minj
Lokality


Nález roku 2012 - vyhlášení:

   Jako novinku tohoto roku jsem vyhlásil soutěž o nejlepší nález loňského roku. Soutěže se mohl zůčastnit každý sběratel, který našel něco pěkného. Celkový počet soutěžících v tomto roce bylo šest, přičemž každý mohl poslat fotky až 4 vlastní nálezů. Lokality nebyly omezené a tak se do soutěže dostaly také 3 vzorky ze Slovenska.
   
   Zde je uvedeno 10 nejlepších vzorků za rok 2012. Výhercům gratuluji! Všem účastníkům moc děkuji a snad se ozvete i příští rok. ;) 


baryt
1. Baryt - Jenikov
170 x 130 mm; Jiří Mánek
   Nejlepší ze vzorků poslaný do soutěže byl baryt z podkrušnohorské lokality Jeníkov u Duchcova. Jedná se o typický vzorek oranžových krystalů barytu na puklině křemence. V dnešní době, kdy se v Jeníkově již 19 let netěží je tento typ perfektního vzorku bez poškozených krystalů této barvy, navíc v takovém formátu velmi vzácný a estetický!


ametyst
2. Ametyst - Studenec u Jilemnice
160 x 65 mm; Vilém Chalupski
   Druhým nejlepším vzorkem je dutina ametystu z podkrkonošské lokality Studenec u Jilemnice. Ametysty se na této lokalitě nacházejí poměrně často, málokdy však v takovéto velikosti a tak estetické dutině.


kalcit
3. Kalcit - Tisovec
110 x 80 mm
; Vilém Chalupski
   Bronzovou medaily dostal tento fantastický ježek kalcitu ze Slovenské lokality Tisovec. Tuto lokalitu sice osobně nezdám, ale takovýto kousek kalcitu je krásný.


baryt
4. Baryt - Jenikov
170 x 120 mm; Jiří Mánek
   Bramborové místo obsadil opět baryt z Jeníkova. Tento vzorek tzv. radiobarytu je tmavě zelený, opět s nepoškozenými krystaly a na pořádném formátu!


chalkopyrit
5. Chalkopyrit - Hodrusa, Hamre největší krystal
10 x 11 mm
; Vilém Chalupski
   Páté místo obsadil pěkný krystalický chalkopyrit opět ze Slovenska.


kalcit
6. Kalcit - Jenikov
100 x 70 mm; Jiří Mánek
   Šesté místo patří krásnému kalcitu opět z Jeníkova u Duchcova. Tento vzorek však nepochází z křemencových puklin jako baryty, ale z jedné z kalcitových žil protínající nadložní slínovce.


kalcit
7. Kalcit - Studenec u Jilemnice 77 mm; Jakub Mysliveček
   Na sedmém místě je vzorek kalcitu zbarveného do červena oxidy železa opět z podkrkonošské lokality Studenec u Jilemnice.


fluorit
8. Fluorit - Vrchoslav 127 mm;
Martin Pluhař
   Na osmé místo se dostal vzorek kolegy Martina Pluhaře z Krupecké lokality Vrchoslav. Když jsem viděl vzorek poprvé, tak jsem si málem uhryzal prsty závistí... :D


kyanit
9. Kyanit - Moravice u Frymburka
77 mm
; Jakub Mysliveček
   Deváté místo patří kyanitu z Moravice u Frymburka. Tato lokalita je v dnešní době již značně vysbírána a najít takto krásně modrý kyanit bez znehodnocení muskovitizací je tedy velmi obtížné.


rubelit
10. Rubelit v lepidolitu - Rožná
70 x 26 mm; Karel Hemala
   Poslední hodnocené místo získal tento vzorek rubelitu v lepidolitu z klasické lokality Rožná. Na dnešní "vysbíranou" dobu poměrně vzácná záležitost...





Jakub Mysliveček ©