minj
Lokality


Krupka - Vrchoslav
(den konání 14.3. 2016)

vrchoslav
Aktuální podoba lokality.


   Vrchoslav, lokalita která pro nás byla vždy jistotou. Pokaždé když jsme sem zajeli, tak jsme odcházeli spokojeni alespoň s jedním vzorečkem pro potěchu oka. V poslední době jsme ji však poměrně zanedbávali a tak jsme se dnes rozhodli, že se sem vydáme a trochu kopneme. Počasí mělo být krásně slunečné a volné pondělí i úterý znamenalo, že jsme zde mohli být do kolika jsme jen chtěli nebo spíše dokud budou síly. Původně jsme měli jet ve 3 lidech, ale Martin musel do práce a tak jsem s ním byl domluvený, že ho ve dvě vyzvednu z práce a vezmu ho do Vrchoslavi (samozřejmě jsem tím ztratil hodinu a půl času kdy jsem mohl bouchat, ale tak co...). 
saponit
Čerstvý nález kvalitního vzorku saponitu.


Saponit v dutině s xx fluoritu
 (Vrchoslav - dobývka).
Velikost vzorku 92 mm.
   Jirku jsem tedy vyzvedl v Krupce na nádraží kolem 9:40 a už jsme mířili směr Vrchoslav. Zaparkovali jsme klasicky u pily (jen je zde novinka, že je to zde oplocené a tak se nedá parkovat na bývalé točně), vzali vercajk a zamířili si to na dobývku Františka. Po příchodu jsem vše vyfotil a provedl měření polohy s poměrně vzácným jílovým minerálem saponitem, který se zde na podzim 2015 objevil. Měření a odběr vzorků saponitu byl vlastně také halvní důvod, proč jsme sem vlastně dnes zamířili. Některé z odebraných vzorků mám totiž v plánu nechat analyzovat a pokud se potvrdí, že se jedná o saponit, tak můžete čekat samostatný článek. ;)


   Poloha s domělým saponitem je nevelká, zaujímá přibližně 2 metry krychlové materiálu, kde téměř všechny dutiny jsou vyplněny tímto minerálem. Barva tohoto minerálu se pohybuje od okrové po zelenou až hnědou, přičemž atraktivní jsou především krásně "pyromorfitově" zelené kusy. Barva čerstvého zeleného saponitu je opravdu neuvěřitelná a navíc se saponit vyskytuje v dutinách fluoritu či limonitem potaženého křemene o velikosti dutin až 15 cm.
   Dost už ale o saponitech a zpět k lokalitě. Ta se od naší poslední návštěvy poměrně dost změnila. Přístup do dobývky je téměř bez obtíží možný a až 1 m velké vysekané dutiny ve stěně naznačují, že se zde aktivně pracuje.
dutina
 Moment proražení stěny do velké dutiny.


fluorit
Velká drúza s xx fluoritu.
   Jirka se pustil do dobývání saponitů a já se přesunul vedle něj do největší z otevřených dutin. Všiml jsem si totiž, že z mazavého jílu na mě koukají drúzy křememe a tak jsem se dal do opatrného osekávaní až jsem tyto drúzy dostával ven. Byl jich poměrně dost, ale doma po umytí jsem zjistil, že téměř všechny nejsou nic moc a jsou většinou zničené limonitem. Uvidíme co s nimi udělá lázeň v kyselině. Méně často se objevovali duiny s fluority. Ty se v této velké dutině vyskytovali ve dvou variantách a to v hojnějších čirých až žlutavých kuliček (srostlic drobných krychliček) nasedající na křemen či poměrně velké zarostlé krychle o velikosti až 4 cm! Jenu z takto velkých krychlí jsem nakonec dokázal dostat ven a její hrana má opravdu kolem 35 mm, avšak většina krychle je zarostlá ve fluoritové žílovině.


   Co se ale nestalo. Jirka kopající saponity najednou začal vzrušeně křičet a tak jsem se šel podívat co se děje. Právě kousek vedle saponitové polohy prorazil stěnu do velké dutiny s fluoritem, jejíž velikost jsme si mohli jen domýšlet. Po odklizení přední stěny se ukázala asi 40 cm velká dutina s nicmoc fluority, ale postupem času jsme zjistili, že dutina pokračuje dolů a je z velké části zasypaná směsicí úlomků horniny, fluoritů a mazlavého tektonického jílu. V tuto chvíli samozřejmě začal volat Martin, že prý pro něj můžu už přijet, takže jsem velmi neochotně opustil Jirku a jel pro Martina. Cca ve 15 hodin jsme se opět vyškrábali do dobývky a Jirka už otevřel většinu dutiny. Nemusím říkat, že vzorky které z dutiny získával byla fluoritová špička.
fluorit
Velmi hezká ukázka fluoritu
 (Vrchoslav - dobývka).
Velikost vzorku 104 mm.


fluorit
Asi nejlepší dnešní vzorek fluoritu.
   Nejzajímavější se jevila jedna poloha nevyplněná jílem, ze které Jirka získával krásné ostrohrané a limonitem naprosto netknuté krychle medové barvy do 2,5 cm. Vzorků byla hromada a tak jsme si je nakonec rozdělili. A bylo to dobře, jelikož od našeho návratu se mi pak už nepovedlo udělat jediný lepší vzorek. Martin na tom byl podobně, ale podařilo se mu získat nějaké křemeny z dutiny, kam jsem ho po mé dopolední šichtě pustil.
   Z lokality jsme odcházeli téměř za tmy a s plnými batohy, ale spokojení. Jirka nakonec konstatoval, že za celou dobu chození na toto místo to byli dnes asi nejlepší vzorky, které zde našel.


VIDEO = Krupka - Vrchoslav (14.3. 2016)
FOTO = Lokalita
FOTO 1Saponit v dutině s xx fluoritu
FOTO 2 = Saponit
FOTO 3Hezká ukázka flurotiu na ryolitu
FOTO 4Větší vzorek fluoritu na ryolitu
FOTO 5
Velmi hezká ukázka fluoritu
FOTO 6Druhá generace fluoritu nasedající na železem zbarvený křemen
FOTO 7 = Geoda křemene původně uzavřená ve fluoritové žílovině
FOTO 8Krychle fluoritu s krystaly křemene
Jakub Mysliveček ©