minj
Lokality


Plechý
(den konání 9.5. 2014)

plechy
Plešné jezero.


   Původně jsem ani neměl v plánu hledat při výletě minerály, natož psát reportáž, ale nakonec jsem si řekl, proč ne. Třeba některého sběratele zaujmou i dnešní vzorky. Mě tedy docela zaujaly.
   
   Při výletě na Plešné jezero kolem Schwancemberského plavebního kanálu z obce Nová Pec si nejspíš nejeden šutrák všiml pěkných vyrostlic živců v žulách kolem cesty a v okolních potocích či samotném plavebním kanálu.
plagioklas
Hezká vyrostlice ortoklasu (Plechý). Velikost vzorku 48 mm.


potok
Jedno z míst, kde se dají sbírat přírodně rozrušené granitové  valouny s vyrostlicemi živců.
   Jedná se především o krystaly plagioklasu ve velikosti od prvních mm až do cca 8 cm (jen můj odhad podle největšího, který jsem zde viděl). Jedná se o oblast NP Šumava, takže je zde sběr velmi omezen, takže nářadí nechat doma! Nejlepším způsobem, jak si odnést alespoň jeden vzorek je být ostražitý a zrakem sledovat vodní toky. Právě zde se dají bez práce najít koláče, tedy krystaly plagioklasu buď přímo vypraparované z horniny nebo zarostlé v hornině. Já zde na třech místech našel hned 3 pěkné vzorky a několik horších.


   Vzorky jsem si dal do kapec bundy a největší kus si nesl v ruce. Znovu zdůrazňuji, že se jedná o velmi silně chráněné území a tak na nějaké robíjení nemůže být ani pomyšlení! Pokud si budete chtít nějaký vzorek naformátovat, tak si ho vemte do baťohu a upravte si ho až doma. Rozhodně nemá smysl zbytečně likvidovat tento krásný kout přírody a to ani boucháním kladívka.
   Na závěr bych chtěl říct, že pokud i přes mé důrazné  varování hodláte sbírat s použitím nářadí, pak padá veškerá zodpovědnost na vás!
plagioklas
Vzorek vylovený ze Schwancemberského plavebního kanálu (Plechý). Velikost vzorku 174 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Vyrostlice ortoklasu
FOTO 2Volné krystaly ortoklasu
FOTO 3Vyrostlice ortoklasu
FOTO 4Vyrostlice ortoklasu
FOTO 5Hezká vyrostlice ortoklasu
FOTO 6Vyrostlice ortoklasu
FOTO 7Vzorek vylovený ze Schwancemberského plavebního kanálu
Jakub Mysliveček ©