minj
Lokality


Libochovany
(den konání 31.5. 2014)

lom
Aktuální stav lomu.


   Už přes 3 týdny co mi Martin dal vědět o nálezu zajímavého výchozu v lomu u Libochovan, který často navštěvujeme se mi na tuto lokalitu chtělo vyrazit. Čas ale nebyl a tak jsme využili alespoň dnešního slunečného dne a ve čtvrt na šest vyrazili do lomu. Na lokalitě jsme byli asi 2 a půl hodiny, ale  tak to bohatě stačilo. :) Ale popořadě...
augit
Vyrostlice augitu v tufu (Libochovany). Velikost vzorku 81 mm.


my
S obřím vzorkem kalcitové drůzy.
   V lomu jsme byly lehce před šestou hodinou a ihned mi bylo jasné, že se od poslední návštěvy v létě 2013 se zde opět hodně zaváželo. Lom je totiž postupně zavážen jílovitým materiálem z těžby v nedalekém lomu patřící k Libochovanským lomům na vrcholu kopce Trabice. To má za následek, že mizí staré odkryvy, kde se dalo sbírat, ale na druhou stranu se takto můžeme podívat i na výchozy, které byly ještě před pár lety vysoko na lomové stěně. 


   Právě díky tomu našel Martin místo s vulkanickou brekcií, jejíž dutiny a pukliny jsou nacpány kalcitem. A jedná se v některých případěch i o opravdu velké dutiny. Martin zde při minulé návštěvě odkryl dutinu velkou cca metr. Nutno dodat, že dutina bude nejspíš ještě větší, jelikož její spodní část je zasypaná pískem a sutí z tufů nad brekcíí. Z této dutiny zde nechal asi metrový balvan celý pokrytý krystaly kalcitu z přední stěny dutiny. 
kalcit
Hezká drůza kalcitu (Libochovany). Velikost vzorku 164 mm.


kalcit
Velká drůza kalcitu (Libochovany). Velikost vzorku 181 mm.
   Řekli jsme si, že tenot velký vzorek v celku nikdy nai ve dvou nedostaneme do auta a tak jsme se rozhodli, že tento vzorek rozbijeme na několik menších kusů. Rozbíjení jsem se ujal já a tak vzniklo asi 8 menších kusů. Jeli jsme půl na půl, ale když jsem viděl, že třetinový vzorek, který zbyl při zmenšování bych dokázala při velkém usilí odnést, tak jsem neváhal a narval si ho do batohu. Nic jiného se tam poté už nevešlo a tak jsem musel zbytek věcí a vzorků odtáhnout v kbelíku.


   Do kbělíku jsem dal nářadí a vzorky z pukliny, kterou jsem otevřel kousek od oné velké dutiny. Krystaly z ní sice nebyly tak velké, ale byly čerstvější a ke konci dutiny byl již úplně nezvětralé. A to je právě hlavní věc, která mě zde dnes nejvíce mrzela. Vzorky totiž byly velmi dlouho vystavené kyselým dešťům a ty pronikly do povrchových dutin, které jsme dnes kopali. Čím dál ve skále ale jsme, tím lepší kvalitu vzorky mají. Ale díky zavážení lomu nebude toto místo moc dlouho přístupné a tak se zde moc práce neodvede. kalcit
Mega vzorek krystalů kalcitu (Libochovany).
Velikost vzorku 513 mm.


zapad
Západ slunce nad Českým středohořím.
   Ať tak či onak, dnešní výprava se povedla a stačila opravdu chvilka a měli jsme plné batohy. Šlo o jednu z těch výprav kdy vyndáváte jeden vzorek za druhým a stále to vypadá, jako by dutina byla celá. :)


FOTO = Lokalita
FOTO 1Kalcit
FOTO 2Kalcit
FOTO 3Kalcit
FOTO 4Hezká drůza kalcitu
FOTO 5Kalcit
FOTO 6Kalcit
FOTO 7Drůza kalcitu
FOTO 8Krystal augitu
FOTO 9Vyrostlice augitu v tufu
FOTO 10Drůza kalcitu
FOTO 11Velká drůza kalcitu
FOTO 12Mega vzorek krystalů kalcitu
Jakub Mysliveček ©