minj
Lokality


Jeníkov u Duchcova
(den konání 9.10. 2015)

lom
Jeníkovský lom v podzimní atmosféře.


   S Martinem jsme dnes nevěděli co máme dělat. Měli jsme totiž naplánovanou výpravu do Jeníkova, ale lákala nás i nově nalezená halda s kasiterity v Krupce. No po delší úvaze jsme nakonec vyrazili do Jeníkova. Navíc jsme měli vyrážet už včera, ale vzhledem k šílenému dešti jsme nakonec vzdali plány s plachtou nataženou nad výkopem a jeli až dnes, kdy nepršelo. Říct že bylo sucho ale nemohu, jelikož jak jsme záhy v Jeníkově zjistili, bylo zde pěkné bahníčko. Na to jsme ale spoléhali a vybavili se také igelitkami. Proč? To se dozvíte později.
radiobaryt
 (Radio)baryt (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 105 mm.


radiobaryt
(Radio)baryt na křemenci
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku 83 mm.
   Jeníkov již zastihl podzim a místní náletové dřeviny se zbarvili do žluta. Všiml jsem si také, že díky letním vedrům a suchu se snížila hladina vody asi o 20 cm, což je skvělá zpráva, jelikož lom se velmi rychle zatápí a od minulého roku stoupla hladina o více jak metr.
   My jsme dnes měli v plánu kopat dále po naší puklině a dostat se do předpokládané dutiny s krystaly radiobarytu. To se ale lépe řeklo, než udělalo. Kopali jsme celý den a přesto jsme pouze připravili výkop na příští návštěvu, kdy budeme muset stejně notnou chvíli lámat tvrdý křemenec, než se vůbec pohneme z již od jara dosaženého místa. Zajmavé polohy jsou totiž cca 2 metry pod úrovní terénů v jakési škvíře a abychom se tam dostali musíme odbouchat velké množství materiálu.  


   Kopání nám tedy moc nešlo, jelikož hornina začala být bez puklin a tak přišla ke slovu má 8 kg palice. Bohužel ale ani ta s velkým masivním balvanem křemence nepohla, takže příště se do tohoto "mrňouse" pustíme hned po příchodu, abychom využili pracovní morálku k jeho odstranění. A proč zde o tom píši místo toho, abych klasicky mlžil jako to dělají sběratelé, když mají něco otevřeného? Jednoduše proto, že pochybuji, že by někdo dokázal bez správného nářadí s tímto mackem pohnout a také proto, že kdyby ho někdo odstranil, tak bychom to alepsoň nemuseli dělat my a dostali se rovnou dále... :D
   
baryt
Baryt na puklině křemence
(Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku 162 mm.


gumaky
Po deštivém počasí, na jaře či na podzim se do Jeníkova vydávejte pouze v holinách...
   Tak a teď k těm igelitkám. Ty jsme si vzali z toho důvodu, že jelikož celé dva dny řádně pršelo, tak podobně jako sběratelé na polích jsme my vyrazili na omyté pyritové konkrece na slínovcových útesech. Gumáky na nohy, igelitku na vzorky a šlo se. Musím říct, že pohyb s gumáky oblepenými jílovitým bahnem, navíc po příkrých svazích, kde to krásně klouzalo nebyl úplně to pravé ořechové. Přesto jsme našli poměrně dost pyritových konkrecí. Když se sbírá tímto stylem a nekope se, tak cca 1 až 2 nalezené vzorky stojí po očištění v octu za to. A pěkné pyrity jsme si také každý našel.
   Příště dáme Krupku a pak se opět vrátíme do Jeníkova dokončit to s tím asi metrovým balvanem křemence...


FOTO = Lokalita
FOTO 1Ústřice
FOTO 2(Radio)baryt
FOTO 3
(Radio)baryt na křemenci
FOTO 4Baryt na puklině křemence
Jakub Mysliveček ©