minj
Lokality


Praha - Strašnice
(den konání 15.12. 2014)


Aktuální stav lokality.


   Před půl rokem jsme se se spolužáky byli podívat na lokalitě sádrovců ve Strašnicích. Tehdy výprava přinesla několik hezkých ukázek vlaštovčích ocasů i sádrovcových růžic.
   V zimním semestru jezdíme každý týden v pondělí kolem této lokality a pokaždé je chuť jít sbírat, ale nakonec z toho nic není. Tentokrát jsem ale ve škole začínal dříve, takže by se mi nevyplatilo jet na 15 minut domů a tak jsem mohl volnou hodinu využít sběrem. Nelenil jsem a krátce po druhé hodině vystoupil na zastávce u lokality. Dominik se nakonec nechal zlákat a vystoupil se mnou.
sadrovec
Hezký vlaštovčí ocas
(Praha - Strašnice).
Velikost vzorku 72 mm.


sadrovec
Hezký vlaštovčí ocas při nálezu.
   Lokalita se od posledně poměrně dost změnila a to především díky zarůstání vegetací. Hlavní plocha kolem malé vodní nádrže u mostu je již z valné části zarostlá travou a typuji, že sběr zde bude možný už jen rok nebo dva. Poté bude celá lokalita zarostlá a bez kopání to nejspíš nepůjde.
   Dominik po cca 20ti minutách odešel, jelikož sádrovců bylo tentokrát opravdu málo a v mnohem horší kvalitě. Já jsem pokračoval dál kolem vodní nádrže a poté pod most, kde asi před měsícem řádil malý bagřík.


   Bohužel byl jsem v městském oblečení se světlými kalhotami a boty vzhledově i funkčně byly také velmi vzdálené holinám a tak jsem do bahnitého terénu pod mostem nevkročil, přestože by se zde mohlo něco pěkného najít. Přesto jsem měl boty obalené bahnem, takže jsem poslední čtvrthodinku strávil odstraňováním bahna. Vzorků nakonec bylo cca půl kila a bral jsem jen zajímavé kousky. Největší ze sádrovců má 10 cm a uvidíme jak na tom budou po umytí. Tak či onak to bylo až na to bahno velmi příjemné zkrácení čekání na další hodinu ve škole a dokonce i vykouklo sluníčko. :)
sadrovec
Vlaštovčí ocas (Praha - Strašnice). Velikost vzorku 55 mm.

Poznámka: Fotky tentokrát za moc nestojí - mobilem lépe fotit neumím. :(


FOTO = Lokalita
FOTO 1Nálezy z 15.12. 2014
FOTO 2Sádrovec
FOTO 3Sádrovec
FOTO 4Sádrovec
FOTO 5Vlaštovčí ocas
FOTO 6Sádrovec
FOTO 7Zajímavá sádrovcová srostlice
FOTO 8Hezký vlaštovčí ocas
FOTO 6Vlaštovčí ocas
FOTO 7Sádrovcová srostlice
FOTO 8Vlaštovčí ocas
Jakub Mysliveček ©