minj
Lokality


Milence, Pancíř
(den konání 5.8. 2013)
lokalita
Místo kde jsem ještě před 2 roky hledal. Dnes je to zde velmi zarostlé (Pancíř).


   Dnes jsme se s Martinem podívali na další dvě lokality při cestě na Černé jezero. První bya lokalita křemene a křišťálu u Milenců. Na lokaltiě jsme měli v plánu se jen zastavit, zkouknout výkop a najít si nějaké volné krystaly křemene. Samožřejmě že lokalita se za ty dva roky trochu změnila a tak dříve se hojně vyskytující krystaly někdo vysbíral. Přesto jsme nějaké do 1,5 cm velké krystalky našli a já jsem si našel i jednu slušnější drůzku. Na lokalitě jsme strávili necelou hodinku a potom jsme pokračovali dále pod druhou lokalitu.
kremen
Křemen, křišťál (Milence).
Velikost vzorku 70 mm.


kyanit
Pěkný vzorek kyanitu (Pancíř). Velikost vzorku 57 mm.
   Tou byla lokalita kyanitu Pancíř, kterou také velmi dobře znám. Jelikož jsme někde sešli špatně z cesty, tak jsme přišli na Pancíř z druhé strany a chvíli nám trvalo, než jsme vrch obešli. Na lokalitu jsme se dostali kolem poledne a přestože slunce pražilo, tak dole v lese byl díky studenému větru foukajícím od potůčků příjemný chládek. Začali jsme hledat křemeny s narostlými krystaly kyanitu, které jsme následně buď rozbili nebo vysekali. Martin nemohl dlouho nic najít a já nacházel spíš dokumentační vzorky. Potom jsem ale našel zlatý, tedy kyanitový důl. Jeden menší balvan byl totiž prorostlý skrz na skrz kyanity. 


   Místní kyanity jsou krásně blankytně modré, málokdy znehodnocené muskovitem a někdy přecházející ve světle růžový andalusit. Délka krystalů (lišt) se pohybuje kolem 3-5 cm, ale našli jsme i 9 cm velkou lištu.
   Martin našel druhou půlku mého balvanu s kyanity a tak jsme si oba našli několik pěkných vzorků. Potom jsme pokračovali v prohledávání svahu, ale až úplně nakonci jsem našel jeden menší kámen, opět prorostlý kyanitem. Na lokalitě jsme strávili tři hodiny a ještě jsme museli vylézt hrozný svah nad námi a potom sejít z Pancíře.
   Lokalita se mi velmi líbí, jelikož se zde vždycky najde nějaký ten pěkný kyanit.
kyanit
Krásně modrý kyanit (Pancíř). Velikost vzorku 109 mm.


FOTO = Lokalita Milence
FOTO 1Křemen, křišťál
FOTO 2Křemen, křišťál

FOTO = Lokalita Pancíř
FOTO 1Dlouhý krystal kyanitu
FOTO 2Blankytně modrý kyanit
FOTO 3Zajímavý vzorek kyanitu
FOTO 4Krásně modrý kyanit
FOTO 5Kyanit
FOTO 6Pěkný vzorek kyanitu
FOTO 7Velký vzorek kyanitu
Jakub Mysliveček ©