minj
Lokality


Harrachov - Rýžoviště
(den konání 10.7. 2014)

mlha
Toho dne bylo mlhavo, ale cestu k lokalitě jsem přesto našel.


   Poslední lokalitou, kterou jsem chtěl letos v Krkonoších navštívit bylo Rýžoviště u Harrachova, ložisko těžené za účelem získávání uranu z uraninitu a jeho sekundárních minerálů (především uranové slídy jako torbernit). Ložisko bylo objeveno v roce 1956, pokusně těženo v roce 1959 a ještě v témže roce bylo opuštěno. Lokalita leží cca 4 km od osady Rýžoviště v nadmořské výšce cca 1000 m. n. m.. 
mokro
Jedna rada - choďte sem v holinách nebo dopadnete jako já...


halda
Zarůstající halda.
   Na lokalitě jsem byl poprvé před dvěma lety a tenkrát jsem se soustředil především na paběrkování. Zbyla mi tehdy jen necelá hodina času na kopání, díky kterému jsem získal své nejhezčí vzorky torbernitu.
    Počasí mi dnes ale moc nepřálo a tak jsem při dlouhém výstupu k lokalitě procházel lesem zalitým mlhou a vše bylo vhké. Voda se dokonce vysrážela i na mě, což jsem ještě nikdy neviděl. Vypadal jsem jako bych měl stříbrné vlasy a chlupy.


   Konečná fáze stoupání byla jako minule nejhorší a já se snažil, aby se mi do bot nedostala voda. Po tomto snažení jsem na posledních 100 metrech před lokalitou pochopil, že to nemělo smysl. Nevzal jsem si gumáky a celý úsek 100 metrové lesní cesty k haldě byl jeden velký potok. Svěsil jsem hlavu a prostě šel vodou...
   Halda je poměrně dost zarostlá a typuji, že za takových 5 let bude už téměř nemožné někde na haldě mezi malými smrčky kopat.
Já se dnes nezabýval paběrkováním, ale našel jsem si místo, kde jsem kopal předloni, došel si pro vodu do kbelíku na mytí vzorků a začal jsem pracovat.
torbernit
A konečně vypadl první vzoreček s torbernity.


uranofan
Drobný uranofán (Harrachov - Rýžoviště). Velikost vzorku 16 mm.
   Hned po asi minutě vypadl první vzoreček torbernitu, což mě povzbudilo k dalšímu kopání. No jo, ale tenhle jeden vzoreček byl po dlouhou dobu to jediné co vypadlo. Začal jsem ztrácet naději, že něco najdu, ale nakonec kromě několika velmi drobných torbernitů (úlomky do 1 cm) vypadl i jeden vzorek s jasně zelenou torbernitovou kůrou a především krásná nepoškozená křemenná drůzka mléčného křemene, místy i oboustraně ukončeného. I když jsem už nic jiného nenašel, tak tenhle vzoreček za tu cestu, za ten výšlap a za ty promočené boty stál.


   Ještě jsem dal výkop relativně do kupy tím, že jsem strhl hlavní stěnu, aby byl terén alespoń trochu zarovnaný, umyl si nářadí, zabalil vzorky a vydal se opět na cestu plnou vody v botech zpět k autu. Cesta dolů do Rýžoviště trvá cca 50 minut normální chůzí. A teď jsem si uvědomil, že jsem na haldě nejspíš nechal jeden vzorek křemene se zrnem bismutu. :/ Třeba ho někdo najde. :) kremen
Hezká drůza mléčného křemene (Harrachov - Rýžoviště).
Velikost vzorku 72 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Drobný uranofán
FOTO 2Torbernit
FOTO 3Torbernit
FOTO 4 = Torbernit
FOTO 5Hezká drůza mléčného křemene
Jakub Mysliveček ©