|
|
Naše exkurze - České středohoří (trasa B)
(den konání 1.10. 2016)
|
Pohled na jižní svahy Českého středohoří z vrchu Číčov u Hořence.
|
|
Na dnešní den jsme měli naplánovanou
naší další a pro letošek i
poslední exkurzi, tentokrát opět do Českého
středohoří, ale jinou trasu než minule. Hlavním
cílem exkurze bylo, aby se účastníci dozvěděli
něco o Českém středohoří, především tedy o
jeho vzniku a procesech které ho utvářely.
Dalším důležitým kritériem bylo, aby si
každý něco hezkého našel a neodjížděl tak
domu tedy jen s hlavou plnou informací, ale také s
nějakými těmi vzorečky. A někteří účastníci
si nakonec odváželi více než jen pár vzorečků,
nýbrž celé igelitky. :-) Dokonce i počasí se
nám vydařilo, přestože meteorologové slibovali zataženo a
přeháňky, takže jsme si užili příjemný
podzimní slunečný den. |
|
Sešli
jsme se zde v hojném počtu a úvodní
přednášku jsme si udělali pod vrchem Číčov u
Hořence.
|
|
Na
polích v okolí vrchu nebyly ideální
podmínky ke sběru, přesto se však úlomky
aragonitových krystalů našly.
|
|
Sraz jsme měli naplánovaný na 9:15 poblíž
obce Kozly nedaleko Bíliny. Samozřejmě jsem v emailech avizoval,
aby zde byli všichni v určený čas, a tak jsem musel
přijet jako jediný o 5 minut pozdě. :-D Rozdal jsem
obrazové přílohy k přednáškám a už
jsme se společně ve velmi hojném počtu vydali pod vrchol
Číčov u Hořence. Po trochu táhlém výstupu
jsme si udělali první nejobsáhlejší
přednášku o tom, jak vlastně vznikala planeta Země a
především jak vzniklo České středohoří, na
čem leží, co se zde vyskytuje za horniny a také jsme si
pověděli něco málo o okolních
sedimentárních pánvích. Po
úvodní přednášce nad geologickou mapou jsem
ještě popsal lokalitu, na které jsme se právě
nacházeli, a co se zde všechno dalo a v některých
případech i dá stále najít. |
|
Se sběrem na této lokalitě jsem příliš
nepočítal, jelikož vrch Číčov je přísně
chráněná přírodní rezervace, kde je sběr
minerálů zakázán. Jisté možnosti
však skýtají pole v okolí
chráněného území, která však
během naší exkurze nebyla zorána. Jedno pole
však nebylo úplně zarostlé, a tak jsme se zde
pokusili o sběr. A měli jsme štěstí, jelikož během
chvilky se našly typické místní aragonity
"hořeneckého typu". Nálezy mne poněkud překvapily,
jelikož se daly vzácně najít i úlomky
celých krystalů do 4 cm, úlomky žil o velikosti až 7 cm a
dokonce i pár obecných opálů.
Účastníci exkurze byli spokojeni, já také
že si něco našli, a pak jsme již zamířili zpět k autům. |
|
Další na pořadu dne bylo rýžování pyropů v potoce Granátka u Dřemčic.
|

Největší nalezená zrna pyropů měla kolem 3 mm.
|
|
Druhou dnešní lokalitou bylo
rýžování těžkých minerálů u obce
Dřemčice. Tato lokalita nazývaná také podle vrchu
Kuzov nebo podle potoka Granátka byla hlavním
tahákem exkurze a všichni se na ni těšili.
Přednášku o lokalitě jsme si udělali přímo pod
vrchem Kuzov na dohled od potoka, kam jsme se ihned poté
přesunuli. Díky nedávným dešťům byla v
potoce voda (ještě před třemi týdny zde prý bylo
úplné sucho), a tak jsme se mohli vrhnout na
rýžování. Někdo rýžoval, někdo
propíral štěrk, ale všichni vyndávali z
misek malé pyropy do 3 mm. Podařilo se dokonce najít
také několik fosilních mlžů křídového
stáří pocházející ze zbytků
slínovců na vrchu Kuzov. |
|
Všichni se pokoušeli najít co nejvíce
pyropů až jsme tak nějak zapomněli na ostatní minerály,
takže zirkony, olivíny atd. se nenašly.
Nejmladší účastník se ale snažil
najít ten vysněný safír, bohužel nakonec
také bez úspěchu. Nakonec si ale každý
odnášel až několik desítek zrn rudých
pyropů domů. Třetí lokalitou byl Lukov. Tato známá
ale málo navštěvovaná lokalita je typickou
ukázkou minerálů nacházející se ve
vulkanoklastických (zde konkrétně v
pyroklastických) horninách vulkanických komplexů.
Po menším výšlapu jsem nedříve
rychle oběhl terén, abych zjistil, kde budou
nejlepší možnosti sběru a poté jsem zavolal
skupinu. Dva menší výkopy v zářezu
starého potoka posloužily dokonale k tomu, aby si opět
každý nalezl hezké ukázky amfibolitových
krystalů. Některé krystaly kaersutitu dosahovaly
úctihodných velikostí kolem 4 cm, a tak jsme si s
Martinem řekli, že se této opomíjené lokalitě
budeme muset začít věnovat. |
|
Třetí lokalitou byly výchozy tufů u obce Lukov s výskytem krystalů především kaersutitu.
|
Nalezené krystaly kaersutitů potěšily. |
|
Samozřejmostí byla přednáška na téma
pyroklastika a místních minerály.
Zajímavostí byly úlomky hornin
krušnohorského krystalinika
nacházející se vzácně v tufu, a
které krásně dokládaly, co vše sebou magma
při své cestě kontinentální kůrou bralo.
Poslední lokalitou mělo být místo s
výskytem minerálů zeolitové skupiny, aby se
účastnící exkurze podívali, že i v
dutinách vulkanických hornin jsou nádherné
minerály. Dlouho jsem se při přípravě exkurze rozhodoval,
kam pojedeme a nakonec jsem zvolil trochu
vzdálenější lokalitu Rytina soutěska, kam jsme
dorazili již něco kolem půl páté. |
|
Nejnáročnější výšlap exkurze
jsme si proložili přednáškou o tomto údolí,
bývalé těžbě uhlí na tomto místě i o
lokalitě, na kterou jsme se právě snažili
vyškrábat a po cestě jsme si ještě ukázali
paleogenní jezerní sedimenty a názornou
ukázku "opilého lesa" a aktivních svahových
sesuvů. Když jsme se konečně dostali na lokalitu, tak jsme si
ještě ukázali rozdíl mezi klasickým
chabazitem a jeho čočkovitým srůstem fakolitem a potom už se
zase hledalo. Vzorečků se našlo spoustu a opět byl každý
účastník exkurze spokojený. Kdo měl zájem
mohl si opodál najít kus lignitu, který se zde
kdysi těžil. Kolem čtvrt na sedm se již začínalo stmívat
a my se vydali zpět k autům, kde jsme se kolem půl sedmé
rozloučili. |
|
Poslední
lokalita byla více náročná, ale nálezy
chabazitu, fakolitu a kalcitu si nakonec odnesl každý. |
| Dnešní exkurze byla
velice vydařená a věřím, že i účastníkům se
líbila, vzhledem k tomu, že o další exkurzi,
která se bude konat na jaře byl již dnes velký
zájem. Tak tedy zase příště na jiných
lokalitách na shledanou. ;-) |
EDIT 2024:
Tato exkurze doznala stejně jako podobně stará
exkurze po Českém středohoří (trasa A) velkých
změn. Dnes v rámci této exkurze již nenavštěvujeme
Hořenec ani Rytinu soutěsku. Místo nich začínáme v
Hnojnicích na kamenných sluncích a končíme
v Paškapoli u Bořislavi. Mezitím dokonce
zvládáme navštívit i Linhorku u
Staré.
Když si čtu tento text z roku 2016, nemohu se
nepousmát nad tím, jak jsem tehdy vedl exkurzi na
lokalitu, na které jsem předtím vlastně nebyl (byl jsem o
kus dál mimo produktivní polohy s pyroklastiky).
Naštěstí jsem ale už tenkrát věděl, kde bych měl
sběratelské výkopy hledat, nicméně to i tak byla
trochu bojovka. |
FOTO = Naše exkurze - České středohoří (trasa B) 1. ročník
|