minj
Lokality


Mariánská skála
(den konání 30.8. 2014)

lom
Aktuální stav lomu.


    Po včerejší návštěvě Soutěsek mě čekala ještě večerní párty se spolužáky a druhý den jsem jim nabídl, že se můžeme podívat do Mariánské skály. Nakonec se i přes menší žaludeční problémy z předchozí noci podařilo najít 3 účastníky, kteří jeli se mnou. Martin který se včera v Soutěskách přetáhl nakonec nejel.
   Do lomu jsme se dostali bez problémů. Řekl jsem klůkům pár informací o geologii lomu a nejdříve jsme se podívali po současné 1. etáži (ve skutečnosti 3. etáž) po nějakých minerálech. 
fluorapofylit
Dutina fluorapofylitu s kalcitem a natrolitem (Mariánská skála). Velikost vzorku 76 mm.


trhlina
Trhlina s dostatkem místa, aby vznikly krystaly natrolitu do dutiny.
   Všudypřítomný natrolit, apofylit a kalcit jsme nemuseli dlouho hledat. Kluci si zde našli několik vzorků, přičemž nejlepší jehličkovité natrolity našel asi Tadeáš a poté jsme zamířili rovnou na nejnižší 6. etáž.
   Na cestě jsme ještě pokukovali po větších dutinách apofylitu a kluci se také pokusili zvednout velkou pneumatiku jednoho z místních nakladačů. Museli na to být 3, aby to zvládli. :D


  Z 5. etáže na které jsme sbírali posledních několik let toho už moc nezbývá. Řekl bych že více jak polovina etáže je již odtěžena. Na 6. etáži byl relativně čerstvý odstřel, takže jsme se šli hned podívat.
   Začalo trochu pršet a kde se v lomu schovat  že? No nějak jsem ot přežili a déšť vystřídalo slunce. V odstřelu jsme narazili na poměrně dost dutin. Neměli jsme ale moc času, takže ven šly jen ty nejlépe dobyvatelné.
natrolit
Hezká dutina růžového natrolitu (Mariánská skála).
Velikost vzorku 88 mm.

skupinovka
Nezbytná skupinová fotka. :)
   Všiml jsem si, že dutin jako takových je na 6. etáži mnohem méně než na 5. etáži, nicméně kvalita je spíše lepší a velikostně jsou také větší. Natrolit je zde výhradně růžový, chybí bílý fluorapofylit a čirý apofylit se zde vyskytuje vzácněji. Časté jsou zde trhliny s natrolitem a kalcitem na jejichž dutinách kde byl dostatek prostoru jsou i krystaly.
   Nějaké skvělé nálezy jsme dnes neučinili, nicméně odejít z Mariánky s prázdnou prostě nejde, takže nějaké vzorečky byly.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Dutina s natrolitem, krystaly kalcitu a fluorapofylitu
FOTO 2Krystaly kalcitu na natrolitu
FOTO 3Dutina fluorapofylitu s kalcitem a natrolitem
FOTO 4Hezká dutina růžového natrolitu
Jakub Mysliveček ©