|
|
Jeníkov u Duchcova
(den konání 15.1. 2016)
Autor: Martin Pluhař
|
Netypický pohled - zasněženený Jeníkov. V létě se zde nedá kvůli vedru vydržet...
|
|
Již je to
delší dobu, co jsem psal na Jakubovy stránky
reportáž nebo nějaký příspěvek, avšak na
dnešní výpravě do Jeníkova, se mi
stala menší nehoda, tak jsem se reportáže ujal
já.
|
Den začínal mým probuzením kolem
páté ranní, když jsem vykoukl z postele a viděl,
že jsou venku asi 3 centimetry sněhu, možná více.
Šel jsem ještě na chvilku spát a z
hlubokého spánku mě budí telefon a Kuba mi
hned hlásí: „Vidíš to?“
Povídám, že ano, sice je venku sníh ale oběma se
stejně chtělo jet. Vzal jsem tedy košťátko na
odhrabání sněhu, zabalil si zbytek věcí a už jsem
běžel z bytu ven, kde na mě čekal Kuba. Silnice byly
naštěstí v dobrém stavu, a tak cesta
probíhala bez problémů. Ještě jsme se
stavili v železářství, kde jsem si nakoupil topůrko na
palici, které se mi rozbilo při rozbíjení
velkého kamene na Mariánské skále a už
nám nic nebránilo jet k naší
oblíbené lokalitě.
|
|
Autor reportáže při odklízení vrstvy sněhu, abychom si měli kam dát věci.
|
|
Jeden z prvních vyndaných kamenů z pukliny a hned jeden z největších.
|
|
Na lokalitu jsme přijeli něco po desáté hodině,
převlékli se a vyrazili k lomu. Počasí bylo
nádherné, byly dva stupně nad nulou, ale krásně
začalo prosvítávat sluníčko, takže bylo teplo. Po
příchodu k našemu místu, kde jsme na podzim kopali
radiobaryty, jsme odklidili sníh a začali vybalovat věci. Kuba
byl natěšený na baryty a já se zase těšil,
až se půjdu podívat na pyrity. Od Kuby jsem slyšel:
„Já s tebou nepůjdu. Je to strašně
rozbahněné a většinu lomu pokrývá
sníh. Nemá to cenu, ještě tam
zapadneš“. A to já si naopak říkal:
„Tak nechoď, aspoň zbude víc pyritů pro mě a je nad nulou,
tak ten sníh pomalu sleze.“. Za pár hodin jsem za
své rozhodnutí a za neuposlechnutí rady tvrdě
zaplatil, ale o tom až níže. |
|
Čekal nás nelehký úkol a to odstranit
velký balvan, který je zaklíněn v
„naší“ trhlině. Již dvakrát jsme se ho
snažili rozbít, ale neúspěšně. Asi dvě hodiny jsme
se usilovně snažili tento balvan rozbít, ale povedlo se
nám ho pouze zmenšit. Nezbývalo nám tedy
nic jiného nežli se pokusit obkopat tento velký
kámen a pokusit se získat aspoň část
krásných barytů. Po dlouhém úsilí
jsme začali vyndávat vzorky, avšak bylo nám
jasné, že bez odstranění velkého kamene,
který se nechtěl za žádnou cenu hnout, se již k
dalším barytům nedostaneme. Síly začaly
ubývat, a tak jsem se rozhodl, že přišel pravý čas
vyrazit na pyrity. Podíval jsem se ještě letmo po lomu a
měl jsem radost, že na některých místech sníh již
není. |
|
Velká drúza xx radiobarytu na puklině křemence (Jeníkov u Duchcova).
Velikost krystalů do 15 mm.
|
Další část pukliny obkopaná a připravená k odebrání. :-) |
|
Oblékl jsem si své oblíbené
holínky, vzal si tašku na pyrity a vyrazil na svá
místečka. Většina míst byla pod sněhem, ale tam
kde tekla voda, tak tam sníh nebyl. Na prvním
místě jsem si nasbíral asi šest pyritů a
pokračoval dále do středu lomu. Tam jsem měl v plánu
projít těsně kolem vody a takto obejít celý lom.
Na konec lomu jsem se ale ani zdaleka nepodíval. Podcenil jsem
totiž terén blízko vody. Udělal jsem jeden
špatný krok a jednou nohou jsem se propadl do
bláta, okamžitě se kolem mé nohy začala linout voda a
já nemohl se svou pravou nohou hnout. Snažil jsem se svou nohu
vyprostit i s holínkou, ale marně. Má holínka už
byla na úrovni s terénem a přes okraje do ní
začala proudit voda a začal jsem pociťovat opravdu
nepříjemný chlad na pravé noze. Podíval
jsem se na druhou nohu a ta na tom nebyla o moc lépe,
právě naopak mi začínala sjíždět směrem do
zamrzlé vody. |
| Bylo mi hned
jasné, že tenký led na hladině mou nohu neudrží
ani na chvilku. Začínal jsem propadat panice a nevěděl jsem, co
mám dělat. Chtěl jsem začít křičet na Kubu, ale potom
jsem si uvědomil, že to nemá cenu - neuslyšel by mě.
Chlad v pravé noze byl již strašný, musel jsem
něco začít dělat a to hned. Jediná věc co mě napadla,
bylo vyzout si pravou holínku. Tak jsem také udělal a dal
jsem svou nohu na pevnou zem, má ponožka pomalu začala
nasávat vlhko z roztávajícího sněhu. Zima
byla již nesnesitelná a to jsem ještě netušil, že
má druhá holina je již pod vodou a začíná
se do ní lít voda ze zatopeného lomu. Opět mě
zachvátila panika, byla mi děsná zima na nohy, ale i na
ruce, protože jsem se snažil zachránit svou holínku.
Pomocí rukou jsem odhazoval bláto kolem mé
uvězněné holínky, ale bez úspěchu. |
|
Drúza xx radiobarytu na puklině křemence (Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku 147 mm.
|
| Po chvilce jsem už stál oběma
nohama pouze v ponožkách na rozblácené zemi,
pohled na utopenou holinku mě moc netěšil, ale v tu
chvíli jsem měl trochu jiné priority a to dostat se do
tepla. Popadl jsem tašku s pyrity, jako kdyby na ní
závisel můj život, zmuchlal ponožky celé od bláta
a strčil je do kapsy od kalhot, které mimochodem byli opravdu
maskovací, protože takhle špinavé nikdy nebyly.
Ruce jsem měl od bláta, že ani nebylo poznat, že na nich
mám hodinky. Byl jsem bos a na zemi, kde byl sníh. Nohy
jsem zimou už ani necítil. Nejtěžší úkol mě
ale teprve čekal a to vyškrábat se nahoru po svahu,
který klouzal. Po pár zmařených pokusech se mi to
povedlo a já jsem se rozeběhnul směrem ke Kubovi.
Chvílemi jsem se bál, abych nešlápl bosou
nohou na něco ostrého, protože kolem Jeníkovského
lomu, který je v létě používán jako
přírodní koupaliště, je s prominutím
neskutečný, ale opravdu neskutečný nepořádek od
PET láhví a rozbitých skleněných
láhví, ze kterých jsem měl největší
strach, že na ně šlápnu. Běžel jsem a cestou si
všiml mladého páru, jak mě pozorují a
pochechtávají se. To už jsem byl jen kousek od
místa, kde jsem měl batoh a slyšel bušení
od Kuby. |
Hezká drúza xx radiobarytu na puklině křemence
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku 154 mm. |
|
Doběhl jsem
celý špinavý a volám na Kubu a
říkám: „Hele!“ Ukazoval jsem mu svou bosou
špinavou nohu. Chudák se na mě podíval a
nechápal co se děje. Vysvětlil jsem mu, co se mi stalo a on se
zeptal, jestli mi má jít pro mé uvězněné
holiny. Má odpověď byla jednoduchá: „No pokud i ty
chceš přijít o boty tak prosím.“ Začal jsem
si sundávat své špinavé oblečení a
mýt si ruce a nohy v kbelíku připraveném na
mytí vzorků (vodu jsme ráno nabrali v zamrzlém
lomu). Byla mi zima, ale už to nebylo tak hrozné. Bylo kolem
čtvrté, a tak jsme začali balit vzorky, které jsme
vykopali. Každý si odnesl pár pěkných vzorků,
začalo se už stmívat a my jsme šli k autu. Tam mi Kuba v
autě pustil topení, abych se zahřál, ale i tak mi byla
pekelná zima... |
EDIT 2024:
Co k tomu mám říct? Martin je prostě pako a
tahle estráda, kterou v Jeníkově tehdy zažil, se stala
jednou z momentek, ke kterým se v povídání
často vracíme. Dodnes mám před očima, jak přiběhl,
houknul na mě, já zvedl hlavu a viděl jeho totálně
zablácené bosé nohy. To že ho v autě při cestě
domu začal pálit močák raději ani do reportáže
nenapsal. Z textu to skoro vypadá, že jsem ho tam nechal mrznout
ještě nějakou dobu, než se dokopaly vzorky, ale reálně
jsme začali balit hned, jakmile přiběhl a oznámil mi, co se
stalo. Jestli nějaké pěkné pyrity nakonec našel,
to už nevím, ale dobře si pamatuji, že
následujících pár let byly ty jeho
utopené holiny vidět zabořené v bahně na
zatápějící se etáži. |
VIDEO = Jeníkov u Duchcova (15.1. 2016)
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystaly radiobarytu na puklině křemence
FOTO 2 = Drúza xx radiobarytu na puklině křemence
FOTO 3 = Drúza xx radiobarytu na puklině křemence
FOTO 4 = Hezká drúza xx radiobarytu na puklině křemence
FOTO 5 = Velká drúza xx radiobarytu na puklině křemence
|