minj
Lokality


Pozvánka na naší další exkurzi, tentokrát do Českého středohoří
(den konání 2.7. 2016)


   Jak jsem již v dubnu psal je zde oficiální pozvánka na naší exkurzi. :) Tato exkurze již bude otevřena pro jakéhokoliv zájemce, který se včas stihne přihlásit a vejde se do maximálního počtu účastníků, který je pro tuto exkurzi stanoven na 10 osob. Plán exkurze je již jasný a bude uveden níže, nicméně jedná se o exkurzi do Českého středohoří s cílem představit produktivní mineralogické lokality, na kterých bude též interpretován postupný vznik a vývoj tohoto našeho mladého pokryvného útvaru a vulkanického pohoří. Exkurze proběhne v sobotu 2.7. 2016 a účastníci budou informováni několik dní před exkurzí, zda-li se exkurze uskuteční (to z toho důvodu, kdyby nám výrazně nepřálo počasí). V případě zrušení exkurze bude náhradní termín o týden později, tedy 9.7. 2016. Exkurze je otevřena pro účastníky ve věku 15 až +- 65 let (podle toho jak se kdo cítí) samozřejmě bez rozdílu pohlaví. :D Cena celodenní exkurze je 100 Kč na osobu. Přihlašování na exkurzi je možné do půlnoci 30.6. 2016.
 

Program exkurze:

   Začátek akce: 10:00 na žel. zastávce Mojžíř v Ústí nad Labem. Postupně po sobě navštívíme lokality Divoká rokle, lokalitu amfibolu, Dobranku u Dobrné a exkurzi zakončíme na lokalitě Pustý vrch u Folknářů cca v 17:30. Na každé lokalitě si uděláme krátkou přednášku o tom, jak se konkrétní lokalita váže ke vzniku a vývoji Českého středohoří a také o tom jaké minerály na ní lze nalézt. Následně bude dostatek prostoru (cca 1 hodina), kdy budete moci sbírat minerály a případně své nálezy samozřejmě konzultovat s námi (vedoucí exkurze Jakub Mysliveček a pomocný vedoucí Martin Pluhař).


Co sebou:

   Pevnou obuv (rozhodně né sandály či žabky, gumáky se nedoporučují, ale proti gustu...), oblečení do přírody, v případě slunného počasí opalovací krém, v případě deštivého počasí deštník či pláštěnku (pouze v případě menších přeháněk, při horší předpovědi bude exkurze přesunuta). Z geologického hlediska kladivo (minimálně 500 gramů), paličku (ideálně kolem 2 kg), pro odvážlivce i větší palici. Dále majzlíky různých velikostí (hodí se především s plochou špičkou), noviny na balení vzorků, papírky na popisky a propisku (jelikož paměť je zrádná v jakémkoliv věku) a rukavice pro ochranu rukou před ostrými hranami hornin. Dále doporučuji lupu, ochranné brýle proti odlétajícím střepům a dobrou svačinu + dostatek tekutin. :) Pokud má někdo zdravotní problémy, které by se v průběhu exkurze mohli projevit, pak mi dejte tuto informaci vědět v přihlášce emailem a společně to budeme konzultovat.


Pravděpodobné mineralogické nálezy podle lokalit:

Divoká rokle: analcim, kalcit, pyrit/limonit
Lokalita amfibolu: kaersutit, augit, biotit
Dobranka u Dobrné: natrolit, phillipsit, kalcit
Pustý vrch u Folknářů: thomsonit, phillipsit, natrolit, kalcit, saponit


UPOZORNĚNÍ:

   Při exkurzi musí každý dávat pozor nejen na své zdraví, ale také na zdraví všech účastníků. Nevhodné chování typu shazování balvanů mezi ostatní či nebezpečná manipulace s nářadím, která by mohla mít za následek úraz mohou skončit okamžitým vyloučením účastníka z exkurze. Bez přihlášení přes email bude účastník, který se i přes to dostaví na místo srazu poslán domů...


Souhrn základních faktů:

Přihlašky posílejte na email: mysli.warp@seznam.cz
Den konání exkurze: 2.7. 2016 (náhradní termín v případě špatného počasí 9.7. 2016)
Začátek exkurze: 10:00 na žel. zastávce Mojžíř v Ústí nad Labem
Konec exkurze: cca v 17:30 na lokalitě Pustý vrch u Folknářů
Maximální počet účastníků: 10 lidí
Cena exkurze: 100 Kč/účastník


Info na závěr:

   Bylo by ideální kdyby účastník měl možnost dopravy vlastním vozem. Jsem schopen zajistit místo pro max. 3 účastníky v mém autě. V případě nejvyšší nutnosti mohu však vzít ještě druhé auto a celkový počet lidí, které bychom s Martinem mohli svést by byl 7 lidí. Náklady za ujeté kilometry by se potom rozdělili mezi posádku vozu a nejsou v ceně exkurze. Po ukončení exkurze je možnost vysazení lidí, které vezmu autem na nádraží v Ústí nad Labem. Pokud by jste chtěli místo v autě sdělte mi to prosím v přihlašovacím emailu. 

Všichni zájemci jsou vítáni! :)exkurze
Na každé lokalitě bude krátká přednáška o geologických poměrech danného místa vztahující se do kontextu Českého středohoří.
exkurze
Prostor bude též pro vlastní sběr minerálů.
exkurze
Mezi navštívenými loklaitami bude i lokalita amfibolu, odkud si každý jistě odnese vzorků kolik bude chtít. :)
exkurze
Na zeolitové lokalitě Pustý vrch u Folknářů bude exkurze ukončena.


Jakub Mysliveček ©