|
|
Expedice Krakonoš - 3. den
(den konání 15.8. 2016)
|
Po
dvou letech se lokalita Poniklá poněkud změnila, ale
stále zde jsou možné slušné nálezy
místních mienrálů.
|
|
Třetí a zároveň poslední den expedice jsme
se probudili asi ve čtvrt na devět do krásného,
slunného avšak chladného rána a měli jsme
krásný výhled směrem na Benecko a
Podkrkonoší. Dali jsme si příjemnou snídani
a rozhodovali o dnešním plánu, přičemž jsme se
rozhodli, že lokalitu Harrachov – Rýžoviště nakonec
vynecháme a dnešní plán byl tedy pouze
halda dolu Karel u Poniklé a dále haldy po těžbě mědi a
stříbra u Horní Rokytnice. Sbalili jsme stan, uklidili po
sobě a vydali se směr Poniklá. Na této lokalitě je jedna
nepříjemná věc a to je problém s
parkováním. Není tu totiž moc kde zaparkovat,
jelikož se zde auto dá nechat buď na polní cestě, kde
potom nic neprojede, a nebo strčit auto na pole a doufat že
místní zemědělec zrovna nepojede okolo. |
|
Část vrtného jádra bohatá xx dolomitu (Poniklá u Jilemnice).
Velikost vzorku 116 mm.
|
|
Pseudomorfózy limonitu po natrodufrenitu (Poniklá u Jilemnice).
Velikost vzorku 93 mm.
|
|
Já se rozhodl, že auto zaparkuji na poli vedle
polní cesty. Při parkování se najednou ozvala
rána a auto sedělo na zemi. Měl jsem za to, že jsem zajel do
nějaké menší zarostlé díry, a tak
jsem poslal Martina, aby mě šel vytlačit. Ten se hned
poté co vystoupil z auta chytil za hlavu a povídá:
“Ty vole, tak jsme dojeli!“ Já se šel
podívat co se stalo. Při parkování jsem si
nevšiml, že je zde neoznačená a zarostlá
kanálová šachta a já do ní
pravým předním kolem vjel. Vlastními silami bychom
auto nikdy z kanálu nedostali, a tak jsem šel
shánět traktor do vsi. V nejbližším domě jsem
zjistil, že sousedi mají dva traktory a ať se jich optám
a jakmile jsem vyšel zpět na silnici, tak slyším,
jak se blíží traktor jedoucí ke mně. Musím
říct, že traktorista ze mě byl asi víc vyjukaný,
než já ze skutečnosti, že jsem tak rychle ten traktor
vážně sehnal. |
|
Díky Bohu byl traktorista vstřícný a řekl,
že nám pomůže, jelikož jsme nebyli zdaleka první ani
poslední, kdo na osudnou neoznačenou díru naletěl.
Postavil se za auto, my natáhli tažné lano, já si
sedl do auta, nastartoval a zařadil zpátečku a traktorista jen
cukl. No a byli jsme venku z díry! Kolo jsme
naštěstí neurvali a vypadalo to, že nevznikla ani
jiná závada na voze. V tom nadšení jsem
stihl traktoristovi jen poděkovat a až když odjel tak mě napadlo, že
jsem mu mohl nabídnout nějaký ten peníz nebo aspoň
pivo. Bohužel jsme ho pak už neviděli. No po tomto zážitku jsme
si vzali věci a vydali se směr lokalita. |
|
Částečně přeměněný natrodufrenit v limonit na goethitu
(Poniklá u Jilemnice).
Velikost sluníček max 5 mm.
|
Krásná ukázka pseudomorfóz limonitu po natrodufrenitu
(Poniklá u Jilemnice).
Velikost vzorku 98 mm. |
|
Lokalita samotná se od mé poslední
návštěvy v roce 2014 moc nezměnila. Snad jen na dvou
místech kopal nějaký magor, který si nedělá
hlavu a vesele podkopává stromy, což mě vždycky
dokáže neskutečně naštvat. Navíc si na lokalitě
asi hrají děti, jelikož jsme našli z kamenů
postavené „bunkry“, ale naštěstí jsme
nebyli po dobu pobytu na lokalitě přepadeni. :-) První
místo, kde jsme kopali bylo hluché. Martin zde
našel jen několik goethitů, ale nic extra, a tak jsme se
přesunuli na místo, kde jsem kopal naposledy a kde vzorky byly
jak minule, tak i dnes. Martin zde narazil na zbytky vrtného
jádra, které prorazilo polohu s dolomitem a při
rozbití jádra se místy objevily polohy s krystaly
dolomitu velkými až 4 mm. Natrodufrenit jsme dnes bohužel
nenašli, ale pseudomorfózy limonitu po tomto
fosfátu jsme našli a to v poměrně hezkých
ukázkách. |
|
Kolem dvanácté jsme už zase byli u auta a vydali se
na dnešní poslední plánovanou lokalitu,
kterou měla být Horní Rokytnice. Po příjezdu pod
lokalitu jsme se připravili a vydali se k níže položenému
remízku. To co jsme zde našli nás naprosto
ochromilo. Celé místo, kde jistý sběratel před
rokem natáčel video z této lokality, je naprosto
překopané. Vyvrácené stromy a hromady odpadků
nejsou výjimkou. Když si uvědomíte, že se jedná o
lokalitu v KRNAPu, tak je neuvěřitelné, že to zde došlo
až tak daleko. Rozhodli jsme se, že se přesuneme výše do
většího remízu, kterému nebyl ve videu na
YouTube věnován moc velký prostor, a tak jsme doufali, že
aspoň zde bude situace v normálu. Velice jsme se
mýlili… |
|
Aktuální stav lokality Horní Rokytnice nacházející se v KRNAPu... |
Sběratelé podkopávají kořeny stromů i přímo v dráze motokrosařů... |
|
Situace zde je úplně stejná jako ve spodním
remízu s tím rozdílem, že jsou tyto haldy
využívány místními motokrosovými
závodníky, kteří zde mají dráhu a
sběratelé jim tuto dráhu bez jakýchkoliv okolků
rozkopávají. Na několika místech se kope
přímo v dráze, a kdyby do tohoto místa vletěl
motorkář, tak se rozhodně vyseká. Řeknu na rovinu, jak
jsem se cítil – byl jsem slušně řečeno silně
naštvaný a rozhodl jsem se, že to tak nenechám.
Někdo již proti tomuto masovému zveřejňování
lokalit na YouTube musí vystoupit, aby si lidé konečně
uvědomili, k čemu toto vede. Z lokality jsme se po vyfocení
všeho neřádu včetně ukuchaných kořenů stromů, ze
kterých tekla smůla, rychle klidili, aby nás zde nikdo
nechytil a nedal nám v lepším případě
pokutu, v horším přes držku… |
Po
tomto šíleném zážitku jsme se rozhodli, že
pojedeme domů. Chuť na sbírání byla ta tam a
nemělo smysl pokračovat. Při cestě jsme se bavili o tom, jak toho
člověka, který ač nepřímo ale jistě likviduje nejen
české lokality, dohnat k zodpovědnosti. Nakonec jsme se až u
Děčína rozhodli, že se ještě vydáme hledat jednu
lokalitu zeolitů, kterou se snažíme najít už
nějaký ten pátek, ale terénu jsme ji ještě
nehledali. Lokalitu jsme sice nenašli, ale alespoň jsme si
trochu spravili náladu po předchozím zážitku.
Nebýt tohoto posledního šoku, tak byla
letošní expedice do Podkrkonoší a
Krkonoš úspěšnou a příjemnou akcí.
Škoda jen, že nás nejelo více a že byla
taková hnusná a hořká tečka na závěr…
Pokračování na článek Takto "Láska k šutrům" nevypadá zde. |
|

Krumpáčem ukuchaný kořen. I příroda roní slzy co jí může člověk udělat...
|
EDIT 2024:
Onen člověk je dnes již naštěstí
neaktivní. Celá věc vygradovala až do takových
výšin, že došlo na právní
útoky proti mně. Naštěstí věc vzal doslova
„do rukou“ jeden sběratel a dnes je problém snad
vyřešen. Těch XY poničených či zaniklých lokalit
je ale velká škoda. |
FOTO = Lokalita Poniklá
FOTO 1 = Část vrtného jádra bohatá xx dolomitu
FOTO 2 = Pseudomorfózy limonitu po natrodufrenitu
FOTO 3 = Goethit
FOTO 4 = Částečně přeměněný natrodufrenit v limonit na goethitu
FOTO 5 = Krásná ukázka pseudomorfóz limonitu po natrodufrenitu
FOTO = Lokalita Horní Rokytnice (zničená lokalita)
|