|
|
Expedice Krakonoš - 2. den
(den konání 14.8. 2016)
|
Přespali jsme přímo na lokalitě - v opuštěném lomu Vidochov.
|
|
Druhý den ráno nás s Martinem probudil
známý zvuk kladiva rozbíjející
kameny. Karel byl už v sedm hodin čilý a v
opuštěném lomu ve Vidochově bušil do
melafýru. My jsme pomalu vstali, provedli ranní hygienu,
jak se to jen dalo bez tekoucí vody udělat a vydali se za
ním. Na lokalitě vznikají v určitých
polohách lávového proudu doslova
sběratelské štoly a některé z nich mají
dokonce výdřevu. Lézt do takových děl bych nikomu
nedoporučoval a ani my jsme tam nelezli. Já jsem shledal
lokalitu nadějnou, kluci nikoliv, a tak jsme se tedy vydali
pěšky k nedalekému potůčku ověřit jednu teorii,
která se potvrdila – z materiálu ze břehu potoka
jsem vyrýžoval několik malých zlatinek a jeden
český granát. Zdá se, že to zde někdy budu muset
zkusit pořádně s rýžovací pánví a
splavem. :-) |
|
Některé
štoly vyhloubené sběrateli mají dokonce i
výdřevu. Rozhodně nedoporučuji do takových děl nikomu
lézt a ani my jsme se tam neodvážili.
|
|
Aktuální podoba místa natáčení jistého videa ve Vestřevi...
|
|
Kluky rýžování nějak nakoplo, a jelikož
další dnešní lokalitou po Vidochově měla
být Vestřev, tak jsme se rozhodli, že se tam vydáme
rovnou. Do Vestřevi jsme se dostali do půl hodinky a nejdříve
jsme se zašli podívat na místo, kde bylo
točené jisté video umístěné na YouTube. Od
jednoho sběratele, který zde byl před týdnem jsem se
dozvěděl, že je to zde šíleně přebrané a dá
se tedy říct téměř bez šance. Realita byla
stejná jako zpráva, která se ke mě dostala a
raději ani nemluvit, jak to zde ve skutečnosti vypadá. Abych byl
ale férový, tak jsem tuto lokalitu loni v říjnu
také navštívil a natočil, ale pochybuji, že
má videa bez udání polohy lokalit a bez
davových triků, mohou za stav lokality. Naštěstí
mi ten příjemný sběratel poradil místo nedaleko
odtud, kde se granáty dají stále rýžovat a
my se na toto místo vydali. |
|
Nebudu říkat, kde se místo nachází,
jelikož jsem onomu sběrateli slíbil, že místo
nevyzradím a navíc bych se velice nerad dočkal
dalšího videa z Vestřevi prozrazující toto
místo. My jsme zaparkovali a vydali se kousek k potoku, přičemž
jsme po cestě nasbírali pár hub a po příchodu k
potoku jsem vybral místo, kde jak jsem doufal, mohly být
pěkné kousky. Jestli si myslíte, že jsem se trefil na
první pokus, pak se mýlíte a až druhé
místo bylo dobré. Bohužel se dařilo hlavně Karlovi a
Martinovi a na mě štěstí nějak zapomnělo. Já
navíc nejvíc prahnul po zlatinkách, které
jsem na několika prvních pánvích ani s
použitím splavu nenašel a to tak trochu zlomilo mou
morálku, kterou jsem bohužel našel až ke konci pobytu na
lokalitě. |
|
Moment
nálezu mého zatím největšího zrna
pyropu, které jsem zatím našel. Je velké 7
mm a na některých plochách je vidět původní
krystalové omezení.
|
Celkový výsledek za 3 hodiny přebírání štěrku. |
|
Kromě pyropů jsme bohužel nic jiného nenašli
(rutily a ilmenity jsme nesbírali a safír či zlato se
vůbec neobjevili). Každý jsme si ale nabrali, nebo
spíše nechali od Karla nabrat štěrk na
přebírání doma, jelikož doma se vždy najde chuť
nějaký ten štěrk s granáty přebírat. :-)
Kluci si každý vzali asi desetilitrový kbelík a
já si odvezl asi půlku uzavíratelné nádoby
na kafe o objemu asi 1,5 litru, kterou pro tyto účely
používám. U aut jsme se kolem půl třetí
rozloučili, jelikož Karla s Edit čekala ještě dlouhá
cesta do Ústí a my se s Martinem rozhodovali, kam se
vydáme. V původním plánu bylo, že se bude
pokračovat do Černého Dolu na kalcity a poté do
Poniklé, ale nakonec jsme se rozhodli, že se
vrátíme do Studence, který nám připadal
velmi bohatý, a tak bylo tedy rozhodnuto. |
|
Po nákupu a přesunu do Studence jsme pokračovali ve
včerejším hledání, ale tentokrát
jsme etáže prošli od horní po spodní.
První etáž již jako klasicky neurodila ani jediný
vzorek. Na druhé etáži byl velký odstřel,
který se však zdál bez zajímavých
nálezů. V jednom místě odstřelu jsme však narazili
na zajímavý materiál s kalcitem a Martinovi se zde
dokonce povedli nálezy drobných achátů a
drúzy křemene, u které moc nevím, jako co ji
mám označit, jelikož má fialovohnědou barvu, takže je to
něco jako ametystozáhněda. Vzorek mi Martin nakonec věnoval,
jelikož byl dost napraskaný a na velkém kameni. Já
do vzorku praštil kladivem, abych to tak nějak rozhodl a nakonec
jsem si nejhezčí část dutiny odnesl. :-) |
|
Martinův
nález ametystu / záhnědy, který mi nakoenc
věnoval. Opravdu nedokážu orčit, o kterou z odrůd křemene se
jedná, jelikož se barvy růszně prolínají. |
Krásná drúzka kalcitu (Studenec u Jilemnice). Velikost vzorku 67 mm. |
|
Nic
dalšího, co by nás nějak překvapilo, se bohužel už
ani na nižších etážích nezadařilo. Několik
vzorků jsem si sice odnesl, ale to byly spíše vzorky na
leptání, které bych chtěl na
místních vzorcích vyzkoušet. Poté
jsme se opět přesunuli k autu a zastavili se u rybníka se
sinicemi ve Studenci, přičemž dnešní koupel byla trochu
horší než včera, jelikož teplota byla na rozdíl od
včera o něco nižší a foukal vítr. Poté už
jsme pokračovali směr Poniklá, kde jsme měli v plánu
kouknout na lokalitu, abychom věděli, jak lokalita aktuálně
vypadá a také jsme chtěli najít místo, kde
bychom dnes přespali. Po asi dvou hodinách ježdění kolem
Poniklé, Jestřebí a Vítkovic jsme v půl
deváté konečně našli místo, kde se dal
relativně na rovině postavit stan. |
Hledali
jsme místo, které by nebylo na území
KRNAPu, bylo pokud možno na rovině a nefoukal tam
nepříjemný ledový vítr, který se
začal v Krkonoších zvedat. Víte, co to bylo za
fušku? Nevěřili jsme vlastním očím, když jsme
konečně našli příhodné místo a když jsme
postavili stan, byla už téměř tma. Jelikož jsme byli v
Krkonoších nepřipadalo v úvahu udělat si oheň, a
tak jsme si pouze na ohřívači ohřáli vodu a dali si
nějaké vietnamské polévky, které jsem
sehnal na Sapě. No a asi tak po hodině a půl hašení dutin
ústních po asi tuně chilli jsme si šli lehnout.
Noc v lese byla nakonec v pohodě a spalo se lépe než
předchozí noc.
Pokračování expedice zde. |
|
Drúza kalcitu a světlého ametystu
(Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 109 mm. |
EDIT 2024:
Ohledně tohoto dne bych měl vyzdvihnout dvě věci.
Zaprvé jsem si u Vestřevi našel svůj dosud
největší pyrop o velikosti 7 mm! Nejedná se o
žádný odštěpek, ale o pěkné
brousitelné zrno. No a druhá věc bylo ono místo na
přespání. Jak to říct kulantně. No, jelikož jsme
už opravdu nevěděli, kde složíme hlavu, tak jsme prostě za tmy
vjeli na kraj lesa po lesní cestě a doufali jsme, že nebudeme
nikomu ráno vadit. Nevěděli jsme pořádně kde jsme, ale
věděli jsme, že oheň si opravdu nepřipravíme. Zvedal se
ošklivý vítr a byla pěkná zima, takže jsme
seděli v autě, jedli tu strašně pálivou polévku a
pak jsme se jen rychle přesunuli do stanu do spacáků.
Nevím jak Martin, ale já byl z oněch dvou dnů tak
unavený, že jakmile jsem zalehl, tak jsem usnul. |
FOTO = Lokalita Vidochov (lom)
FOTO = Lokalita Vestřev
FOTO 1 = Celkový výsledek za 3 hodiny přebírání štěrku
FOTO = Lokalita Studenec (lom)
FOTO 1 = Drúza kalcitu
FOTO 2 = Krásná drúzka kalcitu
FOTO 3 = Krásná drúzka kalcitu
FOTO 4 = Leptaný vzorek analcimu
FOTO 5 = Drobný leptaný vzorek analcimu
FOTO 6 = Drúza kalcitu a světlého ametystu
FOTO 7 = Krásná ukázka křemenné drúzy - odrůda záhněda / ametyst
FOTO 8 = Leptaná drúza analcimu
|