minj
Lokality


Dolní Zálezly, Mariánská skála
(den konání 19.4. 2016)

zalezly
Drobný výchoz, který poskytl několik hezkých ukázek místních minerálů.


   Původně jsme dnešní výpravu měli naplánovanou na neděli, ale jelikož celá neděle propršela, tak jsme se rozhodli, že ji odložíme na úterý. A opravdu dnes mělo být polojasno až jasno, takže jsem se těšil na další jarní den. Dokonce jsem si vzal pouze letní blůzu, že bude teplo. No jaké bylo mé překvapení, když v neděli ráno bylo venku oblačno a pouhých osm stupňů. Blůza mi opravdu nestačila, ale co jsem mohl dělat. Martin účast nakonec chvíli před odjezdem opět odmítl, takže jsem jel pouze s Jirkou. Dnešní plán byla lokalita Dolní Zálezly, dříve velmi známá lokalita zeolitů. 
fakolit
Právě nalezená dutina s krystaly fakolitu.


Hezký vzorek s dutinou bohatou jehliček natrolitu a xx čirého fakolitu
 (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 149 mm.
   V Dolních Zálezlech je hlavní žíla, tzv. Hibschova žíla, s historickými vzorky zasucena a její kopání nepřipadá vzhledem k situaci v úvahu. Místo toho však sběratelé v minulých 15ti letech prohledávali blízké okolí a nalezli zajímavý výchoz s minerály. My jsme zde s Martinem také prováděli průzkumy, a tak vím i o místech, o kterých nikdo další nejspíš neví. Dnes jsme měli v plánu tato místa projít a případně kopnout sondy. Jak se v průběhu dne ukázalo oba dva výchozy jsou sice nadějné, ale je to na nich na delší práci s nejistým výsledkem. Proto jsme se přesunuli ke třetímu nejvíce nadějnému výchozu, který již známý je. Zde mi Jirka ukázal místo, kde v minulých letech kopal. Nechápu jak jsme ho mohli s Martinem minout, jelikož jsme v minulých letech kopali hned na dvou místech o pár metrů dále. 


   Malý výchoz vypadal nadějně. Jednalo se o zajímavou brekcii obsahující úlomky různých vulkanických hornin  (ale našel jsem i xenolit migmatitu pravděpodobně z Opárenského krystalinika) uložených v cihlově zbarvených pyroklastikách. Pukliny v této brekcii, které dosahují délky až 25 cm obsahují zajímavé mineralogické ukázky. My jsme identifikovali fakolit v krystalech až 5 mm velkých, natrolit v jehlicích opět do 5 mm délky a skalenoedry kalcitu potažené wadem o velikosti až 3 cm.
   Několik zajímavých dutin nakonec padlo, avšak nutno přiznat, že jsem měl tentokrát větší štěstí než Jirka. Když se Jirkovi podařilo mi zlomit násadu od palice (ano, opět), tak bylo již velmi těžké nějaké vzorky udělat, jelikož hornina je až podivně tvrdá. Já se mezitím přesunul na výše položené místo, kde jsme v minulosti s Martinem kopali také fakolity, avšak o velikosti až 7 mm. Přestože jsem zde udělal dost práce a nějaké fakolity našel, nalezené vzorky mne ale moc nepotěšily.
fakolit
 Krásná ukázka s čirými xx fakolitu
 (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 98 mm.


marianka
Aktuální stav lomu Mariánská skála.
   Bylo něco po druhé hodině a my nevěděli co dál. Mě začínala být pěkná zima, jelikož slunce definitivně zmizelo a začal se zvědat vítr. Nakonec jsme se rozhodli, že zavoláme do lomu na Mariánské skále, kde máme domluvené povolení a tak jsme také udělali. Dostali jsme povolení ke vstupu od tří hodin, což vycházelo tak akorát i s přesunem na lokalitu. Nasedli jsme do auta a za chvíli jsme byli u vrátnice. Hlídač na nás pouze mávl, jelikož nás už zná, řekl nám, abychom jim tam taky ještě něco nechali a už jsme šli do lomu. Bohužel již pohled shora ukázal, že nebude moc v čem hledat. Žádný větší odstřel nebyl a tam kde bylo dost materiálu jsem z předchozích návštěv věděl, že bude naprosto bez dutin. 


   A opravdu tomu tak bylo. Nakonec jsme za celou dobu návštěvy nalezli pouze cca 4 dutiny, které za něco stály a tak jsme je vybouchávali. Má oranžovorůžová dutina velká cca 20 cm nestojí za moc, ale Jirkovi se povedla hezká ukázka rudého natrolitu, bohužel né v takové kvalitě po které toužil. Přbytky které nechtěl jsem si s radostí rozebral, jelikož tyto červené natrolity jsou opravdu krásné.
   V lomu již pomalu není co těžit a dokonce na jeho dně začíná vznikat malé jezírko. Zdá se, že předzvěst konce těžby je již zde, tak doufám, že ještě nějaké nálezy při budoucích výpravách budou možné.
natrolit
Krásně červený natrolit s apofylitem
 (Mariánská skála).
Velikost vzorku 56 mm.


FOTO = Lokalita Dolní Zálezly
FOTO 1Vzoreček s xx fakolitu a drobnými jehličkami natrolitu
FOTO 2 = Skalenoedr kalcitu
FOTO 3Dutina v bazaltu s xx fakolitu
FOTO 4Velká puklina s xx fakolitu a natrolitu
FOTO 5
Hezký vzorek s dutinou bohatou jehliček natrolitu a xx čirého fakolitu
FOTO 6Krásná ukázka s čirými xx fakolitu

FOTO = Lokalita Mariánská skála
FOTO 1Krásně červený natrolit s apofylitem
FOTO 2 = Dutina s růžovým natrolitem, krystaly apofylitu a kalcity
FOTO 3Vzorek růžového natrolitu, krystalky apofylitu a lištami kalcitu
FOTO 4Červený natrolit s kalcitem
FOTO 5Červený natrolit s kalcitem
Jakub Mysliveček ©