minj
Lokality


Horka u Staré Paky, Vidochov
(den konání 8.7. 2014)

horka
Pole s výskytem křemenných hmot u Horky.


   Už několik let jezdím do Krkonoš a pokaždé si nenechám ujít lokality Doubravice a Studenec, kde se nacházejí minerály melafýrů. Lomy navštěvuji, jelikož v době kdy se dostanu do Krkonoš a Podkrkonoší jsou všechny polní lokality zarostlé. Při cestě jsem si ale u Horky viděl, že pole s nálezy achátů je osázeno kukuřicí a už z předchozích zkušeností s touto plodinou vím, že se v ní dá poměrně pohodlně a bez větších problémů hledat.
chalcedon
Nejlepší dnešní nález ještě v zemi - vypadal na malý kousek chacedonu.


chalcedon
Skutečná velikost překvapila.
   Dnes mělo celý den pršet, ale od rána bylo polojasno a tak jsem se rozhodl, že se podívám na Horku a když už tam budu, tak zkouknu i pár dalších lokalit v okolí. Když jsem vyjížděl, vypadalo to na velkou bouřku, která se ale přehnala tak rychle jako přišla a když jsem přijel do Horky, tak už bylo zase polojasno a vedro. Na této lokalitě jsem ale nebyl prvně, přestože na stránkách žádnou reportáž z první návštěvy nenajdete, jelikož tehdy nebylo moc o čem psát a pár věcí jsem si také chtěl nechat pro sebe takže tak.


   Při první výpravě v roce 2012 bylo pole oseté pšenicí a největší nálezy chalcedonů dosahovali maximálně 2 cm. Při dnešní návštěvě jsem nacházel vzorky chalcedonů a achátů ve větších velikostech. Největší z chalcedonů je pěkný macek a měří cca 7 cm. Při nálezu jsem myslel, že se jedná jen o malý úlomek, který jsem si náhodou vyfotil a po vyndání ze země jsem nevěřil svým očím. Většina nálezů patří chalcedonům, méně mám achátů. Po umytí uvidím, jestli je něco brousitelné. Na poli se také vyskytuje celkem velké množství karneolů a jaspisů. Především vzorky s červeným a zeleným jaspisem jsou velmi estetické (zelený jaspis je jen můj název pro mě neznámý zelený minerál).
karneol
Karneol (Horka u Staré Paky). Velikost vzorku 86 mm.


vidochov
Lomová stěna ve Vidochově.
   Od jihozápadu se začaly blížit další bouřkové mraky a já doufal, že se opět přeženou jako první bouřka. Popojel jsem asi o 300 metrů dál na další lokalitu, kterou byl lom Vidochov.
   Lom Vidochov je pro mě novou lokalitou, na které jsem nikdy předtím nebyl. Jedná se opuštěný melafýrový lom těžený v druhé polovině minulého století. V dnešní době se zde dají stále učinit pěkné nálezy achátů, křemenných geod a vzácně také kupritových čoček podobně jako na nedaleké lokalitě Studenec.


   V lomu je vidět aktivita sběratelů, kteří zde udělali jakési amatérské štolky. Já si zde našel několik míst, kde by se dalo kopat a lom se mi velice líbil. Začal jsem rozbíjet jeden volně ležící balvan, ve kterém byly vidět drobné ale hezky barevné achátky. Po cca 15ti minutách bouchání se obloha zatáhla úplně, bylo šero, zvedl se vítr a přišel slejvák jak z filmu na Pytlácké stezce! No rychle jsem naházel všechno do kbelíku a dal nohy na ramena směrem k autu. To jsem naštěstí zaparkoval přímo u lomu a tak jsem moc nezmokl. pecka
Chalcedonová pecka s ametystem (Vidochov). Velikost vzorku 52 mm.


achat
Žlutý achát (Vidochov).
Velikost vzorku 45 mm.
   Následovala hodina čekání, jeslti se počasí umoudří, ale neumoudřilo a tak jsem musel zbytek dnešního program odložit na jindy. Jelikož letos místní lokality absolutně netíhám a ještě mi nepřeje počasí, tak pravděpodobně při návštěvě lomu Studenec se pojedu ještě podívat na paleontologickou lokalitu Vrchlabí a podle zbývajícího času se pokusím zajet ještě do Vidochova. Zbývající místa kam jsem se chtěl dnes podívat bohužel budu muset odložit na neurčito.


FOTO = Lokalita Horka u Staré Paky
FOTO 1Šedomodrožlutý achát
FOTO 2Hezký žlutý achát
FOTO 3Achát s dutinou
FOTO 4Chalcedon
FOTO 5Chalcedon
FOTO 6Velký chalcedon
FOTO 7Jaspis
FOTO 8Karneol
FOTO 10Leštěná pecka            LEŠTĚNO
FOTO 11Zajímavý chalcedon   LEŠTĚNO
FOTO 12Achát                         LEŠTĚNO
FOTO 13Achát                         LEŠTĚNO
FOTO 14Achát                         LEŠTĚNO
FOTO 15Achát                         LEŠTĚNO


FOTO = Lokalita Vidochov
FOTO 1Žlutý achát
FOTO 2Chalcedonová pecka s ametystem
FOTO 3Žlutý achát
FOTO 4Jaspis
Jakub Mysliveček ©