minj
Lokality


Jeníkov
(den konání 3.7. 2014)

lom
Lom se stále více zatápí.


   Začaly prázdniny! Tentokrát je vítám mnohem více, než kdy dříve. No a jak oslavit příchod prázdnin, než pořádnou šutráckou výpravou? S Martinem jsme se dnes vydali do nečinného lomu Jeníkov (Lahošť) u Duchcova. Naším cílem bylo kopnout jednu vytipovanou kalcitovou žílu a vybouchat si z místního houževnatého křemence nějaké baryty. Ve výsledku to bylo ale trochu jinak. Ale nepředbíhejme.
baryty
Baryty na puklině křemence.


ustrice
Ústřice
   K lomu jsme přijeli kolem desáté hodiny. Počasí bylo z rána tak akorát na šutry a tak jsme se těšili na pěkné nálezy. Nejdříve jsme se vydali obhlédnout situaci na jednom výchozu s baryty a poté jsme už rovnou pokračovali na vytipovanou kalcitovou žílu. Z té jsme nakonec upustili, jelikož žíla navykazovala nějakou zajímavější stavbu a byla bez drůzových dutin. A aby toho nebylo málo začala se zvyšovat teplota vzduchu.


   Přesunuli jsme se kousek dál do stínu místních náletových břízek, kde jsme si dali pozdní snídani a o kus dál nalezli další kalcitovou žílu, o které už ale nějaký ten pátek víme a pocházejí z ní pěkné vzorky. Znovu jsme jí tedy otevřeli a opět se ukázala pěkná řádka hezkých cvočkových kalcitů. Žílu jsme si opět nechali na další dobývání někdy příště a přesunuli se dále.
   O kus dál jsem nalezl hezký vyvětralý pyrit s pyramidálními krystaly a ještě několik dalších pyritových hlíz ve slínovci. Martin hned vedle objevil Jirkův výkop s pěknými drůzkami kalcitu, v podstatě stejných jako naše vzorky vykopané na předchozí žíle.
pyrit
Pěkný pyrit nalezený ve slínovci.


kalcit
Velmi hezká ukázka cvočkového kalcitu (Jeníkov).
Velikost vzorku 75 mm.
   Dále jsme pokračovali již na očekávané baryty. Nejdříve jsme u západní stěny zjistili, že zde kopat nebudeme, při přesunu na východní stěnu jsme si našli několik ústřic a pyritů a u východní stěny bylo už takové vedro, že se nám ani moc pracovat nechtělo.
   Nakonec jsme zde asi tak na hodinku kopli, ale opravdu jen symbolicky. Několik vzorků barytu mám a Martin dobýval celou dobu neznámé sulfidy, které jsme původně pokládali za síru, ale síra by hořela a tento minerál nehoří.


   Kolem třetí hodiny, kdy bylo vedro již nesněsitelné jsme se rychle přesunuli k autu, zapnuli klimatizaci a už uháněli domů. Do Jeníkova se ale budem muset brzy podívat znovu za normálního počasí a pořádně máknout na místních barytech.  baryt
Baryt na puklině křemence (Jeníkov). Velikost vzorku 128 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Ústřice
FOTO 2 = Celá ústřice s oběma miskami
FOTO 3Pyritová kongrece
FOTO 4Pyritová kongrece
FOTO 5Cvočkový kalcit
FOTO 6Cvočkový kalcit
FOTO 7Hezký cvočkový kalcit
FOTO 8Cvočkový kalcit
FOTO 9Velmi hezká ukázka cvočkového kalcitu
FOTO 10(Radio)baryt na křemenci
FOTO 11Baryt na puklině křemence
FOTO 12Síra?
FOTO 13(Radio)baryt na křemenci
Jakub Mysliveček ©