minj
Lokality


Stará lokalita natrolitu a fakolitu v Českém středohoří
(den konání 24.3. 2013)

vychoz
Martin při práci u právě objeveného výchozu brekciového čediče s povlaky krystalů fakolitu.


   Dnešní ledový den měl být dnem, kdy bude učiněn skvělý objev. S Martinem a Jirkou jsme již dlouhou dobu uvažovali o znovuobjevění staré lokality natrolitu v Českém středohoří. Po měsících polemizování jsme se sem konečně s Martinem podívali. Obec je jen 3 km od našich domovů, ale bohužel přes Labe, takže se musí jet přes Ústí a tím se cesta natáhne na necelou půl hodinku. Na lokalitě kterou tvoří pravděpodobně několik lomů se netěží již více než půl století a tak je zde téměř všude les. Hlavní teženou surovinou zde byl bílý kaolinit v hrubozrném pískovci - pravděpodobně převlavené kaolinitové eluvium. V okolí obce vystupují tyto uloženiny hned na několika místech.
fakolit
Krystaly fakolitu
(Stará lokalita natrolitu a fakolitu).
Velikost vzorku 68 mm.


kaolinit
Přírodní kaolinitový výchoz.
   Nám však nešlo o kaolinit, ale o zeolity. Z minulosti odsud pocházeli krásné vzorky sněhově bílého natrolitu. Hledali jsme tedy vulkanické horniny - v jaké hornině se natrolity nacházeli jsme nevěděli, jelikož se do dnešní doby zachovalo jen velmi málo informací o této lokalitě. Přesto jsme po necelé půlhodince průzkumu našli první kusy čediče s žilkami natrolitu a občasnými dutinkami velmi tenkých, sněhově bílých jehliček. Rozhodli jsme se, že nejdříve prozkoumáme okolí. To jsme procházeli asi hodinu a při průzkumu našli jedno místo s čirými fakolity do 7 mm, na které nás upozornil Jirka. Kromě několika žilek kalcitu už jsme ale nic jiného nenašli, takže jsme se vraceli k natrolitům.  


   Kousek od místa s natrolity jsem jen tak pro kontrolu bouchnul kladívkem do skály a vypadl kámen pokrytý drobnými xx fakolitu. Při podrobném zkoumání jsme zjistlili, že se jedná asi o 2x4 metry velkou polohu vulkanické brekcie s puklinami pokrytými krystaly čirého fakolitu a kalcitu do 3 mm. Nakopali jsme si plné batohy a konečně jsme se vrátili k místu s natrolity. Během chvilky jsme nahoře na skále viděli natrolitové žíly a dokonce jednu cca 25 cm velkou dutinu! To znamená, že jsme možná našli místo, odkud pocházejí staré sběry oněch krásných velkých dutin natrolitu. Bohužel jsme neměli už dost času na nějaké vetší kopání, takže jsme jen porozbíjeli suť popadanou pod stěnou ze které jsme dostali nějaké měnší, ale pěkné natrolity. Martin potom o kus dál našel dokonce další zvětralou dutinu velkou opět asi 25 cm, kde na zlikvidovaný natrolit narůstal chabazit.
   Určitě se sem brzy vrátíme. ;) Přesnou lokaci nebudu detailně popisovat - slíbil jsem, že pokud s tím nebudou všichni hlavní aktéři (Jirka, Martin a já) souhlasit, tak si to zatím necháme pro sebe.
natrolit
Nejlepší nalezená dutina natrolitu s kalcitem z materiálu pod stěnou.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Drůza drobných krystalů fakolitu
FOTO 2 = Drůza drobných krystalů fakolitu s kalcitem
FOTO 3 = Drůza drobných krystalů fakolitu
FOTO 4Drůza drobných krystalů fakolitu
FOTO 5
Krystaly fakolitu zbarvené železitým povlakem
FOTO 6Krystaly fakolitu
FOTO 7Tence jehlicovitý bílý natrolit
FOTO 8 = Dutina tence jehlicovitého bílého natrolitu s kalcitem
Jakub Mysliveček ©