minj
Lokality

 Mineralogie 

Loučná pod Klínovcem, Ametystová Halže
(den konání 29.10. 2016)

loucna
Aktuální stav mineralogckých výkopů - zahrnuto...


   Blížil se prodloužený víkend a já měl už od léta domluvenou účast na několikadenní výpravě za vltavíny do jižních Čech, na kterou jsem se neskutečně těšil. Bohužel díky pracovním povinnostem a také jedinému volnému termínu v autoservisu, který zrovna vycházel na dnešní den jsem se nakonec akce neúčastnil, což mně velmi mrzelo. Po sobotním přezutí na úplně nová zimní kola jsme se ale s Martinem vydali na domluvenou výpravu do Krušných hor. Vyráželi jsme ale pozdě a tak jsme na první lokalitě, kterou byla Loučná pod Klínovcem byli až v jednu hodinu odpoledne.
pseudoleucit
Krystal pseudoleucitu v hornině
 (Loučná pod Klínovcem).
Velikost vzorku 69 mm. 


Můj asi poslední vzorek srostlice pseudoleucitu z této lokality vůbec.
   Na tuto lokalitu jsme jeli především z toho důvodu, abychom zjistili, jak zdejší lokalita aktuálně vypadá, a také protože zde Martin nikdy nebyl a já mu jí chtěl ukázat. Jedná se o klasickou českou lokalitu v zániku a tak se sem chtěl alespoň ještě jednou podívat. Aktuální stav lokality je asi takový: Postup stavby domů se nezadržitelně k lokalitě blíží. Již je natažená elektrická síť a vodní síť v okolí bývalých výkopů. Ty byly téměř všechny zahrnuty bagrem. Z lokality vyhání majitel pozemku, kterému se samozřejmě nelíbí, že zde někdo kopal. Především od října minulého roku je zde podle toho co jsem slyšel velmi často a sběratele velmi ostře z pozemku vykazuje. Proč tomu asi tak je a co zvýšilo zájem o tuto lokalitu si musíte přebrat sami… ;) 


   My jsme se podívali po blízkých výkopech s nataženými kabely, jestli by se náhodou něco neobjevilo. Samozřejmě že se nic neobjevilo, jelikož žil je zde jen málo a mohu celkem s klidným svědomím říci, že jediné vzorky, které se zde daly najít musely být vázány buď přímo na kopání žíly s pseudoleucity nebo na přebírání vykopaného materiálu z těchto výkopů. Informace, že se zde vzorky nacházejí volně roztroušení na připravených hlinitých cestách a jejich okolí je nesmysl, pokud tam ty vzorky tedy někdo nepodstrčil, což silně pochybuji.
halze
Lidé kteří dělají tuto spoušť naprosto nenávidím. Nejen že likvidují les a neuklidí po sobě, ale hlavně dávají lesákům důvod k vyhánění lidí z lokality (lokalita Ametystová Halže).


ametyst
 Drúzka ametystu (Ametystová Halže).
 Velikost vzorku 47 mm.
   Po zhlédnutí výkopů pro kabely jsme se ještě asi půl hodinky přehrabovali na povrchu zavezených sběratelských výkopů, kde se nám však podařilo najít celkem slušné množství vzorků. Některé menší krystaly a srostlice pseudoleucitu byly dokonce celé a neponičené. Myslím, že toto byly mé poslední nálezy z této lokality vůbec. Poté jsme se již přesunuli na Ametystovou Halži, kde jsme měli v plánu zůstat až do tmy (prostě jsme vyjeli pozdě z Ústí, tak jsme nechtěli mít díky krátké době denního světla zbytečně projetý benzín).


   Na lokalitě jsme si od poslední návštěvy všimli dvou změn. Zaprvé zde někdo rozkopal výkop, který jsme po sobě na jaře zahrabali. A za druhé zde někdo na ploše asi 8 metrů čtverečních naprosto nesmyslně vytrhal borůvčí, aby následně do hloubky cca 30 cm vše rozhrabal, vytahal velké kameny a následně je porozbíjel. Nechápali jsme zkrátka proč… Zaprvé kdo je schopný vytrhat vzrostlé borůvčí? A za druhé proč v tom pokračoval na takové rozloze, když v daných kamenech byly očividně jen malé a limonitem silně znehodnocené krystaly křemene… Není divu, že je lokalita navštěvována lesní správou…
ametyst
Hledali jsme i za tmy a proč ne, kdy lezli takový krasavci...


ametyst
 Drúzka ametystu (Ametystová Halže).
 Velikost vzorku 45 mm.
   My jsme chvíli prohlíželi co vypršelo z vykopaného materiálu kolem výkopů a díky tomu jsme získali několik hezkých vzorečků. Poté jsme se přesunuli do jednoho výkopu, kde jsme se šťourali asi do sedmé hodiny. Mezitím na chvilku dorazil i Michal s přítelkyní na chvilkové popovídání. Vzorečky které jsme za cca 4 hodinky našly potěšily. :) Stav lokality ale moc ne. Holt Černý Potok je již rozkopaný tak nehorázně, že se postupně kopání přemisťuje na jiné lokality včetně této.

Poznámka: Po umytí vzorků jsem si nakonec nechal jen 4 z plné tašky. Tato lokalita je v tomto ohledu prostě zrádná a po umytí vzorků je 95% z nich nezajímavých.


FOTO = Lokalita Loučná pod Klínovcem
FOTO 1 = Krystal pseudoleucitu
FOTO 2 = Krystal pseudoleucitu
FOTO 3 = Krystal pseudoleucitu na hornině
FOTO 4 = Krystal pseudoleucitu na hornině
FOTO 5 =
Velká srostlice krystalů pseudoleucitu
FOTO 6 = Krystal pseudoleucitu v hornině
FOTO 7 =
Krystal pseudoleucitu
FOTO 8 = Hezká srostlice krystalů pseudoleucitu


FOTO = Lokalita Ametystová Halže
FOTO 1 = Drúzka ametystu
FOTO 2 = Drúzka ametystu
FOTO 3 = Drúzka křemene zbarvená limonitem
FOTO 4 = Drúza křemene zbarvená limonitem

Jakub Mysliveček ©