minj
Lokality


Moravice
(den konání 10.5. 2014)

moravice
Ale je tu krásně...


   Druhá řádná výprava byla na mou oblíbenou lokalitu Moravice u Frymburka. O Moravici jsem na stránkách psal již mnohokrát, ale jistě mnoho sběratelů neví o čem je řeč, takže v rychlosti.
   Jedná se o lokalitu forem Al2SiO5 (andalusit, kyanit, sillimanit) vázané na sekreční křemeny bílé barvy. V křemenech se vyskytují hnízda s poměrně pěknými masivními záhnědami a křišťálu, řekl bych brousitelné kvality. Dalšími minerály jsou: muskovit, biotit, chlorit, rutil, ilmenit, fluorapatit a grafit.
zahneda
Velmi estetická záhněda (Moravice). Velikost vzorku 96 mm.


kremen
Právě nalezený křemen s nejlepším vzorkem ukrytým v křemeni.
   My jsme dnes měli jen asi 3 hodinky na nalezení nejakého toho kyanitu. Při cestě na vytipované místo jsem si všiml, že v blízkosti samoty se připravuje pole. Je zde vytrhaná tráva a na hlínu, ale ještě se neoralo. To by mohlo být potenciální místo budoucích nálezů.
   My pokračovali dále až k vytipovanému místu, kde někdo pěkně zapracoval a většina křemenů zde byla rozbita. Byly tu i nějaké přebytky, takže jistě tento sběratel něco našel. 


   I my jsme nějaké menší kyanity nacházeli, ale nic oslňujícího. Získali jsme však pěkné vzorky záhněd. Na haldě kterou jsem dnes chtěl pořádně prohledat jsme však byli jen cca 30 minut a nic extra jsme zde opět nenašli (tedy aspoň jsem si to myslel). Jeden vělký vzorek s nevzhlednými kyanity jsem vzal domů s tím, že ho doma po umytí nejspíš vyhodím. Opak byl pravdou!
   Doma jsem si pořídil fotku před umytím. Po umytí mi spadla brada. Objevil se pěkný vzorek kyanitových sluncí.
   Z toho plyne, že i nevzhledné vzorky má někdy cenu brát či přímo na lokalitě umývat např. v potocích, jelikož se může klidně jednat o nejlepší vzorek dne.
kyanit
Velký vzorek kyanitu (Moravice). Velikost vzorku 221 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krystal kyanitu v křemeni
FOTO 2 = Kyanit
FOTO 3Kyanit
FOTO 4Hezká záhněda
FOTO 5Velmi estetická záhněda
FOTO 6Velký vzorek kyanitu
Jakub Mysliveček ©