minj
Lokality


Ametystová Halže
(den konání 10.5. 2016)

lokalita
A takto to vypadá, když po sobě sběratelé neuklízí...


   Původní plán dneška zněl - Krupka průzkum nových lokalit, ale díky pozdní večerní až noční zprávě od Jirky s fotkami zajímavých ukázek křemenů z Ametystové Halže jsme se nakonec rozhodli, že pojedeme do centrálního Krušnohoří. Naštěstí jsme zaplnili auto plným stavem 4 lidí. Jeli Martin, Jirka, Standa a já. Martin je po dlouhé době konečně s námi, jelikož měl v práci jednou za čas taky volno ve stejný den co jsme mohli i my ostatní. :) Z Ústí jsme vyráželi něco kolem deváté hodiny a na lokaltiě jako takové jsme byli až v půl dvanácté, jelikož cesta se nějak vlekla díky opravám silnic.
kremen
Single krystal křemene.


Drúza křemene (Ametystová Halže). Velikost vzorku 66 mm.
   Proč jsme ale vlastně změnili původní plán a jeli právě na Halži? To pro, že zde Jirka s Karlem měli otevřený výkop s pěknými ukázkami křemenů, a jak jsme doufali také ametystů. Výkop od minule nezahrabávali, jelikož se teprve dostali dostatečně hluboko na to, aby něco začalo padat a museli jet. My jsme dnes tedy měli v plánu kopat jednu polovinu výkopu a druhou nechat opět Jirkovi s Karlem. Musím říct, že původně jsem o této akci, kdy se kopalo ani nechtěl psát, ale kluci mě nakonec přemluvili, že o nic nejde, jelikož jsme po sobě uklidili a lokalita je pro kopáče již nezajímavá, jelikož ametysty jsou lepší na Černém Potoce a klasické ukázky pseudomorfóz limonitu po kalcitu zde již nejsou k nalezení. Poslení důvod je ten, že asi 90 % vzorků je zde zničena povlaky limonitu, takže to za tu práci to kopáči prostě nestojí, ale sběrateli, který po sobě (snad!) uklidí se to vyplatí. Při našem kopání jsme neohrozili jediný strom! :)


   Rozdělili jsme se na dvoučlenné skupiny, přičemž jedna skupina vždy kopala dole a druhá vyndávala kbelíky s materiálem a následně jej probírala, jestli v něm nejsou ještě nějaké opomenuté vzorky. Během chvilky se nám začal plnit pytel, na který jsme skládali vzorky a cca po hodině jsme to už dávali mimo pytel.
   Práce nám šla poměrně rychle a tak asi kolem druhé hodiny už téměř nebylo z čeho brát. Navíc jsme se dostali do zřejmě už překopaných partií a tak to nemělo cenu. Naštěstí jsme ale v podlaze zachytili další pokračování tektonicky narušené křemenné žíly, která poskytla další vzorky. Kolem šesté hodiny jsme již měli zahrabáno to co jsme dnes vykopali. Druhou polovinu jsme tedy zatím nechali otevřenou a Jirka s Karlem si ji přijeli ještě toho týdne dokopat a celé místo uvést do původní podoby.
vzorek
 Drúzka ametystu s povlakem červenoho limonitu (Ametystová Halže). Velikost vzorku 37 mm.


limonit
Ametystová žíla s masivním limonitem
(Ametystová Halže).
Velikost vzorku 84 mm.
   Co se týče nalezených vzorků, tak jsme si je rozdělili rovným dílem. Jirka si odnášel jen asi 10 kamenů, ale zato to nejlepší, jelikož přiznejme si to nebýt Jirky, tak jsme na to nejlepší dnes vůbec nenarazili. Martin, Standa a já jsme si odnášeli plné batohy a hromady vzorků jsme na místě ještě nechali pro ostatní šutráky. Velké množství vzorků jsme brali především proto, abychom po umytí vytřídili to nejlepší nebo spíše to nezničené. Jak jsem psal už výše asi 90 % vzorků šlo po umytí na výhoz. Drúzy křemene jsou zde pokryté různě silnými vrstvami limonitu, který nejde ani odleptat. Zbylých 10 % tvoří méně limonitem zaneřáděné krystaly a drúzy křemenů a několik málo vzorků patří i světlým ametystům. 


   Výsledek celodenní práce nás tedy jak už asi tušíte mírně zklamal. Přesto jsme si každý zařadili alepsoň jeden vzorek do sbírky a příjemně strávený den před nadcházejícím zkouškovým obdobím byl příjemným odreagováním. Bohužel pro mě to nakonec skončilo špatně, jelikož jak jsem tam tak seděl na studené zemi, tak jsem prochladl, nastydl a už se to se mnou vezlo další týden, který jsem navíc ztrávil téměř celý na exkurzích, takže nic moc výsledek.
ametyst
Drúza ametystu (Ametystová Halže).
 Velikost vzorku 62 mm.


ametyst
Nalezený a částečně opláchnutý nejlepší ametyst dne.
   Na závěr bych řekl toto. Tato reportáž není v žádném případě návod k tomu někam jet a rozkopat to tam. Jak jsem řekl výše, kopáčům se to nevyplatí a šance, že by se někomu povedl podobný nález žilky s ametysty jako nám je velmi malá, jelikož jsme kopali v místě, které bylo již v minulosti kopáno, ale byl zde vynechaný kus cca dvou metrů čtverečních na tektonicky porušené části žíly. Pokud i přesto budete mít v plánu zde kopat, tak přemýšlejte hlavou, nepodkopávejte stromy, po sobě zahrabejte a ukliďte a nemyslete si, že si zde namastíte kapsy.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Drúzka ametystu
FOTO 2 = Drúzka ametystu
FOTO 3Krystal křemene
FOTO 4Krystal křemene
FOTO 5
Drúzka světlého ametystu
FOTO 6Drúzka ametystu s povlakem červenoho limonitu
FOTO 7
Drúza křemene s fantomy a goethitem
FOTO 8Drúza křemene s povlakem limonitu
FOTO 9Ametystová žíla s masivním limonitem
FOTO 10
Velká drúza křemene s limonitem
FOTO 11Drúza křemene
FOTO 12
Drúza křemene
FOTO 13Drúza ametystu
FOTO 14
Drúza ametystu
Jakub Mysliveček ©