. Skončili jsme až někdy kolem deváté hodiny, tedy půl hodiny po otevření burzy pro veřejnost. 


   Čekali jsme na největší nával, který bývá krátce po oficiálním otevření všech burz a trvá přibližně hodinu. Při tomto návalu vždy zmizí mnoho vzorků a doba poté je už spíše na chození po burze a povídání si s ostatními vystavovateli. Bohužel nevím, co se letos stalo, ale návštěvnost byla mizerná. Výše zmíněný nával přišel jen asi na 15 minut a o naše vzorky nebyl z nějakého důvodu moc zájem (mluvil jsem s ostatními vystavovateli a měli to podobně). V tomto „návalu“ se ale stala velice nepříjemná a pro mě dost nepochopitelná věc. 
stul
Martin u stolů s našimi vzorky.


halze
 Řezaná ametystová žíla s limonitem na rule ("Ametystová Halže"). Velikost vzorku 113 mm. Rok nálezu 2016. Získáno výměnou s kamarádem Karlem.
   Když jsem se šel projít po burze a nechal Martina samotného u stolů, tak někdo využil situace a ukradl jeden z Martinových vzorků galenitu ze Stříbra. Když jsme na to přišli jen jsme si říkali, co to asi bylo za ubožáka… Většina vystavovatelů je ochotná o cenách vzorků smlouvat, ale očividně i těch pár korun, které za tento vzorek Martin chtěl, bylo pro někoho příliš a raději mu stálo za to riskovat prozrazení a veřejný trapas, nemluvě o vyhození z burzy. Toto je možné opravdu pouze v Čechách…


   No vraťme se raději zpět k burze. Tentokrát jsem zde neviděl moc vzorků, co by stálo za to koupit a v podstatě největší radost mám ze vzorků, které jsem měl již předem domluvené. Byl to například uraninit z Jáchymova za 400 Kč a stilbit z Dolní Rožínky za 250 Kč, který jsem si koupil především z toho důvodu, že sbírám zeolity a zeolity z Dolní Rožínky jsou poměrně vzácná záležitost. Navíc největší krystal má 18 mm. Největší radost jsem však měl z drobného vzorku dyskrazitu z Příbrami, který jsem u kamaráda Honzy koupil za krásných 500 Kč i s krabičkou a původní cedulkou. Příbram nesbírám, ale myslím, že každý český sběratel by měl tuto klasiku ve sbírce mít. stilbit
 Krásný neporušený krystal stilbitu na kalcitu (Indie - Nasik). Velikost vzorku 68 mm. Zakoupeno za 60 Kč.


dyskrazit
 Dyskrazit na arzenu (Příbram - Háje - šachta 21, 6. patro H14F). Velikost vzorku 24 mm. Zakoupeno za 500 Kč.
   Přímo na burze jsem si koupil dva vzorky a to pěknou ukázku opět stilbitu z indického Nasiku za krásných 60 Kč a potom drobné krystaly ukončených skorylů na plováku albitu z Dolních Borů za 50 Kč. A samozřejmě nesměl chybět dárek pro přítelkyni v podobě krásné drúzy křišťálu z Madagaskaru za 250 Kč. Z toho co jsem koupil je krásně vidět, že na burze bohužel převažovaly zahraniční vzorky, které mě kromě zeolitů a pár dalších výjimek moc netáhnou. Od kamaráda Karla, našeho dvorního brusiče, jsem také dostal několik kamenů, které jsem si u něj nechal v létě brousit a za ty jsem byl rád. Také jsem od něj dostal hezkou leštěnou ukázku žíly ametystu s hematitem na rule z Ametystové Halže. 


   Celkově burzu tedy letos nehodnotím moc dobře, avšak nutno podotknout, že po organizátorské stránce byla zvládnutá opět skvěle. Hlavním mínusem ale byl počet návštěvníků a celkově méně zajímavých vzorků na stolech. Začátečníci ale jistě měli co obdivovat. Problém měli nejspíš jen pokročilý sběratelé. Ceny byly jak už to tak bývá u některých stolů krásné, u jiných silně přemrštěné. Po cestě zpátky jsme se ještě chtěli zastavit na jedné lokalitě, ale nakonec jsme si to rozmysleli a jeli rovnou domů. No tak uvidíme, jestli příští rok přijedeme znovu… kristal
 Křišťál (Madagaskar). Velikost vzorku 98 mm. Zakoupeno za 250 Kč jako dárek pro přítelkyni. :)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©