minj
Lokality


Pustý vrch u Folknářů
(den konání 20.4. 2014)

lokalita
Aktuální stav lokality


   Dnešní výprava za zeolity na lokalitu Pustý vrch u Folknářů jsem neměl plánovanou a že na lokalitu pojedeme jsme se vlastně rozhodli opravdu až na odbočce směr Děčín. Chtěli jsme hlavně využít krásného slunečného počasí a také pokračovat ve výchozu bohatém na nálezy, který jsme zde otevřeli koncem února. Když jsme však kolem jedenácté hodiny přišli na lokalitu, tak jsme zjistili, že zde výchoz někdo pěkně zpracoval a doufali jsme, že vůbec ještě něco najdeme.
vykop
Při příchodu jsme zjistili, že tu někdo od poslední návštěvy kopal


dutina
Martinem nalezená cca 10 cm velká dutina thomsonitu s krystalem medového kalcitu a béžovožlutými povlaky phillipsitu
   Martin si sebou vzal jen své kladívko a majzlík, zatímco já měl vše co je zde potřeba - kladívko, paličku, palici, pět různých majzlíků a páčidlo. Bez pořádného nářadí to zde nejde a tvrdost místního čediče vás překvapí.
   Bohužel co se nestalo. Na Moldavě se mi zlomila násada na paličku, takže jsem si v týdnu koupil novou. Zde mi zase po dvou bouchnutích křupla násada na palici, která moc dlouho pohromadě nevydržela a tak jsme byli po zbytek dne bez velké palice, což mělo fatální následky.


   Sice jsme se pokusili nasadit palici na ulomenou násadu druhým koncem, ale nedostali jsme jí dál než 1 cm na násadu, kde vždy vydržela přesně 3 bouchnutí a znovu upadla.
   Takže jsme byli odkázání na používání našich kladívek, jedné 2 kg paličky + páčidlo a majzlíky.
   Přestože jsme měli jistý handicap, tak se Martinovi vedlo celkem úspěšně rozebírat jednu část výchozu pouhým kladívkem a majzlíkem, zatímco já jsem paličkou rozbíjel vykopané kameny. Touto činností jsme našli během necelé hodiny většinu vzorků, které jsme si dnes odnesli.
dutina
Velká dutina s thomsonitem
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 91 mm.


phillipsit
Velmi pěkná ukázka phillipsitu
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost xx 1-2 mm.
   Poté jsme však již nic kloudného nenašli, jelikož téměř nic nešlo bez palice ukopnout. Výsledek tedy byl takový, že Martin relativně zbytečně kopal a já se šel aspoň projít po okolí lokality, jestli nenajdu něco zajímavého - nenašel jsem...
    Tedy vlastně až zde poměrně vzácný zeolit - natrolit, kteý zde tvoří až 5 mm bílé jehličky v dutinách do 3 cm.
    Celkem tedy z našich nálezů stojí za zmínku pěkná cca 10 cm velká dutina thomsonitu s velkým krystalem kalcitu, kterou našel Martin (druhou půlku dutiny jsem si vzal já) a moje cca 4 cm velká dutina s drobnými mm krystalky béžového phillipsitu.


   Každý jsme si tedy našli jeden vzorek do sbírky, ale Folknáře rozhodně nejsou lokalitou jednoho kamene, takže se sem s opravenou palicí brzy vrátíme...


FOTO = Lokalita
FOTO 1Dutinky s natrolitem
FOTO 2Dutina s thomsonitem
FOTO 3Velká dutina s thomsonitem
FOTO 4Velmi pěkná ukázka phillipsitu
Jakub Mysliveček ©