minj
Lokality


35. setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě
(den konání 5.3. 2016)

burza
Toto je budova gymnásia v České Lípě, kde s každoročně koná setkání sběratelů minerálů a zkamenělin.


   A další burza minerálů na kterou jsme se měli podívat. O návštěvě této burzy přemýšlím již od roku 2010 nebo 2011, ale zatím jsem se nikdy nedokázal přesvědčit, abych se sem podíval. No a jelikož jsem se na burze na Smíchově v prosinci loňského roku seznámil s příjemnou starší paní z České Lípy se zálibou v zeolitech, která nás na burzu pozvala, tak jsem si řekl, že to letos prubneme a uvidíme. Byli jsme přesvědčeni, že se jedná o takovou spontání malou akci podobné jako té na Smíchově, ale jelikož se Česká Lípa nachází jen hodinu cesty od Ústí nad Labem, tak jsme si řekli, že pojedeme autem a vezmeme dostatek vzorků, tedy po 3 přepravkách na mě s Martinem. 
burza
Hlavní místnost burzy.


Další třídy byly však bohužel téměř liduprázdné.
   Původně měl jet také Karel, ale ten se mi den před burzou omluvil, že se nemůže kvůli práci zúčastnit, takže jsme se s Martinem rozdělili o jeho stůl, ale to už předbíhám. Burza začíná pro vystavovatele od 7:00 a my jsme zde chtěli v tuto dobu být, abychom měli dostatek času na veškeré přípravy a případně také na procházení stolů než se burza otevře pro návštěvníky. No a času bylo i tak málo. Co nás ale mile překvapilo byla organizace. U příjezdu stál pán, který nám přesně řekl, kam máme zajet a že máme klukům z místního gymnázia, kde se burza konala, předat věci které budeme chtít odnést a poté si máme přeparkovat na blízké parkoviště. Musím říct opravdu příjemný servis a přestože jsme pak polovinu přepravek u našich stolů neměli (našli jsme je jinde), tak opravdu zajímavé překvapení.


   Ještě při vybalování vzorků za námi přišel pan Pavel Rückl, organizátor burzy, jterý nás zde přivítat. Pan Rückl nás na burzu zval již několikrát osobně i písemně a mě bylo trochu trapně, že jsme přijeli až dnes, ale byl rád, že nás vidí, což mě potěšilo. Martin se mezitím vypařil a já tedy hlídal stoly s Naty. Bylo mi divné, že půl hodiny po oficiální otvíračce, kdy je na většině burz největší nával není v naší místnosti téměř žádný návštěvník. Když se Martin vrátil a já se šel podívat po burze, tak jsem pochopil proč. Všechny 4 třídy byly liduprázdné, ale hlavní místnost u vstupu byla totálně narvaná. Většina lidí totiž vůbec nevěděla, že zde nějaké další místnosti s vystavovately jsou a tak byla většina návštěvníků zde. Pro příště by to možná chtělo umístit stoly i do nadchodu mezi budovami nebo nějak výrazně upozornit na další místnosti (upozorněno bylo, ale sám jsem si cedulek všiml až při druhém kole procházení burzy). 
chabazit
 Krásná ukázka chabazitu
(Řepčice u Litoměřic 2011).
Velikost vzorku 93 mm.
Zakoupeno za 40 Kč.


markazit
 Hezká ukázka markazitu (Důl Bílina).
 Velikost vzorku 47 mm.
Zakoupeno za 50 Kč.
   No naštěstí poté část návštěvníků zjistila, že jsou tu ještě další 4 místnosti se stoly a tak i k nám začaly proudit davy následující ty první dobrodruhy. :)
   Já si na burze tentokrát koupil hezký vzorek chabazitu z produktivního období lokality Řepčice u Litoměřic za 40 Kč a především dva krásné markazity z dolu Bílina od Romana Grambličky za 50 a 80 Kč, což je za takové krásné vzorky téměř zadarmo. Martin také neodolal a nějaké markazity si pořídil.
   Kolem půl jedné se burza téměř vyklidila a tak jsme usoudili, že zabalíme a pojedeme domů. A opět nám věci kluci z gymnázia odnesli až do auta! Zkrátka tato burza, o které se nikde moc nemluví, by si zasloužila mnohem lepší propagaci a příští rok se na ni pojedu opět podívat. Přinejmenším přístup k vystavovatelům je zde skvělý a byla zde i možnost objednat si ke stolu pití a jídlo, za což patří velké plus. Přijeďte za rok taky, stojí to za to! ;) 

Poznámka: jen kdyby bylo méně korálků


FOTO = Burza
FOTO 1Krásná ukázka chabazitu
FOTO 2 = Markazit
FOTO 3Markazit
Jakub Mysliveček ©