minj
Lokality


Dřemčice
(den konání 14.8. 2014)

dremcice
Cesta k lokalitě.


    Už od začátku těchto prázdnin jsem měl velkou chuť jet si zarýžovat. A co chcete rýžovat na severu Čech? Jen a jedině české granáty a těžký podíl v granátových štěrcích. Výprava ale stále nějak nevycházela, až do dnes a to přesně tři roky od poslední návštěvy v roce 2011.
   Vyrazil jsme ráno v deset. Nejdříve jsem do auta nabral Martina, poté Zuzku a za cca 30 minut jsme byli v Dřemčicích. Počasí nám poměrně přálo. Bylo teplo, ale né vedro a polojasno. Nemohl jsem si nevzpomenout na svou první a druhou návštěvu této lokality v únoru 2009, kdy byla teplota kolem nuly. :)
pyropy
Zuzky práce za 4 hodiny práce.


pyropy
Pyropy (Dřemčice).
Velikost zrn 1 - 3 mm.
   Kolem cesty ke Granátce dozrávalo různé ovoce a tak jsme se i posilnili na nadcházející rochnění v bahně a štěrku. Nejdříve jsme ale museli najít vhodné místo ke kopání a rýžování. Naštěstí flek kam chodím už od své první výpravy se moc nezměnil a tak jsme měli místo vybrané rychle.
   Nejdříve proběhl malý briefing, kdy jsem udělal malou přehradu z kamenů a štěrk, aby byl dostatek vody a dále jsem ukázal Zuzce, jak se rýžuje. Zuzka i Martin na tom byly jako já před pěti lety. Měli pouze podložky pod květináče, ale i tak jim propírání štěrku a vybírání granátů poměrně šlo.


   U potoka jsme nakonec strávili asi 4 hodiny a byla to příjemné odreagování a hlavně změna od běžné sběratelské práce těžkým nářadím. Granátů sice moc nebylo a největší měli velikost do 3 mm, ale i tak to bylo příjemně ztrávené odpoledne a všechny rýžování bavilo.
   Samozřejmě jsem si nezapomněl připravit si na doma cca 3 kg přepraného štěrku na pozdější přebírání, takže granátů bude jistě dostatek.
   Mimo granátů jsme našli také zirkony, magnetity, ilmenity, olivíny a mě se poštěstil nález pěkného křídového brachiopoda velkého necelý 1 cm. :)
brachiopod
Křídový Brachiopod vyrýžovaný v potoce (Dřemčice).
Velikost vzorku 9 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Pyropy
FOTO 2Největší nalezené zrno pyropu
FOTO 3 = Olivíny
FOTO 4Křídový Brachiopod vyrýžovaný v potoce
Jakub Mysliveček ©