minj
Lokality


Krupka - Knöttl
(den konání 31.1. 2016)

zwickenpinge
Aktuální stav haldy Zwickenpinge.


   Původně jsme nikam jet nechtěli, ale vzhledem k tomu, že dnes mělo být krásné slunečné počasí a nás celý podzim unikala jedna haldička v Krupce, tak jsme se dnes s Martinem rozhodli, že vezmeme přítelkyně a vyrazíme na kopandu do Krupky. Na Knöttl jsme se dostali cca v půl dvanácté a kolem třetí jsme holkám slíbili, že pojedeme zase domů, tak jsme moc času sice neměli, ale na haldy bylo času dost. Nejdříve jsme zamířili k jedné malé haldičce, kterou jsem nalezl 4.10. 2015 při své poslední loňské výpravě na Knöttl. O této výpravě jsem na webu nepsal z jistých důvodů a také proto, aby mi přes zimu někdo nehledal haldičku plnou kasiteritů. 
azurit
Na dnešní dobu slušný nález měděných sekundárů z haldy Zwickenpinge
 (Krupka - Zwickenpinge).
Velikost vzorku 58 mm.


Dutina s xx fluoritu a korodovanými chalkopyrity (Krupka - "Bismutka"). Velikost vzorku 67 mm.
   Bohužel dnes se během cca hodinového kopání na této nadějné haldičce ukázal jen jeden krystal kasiteritu o velikosti kolem 7 mm a halda se zdála být hluchá. No poklidili jsme po sobě a raději se vydali na Bismutku. Ta je již řádně rozkopána, ale zajímavá místa jsou jen někde a tak to pravděpodobně sběratele, kteří to zde prokopali téměř všude nejspíš odradilo, když dlouhou dobu nemohli nic pěkného najít. My věděli moc dobře, kde jsou zajímavé nálezy nahromaděné a samožřejmě jsme tato místa kopli. Po chvíli přišel i Karel, který byl předtím ještě v Jezuitské rokli odebrat pár vzorků zkamenělin, aby na nich zkoušel různé konzervační metody, které by silně rozpadavé vzorky z této lokality zachránily. 


   Ani Karlovi se moc nevedlo, ale já našel poměrně dost zrn bismutů do 3 mm a také se mi povedl jeden vzorek, který si zařadím do sbírky. Jedná se o zrno bismutu zarostlé v křemeni velké necelý 1 cm a v dvou blízkých dutinkách křemene se vyjímají ještě dvě poměrně velké kapky bismutu, takže krásný bohatý vzoreček.
   Halda bude ještě zajímavá, ale my už neměli čas a tak jsme po sobě místo zahrábli, rozloučili se s Karlem a vydali se k autu. Uvidíme co vypadne příště. :)
bismut
 Zrna ryzího bismutu v křemeni
 (Krupka - "Bismutka").
Velikost vzorku 68 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krystaly křemene
FOTO 2 = Na dnešní dobu slušný nález měděných sekundárů z haldy Zwickenpinge
FOTO 3Krystal kasiteritu v křemenné žílovině
FOTO 4Dutina s xx fluoritu a korodovanými chalkopyrity
FOTO 5
Zrna ryzího bismutu v křemeni
Jakub Mysliveček ©