minj
Lokality

SGA exkurze

SGA exkurze na Slovensko - 1. den
(den konání 7.10. 2016)

lom
Lom na perlit u obce Lehôtka pod Brehmi.


   Letos byly SGA field tripy a exkurze orientované především na zahraničí, přičemž ani tripu do Maroka, ani tripu do Ruska jsem se neúčastnil a tak jsem doufal, že alespoň na podzim bude nějaká exkurze do bližšího okolí. A nemohlo to dopadnout lépe, jelikož začátkem října se konala čtyřdenní exkurze na Slovensko, které jsem se samozřejmě rád zúčastnil. Exkurze byla vedena po rudních lokalitách slovenského Rudohoří do okolí Banské Bystrice a Banské Štiavnice.
perlit
Perlit je zde všude a v různých barvách. Některé kusy jsou téměř až obsidiánové.


Perlit (Lehôtka pod Brehmi).
Velikost vzorku 51 mm. 
   První den exkurze jsme měli naplánovanou pouze jednu zastávku a to u obce Lehôtka pod Brehmi. Místní společnost LBK Perlit, s.r.o. zde těží a zpracovává přírodní perlitovou surovinu z cca 1,5 km vzdáleného lomu blíže obci. My jsme si zde za doprovodného výkladu místního pracovníka prohlédli místní zpracovatelnu perlitové suroviny. Perlit se dále vozí například do závodu poblíž Prahy, kde se zahřívá a dochází k jeho expanzi. Výsledný produkt se používá například jako tepelně izolační materiál.


   Po prohlídce provozu jsme se pěšky přesunuli do samotného lomu na perlit. Tento lom terciérního stáří je poměrně rozsáhlý a perlitová surovina zde má především světle šedou barvu. Místy je však tmavší až černá a má tedy charakter obsidiánu. Samozřejmě nás nejvíce zajímaly tyto „obsidiány“. V lomu jsme strávili necelou hodinku a každý si našel perlitu kolik chtěl. Poté jsme již pokračovali na ubytovnu do Zvolena.   

Další den exkurze zde.
perlit
Perlit (Lehôtka pod Brehmi).
Velikost vzorku 66 mm.


FOTO = Lokalita Lehôtka pod Brehmi
FOTO 1 = Perlit
FOTO 2 = Perlit
FOTO 3 = Perlit
Jakub Mysliveček ©