minj
Lokality


Doubravice
(den konání 6.7. 2014)

lom
Lom focený z místa nad 1. etáží.


   Zatím jsem pokaždé šutráckou výpravu do Krkonoš začal návštěvou lokality Doubravice a ani tento rok tomu nebylo jinak. Normálně sem jezdím ale v sobotu a dnes jsem se trochu bál toho, že je neděle a ještě svátek a bude v lomu narváno. Naštěstí se počet návštěvníků za dobu, kdy jsem zde byl, dal spočítat na prstech obou rukou. 
kalcit
Kalcit (Doubravice).
Velikost vzorku 107 mm.


lom
2. a 3. etáž lomu.
   Tentokrát jsem zde chtěl zůstat 3 hodiny a pořádně to tu projít. Ve dvanáct hodin jsme přijeli k lomu a já se nejdříve vydal na výsypku nejblíže k silnici, kde jsem nic nenašel a pokračoval jsem dál na 1. etáž. V lomu jsem nebyl dva roky, ale věděl jsem, že je zde nová příjezdová cesta na nejvyšší etáž a tak jsem doufal, že v jejím zářezu bude něco zajímavého. Bohužel nebylo...


   Na 1. etáži jsem si nejdříve marně porozbíjel několik větších kamenů s peckami achátků do 2 cm. Poté jsem se přesunul nahoru k přírodnímu rozsypu, kde se dají najít pěkné křemenné hmoty a zde jsem opravdu našel většinu svých dnešních nálezů. Ještě nevím, jestli něco z toho co jsem vykopal dám řezat, ale doufám, že alespoň jeden pěkný Doubravický achát bych mohl konečně vlastnoručně najít.
jaspis
Jaspis v melafýru (Doubravice). Velikost vzorku 71 mm.


vykop
A v reziduu se dají kopat křemenné hmoty, většinou acháty nebo geody odrůd křemene.
   Po tomto asi třičtvrtě hodinovém kopání jsem se přesunul na levou stranu lomu, kde jsem stoupal jako blázen do svahu a našel výchoz s kalcity, který také nějaké vzorky poskytl. Další nález byl jen jaspis nad lomem, kde se kope v lese.
   Dospěl jsem k názoru, že jediná možnost nálezu je u již zmíněného rozsypu s křemennými hmotami, kam jsem se nakonec vrátil. Nic kloudného jsem však už nenašel.


   Alespoň jsem si pokecal s místním sběratelem, který mi pověděl, že zde den předemnou byla dvoumetrová díra s krásnými nálezy, ale že to spadlo. No trochu mě to naštvalo, ale ještě víc by mě naštvalo, kdyby ta stěna spadla na mě...
   No doufám, že z těch pecek po umytí něco vyleze a příště už vím, kam hlavně jít a nejít.
achát
Achátová pecka v melafýru (Doubravice). Velikost vzorku 76 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Achátová pecka
FOTO 2Puklina v melafýru s chryzokolem
FOTO 3Geoda křemene
FOTO 4Achátová pecka v melafýru
FOTO 5Achátová pecka v melafýru
FOTO 6Jaspis v melafýru
FOTO 7Kalcit
FOTO 8Achát
Jakub Mysliveček ©