|
|
Mariánská skála v Ústí nad Labem, Brná v Ústí nad Labem
(den konání 28.2. 2016)
|
Dominik při dobývaní dutiny s červeným natrolitem a bílým apofylitem.
|
|
Na dnešek jsme se všichni těšili, jelikož
jsme se měli podívat do lomu Mariánská
skála, což je pro nás srdeční lokalita a naposledy
jsme zde byli již před hodně dlouhou dobou (já naposledy koncem
září 2015). Počasí mělo na dnešek
být sice studené, ale slunečné a bez
srážek, takže stačilo jen doufat v nějaký
zajímavý odstřel v lomu a na něj vázané
zajímavé nálezy. Kolem půl desáté
jsme vstoupili do lomu a čekalo nás prvotní
zklamání. V celém lomu byly totiž pouze dva zbytky
odstřelů a to na 3. a 6. etáži. |
|
Spodní etáže.
|
|
Krystal aragonitu na korodovaném natrolitu (Mariánská skála).
Velikost krystalu 18 mm.
|
|
Zajímavější se pro nás jevil zbytek
materiálu, který byl při naší
poslední návštěvě bohatý na nálezy.
Jednalo se o zbytek velkého odstřelu na 6. etáži. Z
tohoto materiálu jsme minule získali hezké
ukázky apofylitu a sytě růžových i červených
natrolitů. Materiál byl sice za tu dobu již řádně
probrán, ale přesto se něco zajímavého
našlo. Musím říct, že největší
štěstí jsem měl asi já. Nejdříve se mi
povedla dutina s krásnými krystaly apofylitu na
růžovém natrolitu, kterou jsem navíc navzdory
předpokladům dostal ven pouze ve dvou hezkých kusech. No a
druhým překvapením, a pro mě také
významným milníkem co se nálezů na lokalitě
týče, byl metamorfovaný křídový xenolit
tvořený převážně wollastonitem. Na lemu xenolitu s
okolním fonolitem jsou však vyvinuté až 3 mm
velké krystaly granátu "hibschitu" nebo také
"hydrogrosuláru" zarostlé ve wollastonitu. |
|
Tyto minerály jsem toužil již velmi dlouhou dobu v lomu
nalézt, a tak jsem měl z tohoto nálezu velkou radost,
jelikož jsem měl za to, že podobné nálezy jsou již
minulostí. Nedaleko tohoto malého xenolitu jsem
také našel téměř 40 cm velký xenolit
křemence uzavřený ve fonolitu, takže se zdá, že tento
odstřel zastihl zajímavou polohu s xenolity. Martinovi se
zadařilo najít velké dutiny se žlutě zbarveným
natrolitem od oxidů s bílými apofylity velké až 25
cm. Jirka našel opět aragonity (nikdo nechápeme, jak to
dělá, že je vždy najde a my téměř nikdy), ale nenechal si
ani jeden. No a Dominik, ten se šťoural pěkně dlouho v
jedné dutině červeného natrolitu s apofylitem, až jsem se
na to nemohl koukat a pomohl jsem mu jí vybouchat. Pár
bouchnutí a dutina byla vcelku venku. |
|
Můj dnešní nejlepší nález - apofylit s kalcitem na růžovém natrolitu.
|
Xenolit se světlým wollastonitem a tmavým granátovým lemem tvořeným "hibschitem" (Mariánská skála).
Velikost vzorku 110 mm. |
|
Poté jsme se ještě zašli podívat na
zanikající 5. etáž, kde kupodivu Jirka
našel jediný dnešní vzoreček, který
si odtud odnesl, a to malou dutinku velkou kolem 5 cm s růžovým
jehlicovitým natrolitem a téměř 1 cm velkými
polokoulemi kalcitu zbarveným do světle zelena. Nakonec jsme se
ještě zašli podívat na vrchní odstřel na 3.
etáži, ale zde jsme nenašli ani jeden
zajímavý vzorek, a tak jsme kolem půl druhé z
Mariánské skály odjížděli. Cestou jsme
ještě vyložili Dominika, který odjíždí
začátkem března do Maroka na šutry, a tak si musel nahnat
nějaké školní povinnosti dopředu. My jsme
pokračovali na druhou dnešní zeolitovou lokalitu, o
které však již psát nebudu.... |
EDIT 2024:
K onomu nálezu xenolitu: S granáty z
Mariánské skály je to složitější.
Ano, xenolit skutečně obsahuje granáty, nicméně
tmavá zrna jsou ve skutečnosti granát grosulár či
melanit. Hydrogroslulár neboli hibschit tvoří ve
skutečnosti jen malé zóny kolem granátových
zrn v základní hmotě xenolitu. Tento materiál je
světlý až světle hnědý a prorůstá společně s
wollastonitem. Více tuto problematiku rozebírá
Dvořák et al. 2017 v knize Minerály Českého
středohoří.
Ohledně následující lokality, kterou
jsme záhy navštívili s Jirkou a Martinem.
Jedná se o lokalitu Brná v Ústí nad Labem,
kde se vyskytují krystaly harmotomu, pěkné ukázky
chloritu a dalších již méně zastoupených
minerálů. O lokalitě jsem v té době nechtěl úplně
psát, nicméně v daný den jsme na místě
našli celkem pěkné vzorky tamních minerálů.
Jednu dutinu mám dokonce dodnes vystavenou ve sbírce jako
jednu z největších dutin, jakou jsem tam našel
(ikdyž už nevím, jestli jí tedy nenašel Jirka a
nedal mi jí). Fotky vzorků i lokality přikládám k
reportáži. |
FOTO = Lokalita Mariánská skála
FOTO 1 = Thomsonit narůstající na ledvinitý kalcit a natrolit
FOTO 2 = Natrolit s xx apofylitu
FOTO 3 = Krystal aragonitu na korodovaném natrolitu
FOTO 4 = Xenolit se světlým wollastonitem a tmavým granátovým lemem tvořeným "hibschitem"
FOTO 5 = Krásná drůza apofylitu narůstající na růžový natrolit
FOTO = Lokalita Brná v Ústí nad Labem (skála Čima)
FOTO 1 = Harmotom
FOTO 2 = Harmotom ve dvou generacích
FOTO 3 = Dutina s drobnými xx harmotomu
FOTO 4 = Harmotomy v dutině
FOTO 5 = Harmotom
FOTO 6 = Nejlepší dnes nalezený vzorek s xx harmotomu, který jsem si odnesl
|