minj
Lokality


Vrábče, Bouhouškovice
(den konání 18.8. 2014)

bohouskovice
Opálová pole u Bohouškovic právě při sklizni.


    Tak jsem se zase jednou podíval do jižních Čech a samozřejmě jsem se těšil na lokality, které jsem si na tento rok naplánoval. Dnes byly v plánu vltavíny a to na mém "soukromém" fleku u Vrábče. Se Zuzkou jsme vyjeli krátce před polednem a na Vrábči jsme byly asi kolem půl druhé.
   Cestou jsme si ale ještě všimli, že jedno vltavínové pole je čerstvě zorané a tak jsme ihned otočili auto, zaparkovali a už jsme chodili polem. Pole bylo sice zorané nejspíše ráno, ale vše bylo ještě od hlíny a tak nezbývá níc jiného než doufat v pořádný déšť a v to, že na poli budeme po dešti první.
opal
Ohnivý opál s povlaky goethitu (Bohouškovice).
Velikost vzorku 60 mm.


potok
Když jsou pole zarostlá u potoka se dá také hledat.
   Ale zpátky k dnešnímu hlavnímu programu. U Vrábče jsme se byli se Zuzkou podívat na fleku, který jsem našel minulý rok v září a kde jak jsem doufal si každý z nás mě nalézt alespoň jeden malý vltavín. Jak už to ale tak bývá, mé štěstí (nebo spíše neštěstí) na vltavíny se opět uplatnilo a tak jsme nenalezli ani jeden kousek. Co se dá dělat, snad příště třeba na tom výše zmíněneém poli.
    Bylo mi líto, že si Zuzka nic nenašla a byla z dneška zklamaná a tak mě napadlo ještě na chvíli zajet na opály do Bohouškovic. Přeci jen opály josu hezké a hlavně je jich plno.


   A tak jsme na hodinku dorazili do Bohouškovic, kde na hlavním poli právě probíhala sklizeň a širokodaleko ani jedno zorané pole. Ale naštěstí vím, že i za těchto podmínek se zde nějaké opály nalézt dají a to v korytech potůčku odvádějící vodu právě z hlavního pole. V jednom takovém jsme cca 45 minut hledali a našli jsme půl přepravky opálů. A né jen obyčejných bílých kousků, ale také červené, oranžové, dendritické a jedna rozbitá hlíza poskytla i vzorky mírně zelenožlutých opálů, které se obzvláště povedly.
   Zkrátka vltavíny se dnes nevydařili, ale opály z Bohouškovic to naštěstí nakonec zachránili a tak jsme Zuzka i já měli nakonec lepší náladu. :)
opal
Opál s dendrity (Bohouškovice). Velikost vzorku 77 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Ohnivý opál s povlaky goethitu
FOTO 2Opál
FOTO 3 = Dutina chalcedonu v opálu
FOTO 4Žlutozelený opál
FOTO 5Opál s dendrity
FOTO 6Opál s dendrity
Jakub Mysliveček ©