minj
Lokality


Ľubietová
(den konání 19.7. 2014)

podlipa
Halda Podlipa.


   Česká republika není samozřejmě jediným místem na světě, kde se dají najít minerály. Slovensko má také mnoho lokalit, na kterých se nacházejí krásné minerály. Především se jedná o sekundární minerály mědi a kam jinam se na tyto minerály podívat, než na jedno z nejznámnějších slovenských nalezišť - Ľubietové.
podlipa
Z Podlipy je pěkný výhled.


libethenit
Malachit na libethenitu (Ľubietová - Podlipa). Velikost vzorku 62 mm.
   Se sekundáry mědi mám již zkušenosti z Horní Rokytnice, Studence a Krupky. Nikdy jsem se s nimi ale nesetkal v takovém měřítku jako na této slovenské lokalitě.
   Na lokalitu jsme se vydali společně s mou přítelkyní Zuzkou a doufali, že nalezneme některé z těchto sekundárů.
Velmi rozhlehlé haldy byly vidět již od silnice, ale dostat se k nim autem nám chvíli trvalo. Nakonec jsme správnou cestu našli a zaparkovali téměř přímo pod obrovskou haldou.


   Ihned po vystoupení z auta se na zemi začali objevovat zeleně zbarvené kameny, povětšinou s malachitem. Po chvíli nám došlo, že zde s naprostou jistotou něco najdeme a přestali jsme sbírat všude poházené malachity a vydali se až k Podlipským haldám. Ty jsou opravdu obrovské! Na žádné větší haldě jsem až do teď nebyl. Tato lokaltia asi opravdu vysbírat nepůjde ani kdyby se snažili sběratelé sebevíc. 
malachit
Pseudomalachit (Ľubietová - Podlipa). Velikost vzorku 66 mm.


reiner
Celá halda Reiner focená shora.
   My vystoupili až nakonec pod velkou haldu a odtud se vydali po haldě nahoru až k místu, které mě zaujalo a kde jsem začal mírně kopat. Ihned pod sypkým povrchem haldy se objevili větší kameny, velmi často zbarvené malachitem. Za cca hodinku kopání jsem si parádně spálil záda a našel většinu dnešních vzorků mezi kterými byly malachity, pseudomalachity a jeden drobný vzoreček libethenitu.
   Zuzka zase pouhým paběrkováním našla asi nejlepší vzorky s malachitem, přičemž jeden je asi to nejlepší co jsme dnes našli.


   Škoda že nebylo více času, jelikož tato halda skýtá opravdu dobré možnosti nálezu kvalitních vzorků sekundárů mědi. My jsme ale měli v plánu navštívit ještě jednu haldu tady v Ľubietové a to haldu Reiner. Na tu jsme se dostali cca po 30 minutách přesunu lesem a po staré lesní cestě, která vede od Podlipské hlady dále do lesa. Na jejím konci se po pravé straně nachází halda Reiner, kde se mají nacházet ty samé minerály jako na Podlipské haldě, ale také velmi vzácný a raritní mrázekit! Samozřejmě jsem na tyto drobné akvamarínově modré krystaly měl zálusk. reiner
Střední a horní část haldy Reiner.


libethenit
Malachit s libethenitem (Ľubietová - Reiner). Velikost vzorku 34 mm.
   Na Zuzku toho ale dnes bylo už moc a tak se jí už chtělo jít domů. Velmi strmé stoupání dokonalo toto neštěstí a tak na mě na začátku haldy cca 20 minut počkala a já jen tak na lehko s krumpáčkem a kladívkem vyběhl prudké stoupání až na vršek haldy, kde jsem začal kopat snad v nejprudším místě a kde se po chvíli opět ukázaly větší kameny pod cca 10 cm mocnou vrstvou sypké haldoviny. Bohužel času bylo málo a tak vypadlo jen několik zelených kamínků. Nejlepším vzorkem jsou dobné osmistěny libethienitu.


   Začínalo se kazit počasí a Zuzka mi volala, jestli už půjdeme. Do toho se nad námi rozburácelo horské hřmění, které bylo opravdu jako z filmu a tak jsme rychle vyklidili prostor a stáhli se k autu.
   Je opravdu škoda, že jsme neměli více času, jelikož by se na obou lokalitách našli jistě velmi pěkné vzorky, ale jsem rád, že mám alespoň něco. Ještě na závěr upozorňuji, že na haldách se bez povolení nesmí kopat a vykopané díry se musí zaházet, aby nezanechaly na haldě viditelné škody. O povolení lze však  zažádat na úřadě přímo v Ľubietové.
malachit
Malachit (Ľubietová - Reiner).
Velikost vzorku 64 mm.


FOTO = Lokalita Podlipa
FOTO 1Malachit
FOTO 2Vějířek malachitu
FOTO 3Malachit
FOTO 4Vějířky malachitu
FOTO 5Malachit na libethenitu
FOTO 6Pseudomalachit
FOTO 7Pseudomalachit
FOTO 8Libethenit
FOTO 9Pseudomalachit
FOTO 10Velký malachit
FOTO 11Velký vzorek malachitu


FOTO = Lokalita Reiner
FOTO 1Malachit
FOTO 2Malachit
FOTO 3Malachit s libethenitem
FOTO 4Libethenit s malachitem
FOTO 5Malachit
Jakub Mysliveček ©