minj
Lokality


Korosecký Dvůr
(den konání 13.2. 2014)
zuzka
Historický okamžik! - Zuzka na své první výpravě za šutry.


   Dnes konečně po celém měsíci a zkouškovém jsem se dostal na šutry. A to né jen tak ledajaké. Se svou přítelkyní Zuzkou jsme se při cestě na Lipno stavili na hodinku a půl na poli u Koroseckého Dvora na vltavíny. Pro Zuzku to byla první návštěva loklaity vůbec a tak jsem doufal, že si nějaký ten vltavínek najde. Na již delší dobu zorané pole jsme vyrazili něco po třetí hodině. Pole bylo prochozené a já doufal, že vůbec něco najdeme. Zuzka vypadala ve velkých gumácích a mojí tepelné vložce do bundy docela vtipně. :)
   První vltavínek jsem našel cca po 10ti minutách přímo ve stopě jiného sběratele. Ukázal jsem ho Zuzce, aby věděla, jak vltavín v ornici vypadá, vyfotil si ho, sebral a šel dál.
kapka
Kapka nalezená Zuzkou (Korosecký Dvůr). Velikost vzorku 22 mm.


nalez
Můj největší objev - jen ho sebrat ze země.
    O daších cca 15 minut později jsem našel již poměrně hezký vltavín velký asi 12 mm. Potom jsem šel za Zuzkou, říct jí, že v části pole kde právě hledá již není nad štěrkopísečnými sedimenty a že zde nic najít nemůže. Samozřejmě hned co jsem jí to řekl, tak zde našla svůj první nález vůbec - vltavínový střípek, ale hezký střípek ve tvaru kapky. Během zbytku času jsme našli dohromady 6 vltavínů (Zuzka 2, já 4). Většinou však pouze střepy. Celé větší vltavíny jsme našli dva. Můj poslední a největší nález si určitě dám do sbírky. Jedná se o krásný vltavín velký cca 3 cm s úžasnou skulptací téměř bez poškození (jen drobné oděrky)vážící 4,9 gramu. Hezčí jsem zde ještě nenašel.


   Všiml jsem si, že všechny zdejší vltavíny, které jsem našel byly velmi ploché (max 4 mm tlusté). Díky tomu se často lámou při orbě a tak jsou dost poškozené. Jak tento tvar vznikl bych opravdu rád věděl, nicméně vždy je jedna strana vltavínu více skulptovaná (ta co byla v sedimentu otočená vzhůru).
   Najít za hodinku a půl 6 kamenů je na dnešní dobu a na stav pole (prochozěné a suché) poměrně dost slušné. Těším se, až se na vltavíny znovu podívám a snad i se Zuzkou, kterou to nejspíš začalo i bavit. :) Navíc jsem si nechal jen největší nález a zbytek dostala Zuzka k Valentýnu. :)
vltavin
Můj zatím nejlepší vltavín
(Korosecký Dvůr).
Velikost vzorku 32 mm, váha 4,9 g.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Drobný vltavín
FOTO 2 = Kapka nalezená Zuzkou
FOTO 3 = Vltavín
FOTO 4Můj zatím nejlepší vltavín
Jakub Mysliveček ©